Kaczyński potwierdza: rząd wiedział o planach dot. wojny Rosji

Udostępnij

Rosjanie byli zaskoczeni zdecydowaną postawą Polski i przygotowaniem do odparcia ataku – powiedział w opublikowanym fragmencie wywiadu dla „Gazety Polskiej” Jarosław Kaczyński. Dodał też słowa, które mocno uderzają w opozycję.

Kaczyński: tak, wiedzieliśmy o planach wojny

Prezes PiS potwierdził, że rząd wiedział o tym, że Rosja przygotowuje się do ataku na Ukrainę. Jak dodał, „opozycja nie pomagała” w tym okresie gabinetowi Zjednoczonej Prawicy.

– Tak, wiedzieliśmy o tym – odpowiedział Kaczyński, gdy zapytano go to, czy władze kraju wiedziały o tym, że Rosja przygotowuje się do wojny na Ukrainie. – Choć mogę już powiedzieć, że pewne analizy dość długo sugerowały, iż działania wskazujące na Ukrainę jako cel agresji mogły być tzw. maskirowką (maskowaniem operacyjnym – red.), a prawdziwy kierunek ataku był na północy – dodał.

Sugerował więc, że początkowo zakładano, że Rosja zaatakuje państwa bałtyckie, co zapewne szybko wciągnęłoby Polskę do wojny.

Potem dodał, że z „czasem sytuacja stawała się coraz bardziej oczywista i jednoznaczna”.

Gdy pytano go o to, czy Rosjanie zostali zaskoczeni zdecydowaną postawą Polski i przygotowaniem do odparcia ataku, stwierdził, że tak właśnie było. Dodał, że „jak wszyscy dobrze pamiętają, opozycja nam w tej obronie nie pomagała”. 

– Mówię najłagodniej, jak potrafię. Sprawiało to niekiedy wrażenie, jakby była po części wciągnięta w ten plan. Ale nie czas i miejsce, by to teraz rozwijać – przekazał.

Kryzys na granicy z Białorusią miał być wstępem do wojny?

Kaczyńskiemu chodzi chyba o słynny kryzys graniczny na granicy polsko-białoruskiej.

Władze Białorusi wysłały wtedy na granicę z Polską masę uchodźców z Bliskiego Wschodu. Ci starali się nielegalnie przekraczać granicę. Możliwe, że był to test polskiej armii i tego, jak zachowa się w takiej sytuacji wojsko i rząd.

Polska opozycja faktycznie robiła wtedy wiele, by uchodźcy mogli przekroczyć granicę. Niektórzy politycy – np. poseł Lewicy Franciszek Sterczewski – starali się nawet dokarmiać uchodźców.

Ostatecznie ten swoisty szturm na granice został odparty. Parę miesięcy później Rosja zaatakowała Ukrainę.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również