Kaczyński nie chce dać politykom podwyżek

Udostępnij

– Jestem zdecydowanym przeciwnikiem podwyżek dla polityków – przyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że „bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wpisanie odpowiedniej poprawki do ustawy okołobudżetowej”.

To waloryzacja

To nie podwyżka, tylko waloryzacja. Mamy do czynienia z kryzysem i ciężkimi czasami – mówił Interii Tadeusz Cymański, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych z klubu PiS, gdy został zapytany o sprawę potencjalnego wzrostu wynagrodzeń dla polityków.

Z kolei lider PiS, gdy został o to zapytany przez PAP, odpowiedział: – To temat rzucony przez naszych przeciwników, aby znów podburzać opinię publiczną przeciw rządowi oraz Prawu i Sprawiedliwości.

Jak dodał, „w przyszłym roku oczywiście nastąpi podwyżka kwoty bazowej, co w głównej mierze dotyczy pracowników budżetówki”. – Kwestia posłów, ministrów wyszła tutaj niejako przy okazji. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego, aby jakiekolwiek podwyżki dla polityków wprowadzać – stwierdził.

Jak zauważył, „w sytuacji wysokiej inflacji ktoś musi dawać przykład i tymi ludźmi powinni być ci, którzy sprawują władzę”. – W moim przekonaniu należy tutaj wprowadzić odpowiednią poprawkę – dodał.

O pomyśle poprawki i wpisania jej do projektu ustawy okołobudżetowej mówił już rzecznik rządu Piotr Müller. Teraz lider PiS stwierdził, że „to byłoby bardzo dobre rozwiązanie”.

Zdecydowanie będę za tym, żeby zamrozić podwyżki dla polityków. Będę też stawiał tę sprawę na gremiach partyjnych – zadeklarował.

Do podwyżek dla posłów w programie „Gość Wydarzeń” odniósł się też premier Mateusz Morawiecki. Powiedział, że „czas, w którym żyjemy, to czas szczególnej odpowiedzialności po stronie polityków i po stronie rządu”.

– Dlatego podjęliśmy decyzję, że w stosownych ustawach wprowadzimy takie poprawki, żeby podwyżek teraz nie było – wyjaśnił.

Pytywany potem o słowa szefa PO Donalda Tuska, który mówił, że rządowi nie należą się podwyżki, tylko „sprawiedliwe procesy”, Morawiecki odparł że Tusk, podobnie jak inflacja, przybył do Polski z zagranicy i przeszkadza jak tylko potrafi.

– Kiedy on był u władzy, nie było żadnej tarczy antykryzysowej, która by pomagała w tworzeniu miejsc pracy, a bezrobocie sięgało ponad 2 mln 300 tys. ludzi, to był ten liberalny model w praktyce – mówił.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Spis treści

Najnowsze

Zobacz również