JPMorgan: SEC da zielone światło dla bitcoinowych ETF-ów

50
bitcoin

Według analityków JPMorgana Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) prawdopodobnie nie będzie miała innego wyjścia, jak tylko dać zielone światło dla niemal wszystkich wniosków o stworzenie funduszy typu spot na bitcoiny (ETF). Będzie to efektu sukcesu sądowego Grayscale.

JPMorgan mówi o przyszłej decyzji SEC

Przypomnijmy, że Grayscale chciało przekształcenia jej trustu bitcoinowego w ETF. SEC nie zgodziło się na to, więc sprawa trafiła do sądu. Teraz, gdyby SEC znów chciała odrzucić wniosek firmy musiałaby cofnąć zgodę na utworzenie już istniejących ETF-ów futures BTC. Takie posunięcie byłoby, zdaniem JPMorgana, „bardzo destrukcyjne i zawstydzające dla SEC”. Wydaje się więc mało prawdopodobne. Analityk Nikolaos Panigirtzoglou i jego ludzie wnioskują z tego, że „bardziej prawdopodobne jest to, że SEC będzie zmuszona zatwierdzić wnioski o wydanie funduszy spot ETF na bitcoiny, które nadal oczekują na rozpatrzenie od kilku zarządzających aktywami, w tym od Grayscale”.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Przypomnijmy, że na początku poprzedniego tygodnia sąd federalny orzekł, iż SEC musi ponownie rozpatrzyć wniosek Grayscale. Sędzia orzekł, że nie ma uzasadnienia, aby SEC zezwalała na fundusze ETF oparte na kontraktach futures na bitcoiny, ale odmawiała wydawania takich zezwoleń na fundusze ETF na bitcoiny. Jak dodano w wyroku, oszustwa i manipulacje na rynku spot bitcoina stwarzają podobne ryzyko zarówno dla kontraktów terminowych, jak i produktów spot, ponieważ rynek i kontraktów terminowych na bitcoiny są tak ściśle skorelowane. W związku z tym odrzucenie przez SEC propozycji Grayscale było „arbitralne i kapryśne”.

SEC próbuje grać na czas

SEC oświadczyła w czwartek, że opóźni wydanie decyzji w sprawie spotowych ETF-ów na bitcoiny zaproponowanych przez kilka firm, w tym BlackRock, Fidelity i Invesco. Podejmie decyzję w 2. połowie października lub nawet wiosną 2024 r. To odroczenie „prawdopodobnie wskazuje na zatwierdzenie wielu wniosków (…) na raz, a nie na przyznanie pierwszeństwa jakiemukolwiek wnioskodawcy” – stwierdzili analitycy JPMorgan.

„Mogłoby to być korzystne dla inwestorów, ponieważ umożliwiłoby większą konkurencję w zakresie opłat za ETF. Grayscale prawdopodobnie spotka się z jeszcze większą presją na obniżenie opłat, jeśli trust firmy uzyska zgodę na przekształcenie w największy na świecie ETF typu spot bitcoin” – dodali analitycy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments