Jesienią czeka nas nowa fala zachorowań na COVID-19?

345

Jak sugeruje minister zdrowia Adam Niedzielski to nie koniec pandemii COVID-19. – Widzimy w Europie tendencję do zwiększania liczby zakażeń – powiedział na antenie RMF FM. Według prognoz, o których mówił, jesienią może czekać nas nawet kilkadziesiąt tysięcy przypadków zakażeń dziennie. Czy więc ponownie zostaniemy zamknięci w naszych mieszkaniach i domach?

Koronawirus jest z nami

Cały czas epidemia jest z nami, przypadki występują. W ostatnim czasie jest ich góra 300 dziennie, ale widzimy w Europie tendencję do zwiększania liczby zakażeń – mówił na antenie radia minister zdrowia Adam Niedzielski. – Według krótkookresowych prognoz widzimy, że na początku lipca czeka nas pewne zwiększenie. Takie przejściowe do około tysiąca przypadków dziennie może nastąpić – dodał.

Zauważył, że prognozy te są „obarczone pewnym ryzykiem”, ale dodał, że jesienią może czekać nas nawet kilkudziesiąt tysięcy przypadków zakażeń dziennie. – Czarny scenariusz mówił nawet o 30 tys. hospitalizacji – ostrzegł.

Czy więc czeka nas kolejny lockdown? Urzędnik uspokaja. Stwierdził, że ma nadzieję, że zwiększona liczba zakażeń po wakacjach „nie będzie wymagała” od rządu zmiany czy „zniekształceń dotyczących życia społecznego i gospodarczego”.

Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych. To przyspieszenie prawdopodobnie, moim zdaniem, nie będzie wymagało zniekształcenia życia społecznego – zakończył.

Warto dodać, że kolejny lockdown byłby bardzo bolesny dla polskiej gospodarki. Z powodów politycznych rząd może się więc się na niego nie zdecydować.

Szczepionki

W wywiadzie pojawił się też temat szczepionek przeciw COVID-19. Jak zaznaczył minister zdrowia, ciągle czekamy na jednolite wytyczne Europejskiej Agencji Leków ws. czwartej dawki.

– Obaj producenci [Pfizer i Moderna – przyp. red.] deklarują jednak, że we wrześniu wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu Omikron. I wtedy zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków będziemy wskazywali te grupy wiekowe, bądź też całą populację do tego, żeby przyjąć czwartą dawkę – powiedział szef resortu zdrowia.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w okresie 16-22 czerwca wykryto w Polsce ponad 1,3 tys. zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło łącznie 17 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments