Jerome Powell mówi pozytywnie o kryptowalutach

Udostępnij

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, przyznał, że wiele wskazuje na to, że kryptowaluty przetrwają jako klasa aktywów. Ponadto stwierdził, że bank centralny USA postrzega stablecoiny jako formę pieniądza.

Powell o kryptowalutach

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, odpowiedział na kilka pytań dotyczących kryptowalut i stablecoinów podczas swojego zeznania przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Kongresman Warren Davidson stwierdził, że kryptowaluty mają obecnie łączną kapitalizację rynkową w wysokości około 1,1 biliona dolarów. Następnie zapytał Powella: „Czy przyznajesz, że ta klasa aktywów ma moc przetrwania w gospodarce USA?” Prezes Fed odpowiedział:

Wydaje się, że ma pewną siłę przetrwania.

Powell zauważył następnie, że rok temu kapitalizacja rynkowa rynku kryptowalut była znacznie wyższa.

Davidson szybko wyjaśnił, że rynek kryptowalut charakteryzuje się pewną „zmiennością w dużej mierze ze względu na brak jasności prawnej”. Dodał, że komisja zamierza to zmienić, zauważając, że pojawia się kilka ustaw, w tym jedna dotycząca stablecoinów.

Kongresman stwierdził ponadto, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) była aktywna w branży. Podkreślił, że nadchodzące ustawy powinny zapewnić jasność przewodniczącemu SEC Gary’emu Genslerowi, a także uczestnikom Kongresu i branży.

Powell postrzega stablecoiny jako formę pieniądza

Kongresmenka Maxine Waters zapytała z kolei Jerome Powella o stablecoiny. Wyjaśniła, że ona i jej republikańscy koledzy „zaproponowali ustawę o stablecoinach”, która, jeżeli zostanie przegłosowana, stworzy 58 różnych licencji, z federalną zgodą organów regulacyjnych tylko na dwie licencje. Pozostałe 56 licencji może być wydanych przez każdy stan, terytorium i DC z niewielkim lub żadnym federalnym nadzorem, regulacjami lub egzekwowaniem. Powell powiedział komisji:

Uważamy, że stablecoiny płatnicze są formą pieniądza… Uważamy, że właściwe byłoby odgrywanie dość solidnej roli federalnej w tym, co dzieje się ze stablecoinami w przyszłości.

Pozostawienie nas ze słabą rolą i pozwolenie na kreację wielu prywatnych pieniędzy na poziomie państwa byłoby błędem.

Potem zauważył jeszcze, że „we wszystkich rozwiniętych gospodarkach ostatecznym źródłem wiarygodności pieniądza jest bank centralny”.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również