January Ciszewski i JR HOLDING wychodzą z Columbusa osiągając zwrot 140 mln zł z zainwestowanego miliona

Udostępnij

JRHoldingPo 7 latach, z inwestycji w swoją flagową do niedawna spółkę, wychodzi czołowy inwestor z NewConnect, January Ciszewski wraz z kontrolowaną przez siebie firmą inwestycyjną JR HOLDING (JRH). Ciszewski i JRH nabyli pakiet w Columbus Energy w 2015 roku za 1 mln zł, finalnie ze sprzedaży wcześniejszych pakietów oraz ostatecznego wyjścia uzyskali łącznie przychód w wysokości 140 mln zł.

January Ciszewski– Inwestowałem w Columbusa, gdy był jeszcze startupem, a branża fotowoltaiki nie była uznawana za szczególnie perspektywiczną. W tamtym czasie mało kto dostrzegał potencjał, który później wykorzystał Columbus stając się liderem branży – powiedział January Ciszewski.

Za powodzeniem i wzrostem skali działalności firmy poszła cena akcji. Columbus Energy, w szczycie wzrostu swoich notowań wyceniany był przez inwestorów na 4,5 mld zł. Na fali obaw po ograniczeniu preferencji dla inwestycji w przydomowe instalacje rynek mocno przecenił spółki fotowoltaiczne, nie ominęło to również Columbusa.

– Pomimo spadku notowań od szczytu jest to najbardziej zyskowna nasza inwestycja, łącznie z wcześniejszymi transakcjami wraz z JRH uzyskaliśmy 140 mln zł ze sprzedaży posiadanego w Columbusie pakietu. Oznacza to zwrot 140 mln zł z zainwestowanego 1 mln zł. Trudno nie uznać tego wyniku za satysfakcjonujący – dodaje Ciszewski.

Po zmianach w akcjonariacie założyciel Columbusa Dawid Zieliński dysponuje niemal połową akcji spółki, w którą aktywnie zaangażował się także Piotr Kurczewski, wspierając ją nie tylko finansowo, ale także operacyjnie. JRH i January Ciszewski po latach istotnego zaangażowania operacyjnego w ostatnim czasie pełnili funkcję inwestorów finansowych, nie angażując się w bieżące zarządzanie firmą.

Columbus z fazy szybkiego wzrostu przeszedł w fazę bardziej zrównoważonego rozwoju. Wyjście z inwestycji umożliwi uwolnienie gotówki i przeznaczenie jej na kolejne inwestycje, o spodziewanej wyższej stopie zwrotu. JR HOLDING ciągle poszerza liczbę spółek w portfelu dywersyfikując ryzyko i stawiając na najbardziej perspektywiczne projekty. Zarówno Columbus jak i JRH podjęły starania w celu przeniesienia notowań z NewConnect na główny rynek GPW.

– Jestem przekonany, że Columbus ma przed sobą lata dalszego rozwoju, wierzę również w branżę OZE, gdzie rozważamy dalsze inwestycje. Po 7 latach nasza wspólna droga z Columbusem się kończy i będziemy reinwestować pozyskane środki w najlepsze podmioty z branż przyszłości. Chcemy być inwestorem, który osiągając ponadprzeciętne stopy zwrotu wywiera również pozytywny wpływ na nasze otoczenie – podsumował Prezes JRH.

O spółce JR HOLDING ASI:
JR HOLDING ASI S.A. to notowana od 2012 r. na rynku NewConnect spółka, koncentrująca się na działalności inwestycyjnej i zaangażowaniu w firmy z branż: cyfrowego biznesu, odnawialnych źródeł energii, gier komputerowych, medycznej, biotechnologicznej i nowoczesnych mediów. Zgodnie ze strategią, firma zamierza osiągnąć do końca 2022 r. wartość aktywów w portfelu inwestycyjnym na poziomie 3 mld zł, rozpocząć pierwsze inwestycje w spółki zagraniczne i globalne, a także, w latach 2021-2022, zainwestować 200-500 mln zł m.in. w projekty z obszaru Digital Business. Spółka rozpoczęła proces przenoszenia notowań z NewConnect na główny rynek GPW.

Najnowsze

Zobacz również