Jakie są koszty rozwodów i ile wyniósł najdroższy rozwód?

Udostępnij

Osoby zakochane zazwyczaj szybko zaczynają myśleć o ślubie. Czasem będąc w związku kilka lat, nasza decyzja wydaje się bardziej przemyślana. Mimo to pary w ostatnich latach coraz częściej się rozwodzą. Co jest tego przyczyną? Jakie są koszty rozwodów i ile wyniosły najdroższe rozwody świata?

Czemu pary decydują się na rozwód?

rozwódZwiązki, jak wszystkie inne relacje w życiu, bywają bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje. Rozstania zazwyczaj są bolesne, jednak dużo gorzej jest, jeżeli w grę wchodzi rozwód. Co ciekawe coraz więcej 20 i 30-latków decyduje się na niego bardzo szybko po ślubie. Czasem nawet nie mija rok od sformalizowania związku, a para decyduje się na rozwód.

Wiele osób uważa, że główną przyczyną rozstań jest złe dopasowanie. Czasem rzeczywiście pary decydują się na zawarcie związku małżeńskiego dość szybko, a dopiero z czasem okazuje się, że jednak coś im nie odpowiada. Jednym z problemów, który zauważają specjaliści, jest zmiana podejścia obojga partnerów do ich wspólnego życia. Przed ślubem każdy jest bardziej zaangażowany, co dość często zmienia się po założeniu obrączek na palce. Namiętna miłość przeradza się w całkiem inne uczucie, które nie daje aż tyle ekscytacji. Warto jednak pamiętać, że nasze uczucia stopniowo się zmieniają wraz z trwaniem relacji.

Zawarcie małżeństwa, ślubNiektórzy dopiero po ślubie zaczynają rozumieć, że ich plany na życie zupełnie do siebie nie pasują. Mężczyzna pragnie założyć rodzinę, a jego partnerka jeszcze o tym nie myśli i chciałaby postawić na karierę. Oczywiście sytuację tę można odwrócić. Przed sformalizowaniem związku pary nie zawsze rozmawiają o tym, czego pragną i jak chcą dalej poukładać swoje życie. Wszystko wychodzi po ślubie, a wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozwód. Jednak, jaki jest koszt zakończenia małżeństwa? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Jakie są koszty rozwodu?

W przypadku zwykłego rozstania nie ponosimy żadnych kosztów, jednak sytuacja się zmienia, kiedy nasz związek jest formalny. Osoby, które decydują się na rozwód, muszą się liczyć z następującymi kosztami:

  • Opłatą sądową — 600 zł
  • Możliwa opinia biegłych — od 500 zł do nawet 1000 zł
  • Mediacje — maksymalnie 450 zł
  • Kurator rodzinny — 80 zł
  • Honorarium prawnika — od 1500 zł do 6000 zł
  • Alimenty.

koszty rozwodu

Nie zawsze konieczne jest poniesienie wszystkich kosztów. Jednak warto pamiętać, że opłaty mogą być naprawdę różne, ponieważ są one zależne od tego, jak potoczy się konkretna sprawa rozwodowa. Niestety dość często rozwody są pełne wzajemnych oskarżeń i batalii na sali sądowej. W przypadku wielu znanych osób zakończenie związku małżeńskiego wiązało się z ogromnymi kosztami.

Najdroższe rozwody świata

Związki gwiazd, czy bardziej zamożnych osób często wiążą się z pięknymi ślubami i ekstrawaganckimi weselami. Natomiast czasem rozwody są bardzo kosztowne dla jednej ze stron, która musi wypłacić partnerowi lub partnerce ogromne sumy. Jakie były najdroższe rozwody świata? Przekonaj się w dalszej części artykułu.

Rozwód z Emiratów Arabskich

W 2021 roku zapadł wyrok w sprawie rozwodu Mohammeda bin Rashida al-Maktouma premiera Emiratów Arabskich i byłego prezydenta z księżniczką Hają bint al-Husajn. Haja była jego szóstą żoną i postanowiła uciec do Wielkiej Brytanii ze swoimi dziećmi. Właśnie w Anglii doszło do rozprawy i 21 grudnia 2021 roku sąd zadecydował, że kobieta otrzyma aż 250 mln funtów i dodatkowe 290 mln gwarancji bankowej dla siebie i dzieci. To rekordowa suma, jaką zasądził brytyjski sąd w sprawie rozwodowej.

Haja od dawna pragnęła rozwieść się z mężem, jednak w Emiratach Arabskich nie jest to takie proste. Właśnie dlatego po 15 latach małżeństwa, zdecydowała się uciec do Wielkiej Brytanii i tam starać się o rozwód.

Amerykański golfista zdradzał żonę

Prawo

Głośnym rozwodem był koniec małżeństwa Tiger Woods i Elin Nordegren. Para pobrała się w 2004 roku, jednak po 5 latach na jaw wyszły szokujące fakty. Znany amerykański golfista wielokrotnie zdradził swoją żonę i właśnie to sprawiło, że kobieta zażądała sporej sumy odszkodowania.

Do rozwodu doszło w 2010 roku, a Elin Nordegren na początku chciała otrzymać aż 750 milionów dolarów. Ostatecznie sąd przyznał kwotę 110 milionów dolarów, którą znany golfista miał zapłacić swojej byłej żonie.

Rozwód królowej popu

Głośno było także o rozwodzie Madonny z Guy Ritchie. W tym przypadku reżyser zarobił na majątku królowej popu, który szacowany jest na około 1,5 miliarda dolarów. Warto jednak pamiętać, że piosenkarka większą jego część zgromadziła jeszcze przed ślubem.

Brytyjski reżyser Guy Ritchie po rozwodzie wzbogacił się o około 50 milionów dolarów, jednak głównie w nieruchomościach. Para była ze sobą przez osiem lat, a do rozwodu doszło w 2008 roku.

Najgłośniejsza sprawa 2022 roku

Mówiąc o najgłośniejszych i najdroższych rozwodach, trzeba wspomnieć o rozstaniu Amber Heard i Johnny’ego Deppa. Aktora w ramach ugody w sprawie rozwodowej otrzymała od Johnny’ego 7 milionów dolarów, które miała przeznaczyć na cele charytatywne. Jednak ostatecznie aktorka nie zrobiła tego, co wyszło w czasie rozprawy pomiędzy byłymi małżonkami o zniesławienie. Ponieważ warto dodać, że na rozwodzie się nie skończyło.

Depp oskarżył Amber o zniesławienie z powodu artykułu, który napisała dla „The Washington Post” i domagał się 50 milionów dolarów. Aktorka natomiast wniosła kontr pozew i ona z kolei domagała się 100 milionów dolarów. Sprawę obserwował cały świat. Ostatecznie sąd przyznał Deppowi 15 milionów, a Amber 2 miliony.

Piękny ślub i bolesny rozwód

Nawet najszczęśliwsze związki mogą po rozwodzie zamienić się w piekło. Niestety coraz więcej małżeństw dość szybko się rozpada. Przyczyn jest wiele. Czasem pary zbyt szybko decydują się na sformalizowanie związku i dopiero po małżeństwie okazuje się, że w wielu sprawach nie są zgodni.

W przypadku rozstania nieformalnego związku partnerzy nie ponoszą żadnych kosztów, jednak jeżeli chodzi o rozwód, trzeba liczyć się z kosztami sądowymi. Dodatkowo czasem konieczne jest zatrudnienie adwokata.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również