Jakie błędy popełniają kobiety przy budowaniu pozycji zawodowej?

Udostępnij

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i coraz szybciej się zmienia. Od lat funkcjonują na nim kobiety i odnoszą liczne sukcesy. Jednak istnieją pewne błędy, które mogą hamować karierę zawodową wielu pań. Z czego to wynika? Jakie błędy w budowaniu pozycji zawodowej popełniają kobiety?

Wychowanie ma wpływ na karierę wielu kobiet

wychowywanie dzieciOd zawsze wiadomo, że wychowanie chłopców i dziewczynek to dwie różne bajki. Mimo stopniowo zmieniającego się podejścia nadal wiele dziewcząt wychowywanych jest na grzeczne, delikatne i potulne. Kobietom wciąż mówi się, że wielu rzeczy im nie wypada. Jednak czy zastanawiamy się, jaki ma to wpływ na ich karierę zawodową?

Dziewczynka, która była uczona, że nie powinna odzywać się nieproszona, nie weźmie głosu w pracy, jeżeli ktoś sam nie zapyta jej o zdanie. Będzie dużo większą uwagę zwracała na to, jak zwrócić się do kogoś, tak by go nie urazić. W końcu dziewczynki powinny być miłe i grzeczne. Dodatkowo w niektórych rodzinach dziewczętom mówi się, że powinny być skromne i poukładane, właśnie dlatego mogą mieć problem z uwierzeniem we własne możliwości.

Chłopcom w wielu zawodowych sytuacjach jest prościej. Od najmłodszych lat byli uczeni, że należy walczyć o swoje. Dodatkowo zwracają mniejszą uwagę na uczucia i emocje innych, więc są bardziej bezpośredni. To duża zaleta w wielu sytuacjach zawodowych. Jednak jakie dokładnie błędy popełniają kobiety, o których mężczyźni raczej nie myślą? Przekonamy się w dalszej treści.

Musi być idealnie — w pułapce perfekcjonizmu

Mówi się czasem, że perfekcjonizm jest zabójcą talentów. Charakteryzuje się stawianiem sobie zbyt wysokich, niemal nierealistycznych celów, standardów i oczekiwań. Wiąże się to z brakiem akceptacji jakichkolwiek błędów i niedoskonałości. Bardzo wiele osób, które zostały dotknięte pułapką perfekcjonizmu, nie tyle nie osiąga sukcesu, ile obawia się iść o krok dalej z lęku przed porażką.

Nie umniejszamy w tej kwestii mężczyznom, istnieją panowie, którzy także cierpią z powodu perfekcjonizmu i mają podobne problemy, jednak dużo częściej dotykają kobiet. Tutaj wracamy też do wychowania. Dziewczęta uczone są, że powinny wyglądać idealnie, zachowywać się bez zarzutów, a ich pokój ma lśnić. Chłopcom dużo częściej odpuszcza się w tych kwestiach. Dodatkowo dziewczynki perfekcjonizmu uczą się również w szkole. Przecież młoda dama powinna mieć idealny, równy charakter pisma, chłopak może czasem bazgrolić.

kobieta, przedsiębiorca

Perfekcjonizm w pracy może hamować. Osoba nim dotknięta może poświęcać na projekty znacznie więcej czasu i dopracowywać je dłużej. Czasem jest to zaleta, ale w wielu miejscach pracy istotne jest tempo wykonywanych obowiązków. Dodatkowo wiele kobiet obawia się iść o krok dalej w swojej karierze i zmienić pracę, ponieważ uważa, że nadal brakuje im odpowiednich kompetencji. Wiąże się to także ze znacznie mniejszym doświadczeniem zawodowym. Wiele perfekcjonistek boi się podjąć ryzyko z obawy, że nie są idealne.

Cicha myszka — lęk przed odezwaniem się

Wiele pań uczono, że nie powinny przeszkadzać rodzicom, odzywać się w szkole bez podniesionej ręki, a z kolei powinny być ciche i grzeczne. Oczywiście trochę tutaj generalizujemy, bo każda osoba może mieć inne doświadczenie, mimo to wiele modeli wychowawczych dziewcząt, właśnie tak wygląda. Niestety jest to kolejny cios w przyszłą karierę zawodową.

Kobiety często boją się wyrażać swoją opinię na spotkaniach, nawet jeżeli mają dobre pomysły. Jest to kolejny powód, przez który zamyka się dla nich ścieżka kariery. Dzielenie się swoimi przemyśleniami jest dla pań szczególnie trudne, jeśli w spotkaniu uczestniczy osoba wyżej postawiona. Dodatkowo ma to negatywny wpływ na samopoczucie i atmosferę w miejscu pracy. Tak zwane ciche myszki powinny popracować nad wygłaszaniem swoich opinii. Może to całkowicie zmienić ich pozycję w firmie.

Niestety kobiety często nie potrafią się chwalić swoimi osiągnięciami. A osiągają naprawdę wiele. Jeżeli panie nie informują o swoich sukcesach, to bardzo często nawet przełożeni nie potrafią odpowiednio docenić ich pracy.

Być lubianą

Kobiety bardzo dużą uwagę zwracają na to, co myślą o nich inni. Z natury panie są bardziej emocjonalne i wrażliwe, co czyni je bardziej podatnymi na odczuwanie i utożsamianie się z emocjami innych. Ma to pewne plusy, ale niestety nie zawsze gwarantuje sukces zawodowy.
Wiele kobiet za długo zastanawia się, jak powiedzieć coś tak, żeby nikogo nie urazić. Zależy im, żeby inni je lubili, dlatego też często decydują się przemilczeć pewne kwestie.

Dodatkowo wiąże się to często z nadmiernym przepraszaniem. Dokładniej, kobiety potrafią przepraszać i czuć się winne za rzeczy, za które nie powinny. Niektóre panie mają problem z wyrażeniem przekazów we władczy i pewny sposób. Jest to niestety kolejny powód, przez który kobiety tracą w sytuacjach biznesowych.

Tak nie wypada — kobiety boją się prosić o awans

kobieta a awansZarówno mężczyźni, jak i kobiety potrafią konsekwentnie i dobrze wykonywać swoje obowiązki. W wielu przypadkach to nie płeć jest najważniejsza, a podejście do pracy i odpowiednie doświadczenie. Jednak znacznie częściej mężczyźni są w stanie zwrócić się do pracodawcy o podwyżkę lub awans na lepsze stanowisko. Co jest tego powodem?
Kobiety nie chcą być niegrzeczne, dodatkowo pułapka perfekcjonizmu skutecznie odcina je od próby awansu. W końcu, jak ma prosić o lepszą pensję, skoro uważa, że jej praca nie jest idealna. Dodatkowo była uczona, że nie powinna odzywać się nieproszona, a tutaj nagle ma zwrócić się do szefa z czymś takim?

Kobieca moc — o tym nie zapominaj

Warto pamiętać, że nie wszystkie panie są takie same. Każdy ma inne życiowe doświadczenia i mógł odebrać nieco inne wychowanie. Mężczyźni także mogą popełniać błędy, które przypisywane są kobietom.

Perfekcjonizm to nic złego, jeżeli jesteśmy w stanie zauważyć nierealistyczne poprzeczki, które przed sobą stawiamy. Warto z nimi walczyć i nie pozwalać, by hamowały rozwój naszej kariery. Jego charakterystyczną cechą jest oczekiwanie od siebie zbyt wiele. Czasem perfekcjonizm całkowicie może powstrzymywać przed pójściem o krok dalej w budowaniu pozycji zawodowej.

Kolejnym błędem jest lęk przed odezwaniem się nieproszonym. Panie często obawiają się również tego, dlatego na spotkaniach wolą milczeć. Zabierają sobie szansę podzielenia się swoimi pomysłami, co również może blokować ich drogę do awansu. A o sam awans często nie proszą, mimo że są bardzo dobrymi pracownikami. Warto w niektórych sytuacjach zawalczyć o siebie, w końcu nikt inny za nas tego nie zrobi.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również