Jaki temat zdominuje kampanie wyborczą?

143

Kampania wyborcza właściwie już wystartowała. W sobotę PO niejako zainicjowała ją swoją radomską konwencją. PiS odpowiedział klipem uderzającym w Donalda Tuska i jego ludzi. Jakie tematy zdominują zaś debatę publiczną? Polacy wskazali w sondażu jasną odpowiedź.

Kampania będzie o…?

Jesienią 2023 roku w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Możliwe, że w podobnym terminie wybierzemy samorządowców (choć wiele mówi się o przeniesieniu terminu tych ostatnich wyborów na wiosnę 2024 r.).

O czym powinni mówić dziś politycy, by zainteresować elektorat? Jesteśmy w szczególnym czasie – po pandemii koronawirusa, w okresie wojny na Ukrainie i galopującej inflacji. Który z tych tematów będzie najważniejszy podczas kampanii wyborczej? O jego wskazanie zapytano Polaków w sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl.

Aż 45,9 proc. badanych wskazało walkę z inflacją jako najważniejszy temat przed wyborami. Na drugim miejscu, z tylko 12,7 proc. wskazań, znalazła się wojna Rosji z Ukrainą. Potem dopiero uplasowały się m.in. polityka Polski wobec UE (8 proc.), transformacja energetyczna (6,2 proc.) i praworządność (6,1 proc.). Mniejszym zainteresowaniem cieszą się reforma sądownictwa czy walka ze zmianami klimatu.

Walkę z inflacją za najważniejszy temat zbliżającej się kampanii uważa co druga kobieta i 2 na 5 mężczyzn. Sytuacja gospodarcza będzie najważniejszym tematem przed nadchodzącymi wyborami według połowy respondentów w wieku od 25 do 49 lat i takiego samego odsetka badanych posiadających wyższe wykształcenie – komentował Adrian Wróblewski, dyrektor Działu Analiz w SW Research.

Walka o wyborcę

Już teraz widać, że kampania nie będzie o programach, ale o emocjach i kwestiach światopoglądowych.

Jak na razie czołowe partie – PiS i PO – nie przedstawiły tak naprawdę solidnych pomysłów na walkę z wysokimi cenami. To szansa dla mniejszych ugrupowań – Polski 2050, Lewicy, PSL i Konfederacji – by na tym tle przedstawiły bardziej merytoryczne wizje niwelowania skutków inflacji.

Wiele sugeruje, że Polacy tylko w sondażach podają, że liczą się na dla nich kwestie gospodarcze i geopolityczne. W rzeczywistości czekają na „igrzyska”, które oferują im populistyczne partie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments