Jak zmienia się klawiatura Gboard w 2021 roku?

171

klawiatura smartphonePopularność telefonów z systemem Android sprawiała, że Gboard stał się jedną z najczęściej używanych klawiatur na świecie. Ta wirtualna klawiatura wciąż przechodzi ewolucje, aby sprostać coraz większym wymaganiom użytkowników. Przekonać można się o tym zwłaszcza w 2021 roku, gdyż właśnie teraz Google testuje i wprowadza nowe rozwiązania w Gboard.

Personalizacja przede wszystkim

To zaskakujące, jak dużo odmiennych opinii potrafi wzbudzić każda nawet drobna zmiana związana z funkcjonowaniem klawiatury Gboard. Wszystkie modyfikacje kolorystyki, kontrastu, czy wielkości znaków zawsze znajdują zarówno grono zwolenników, jak i mnóstwo przeciwników. Wynika to z przeróżnych potrzeb. Na przykład osoby z wadami wzroku zwykle preferują ponadprzeciętny kontrast w wirtualnych klawiaturach. Inni uważają, że kolorystyka tła Gboard jest obecnie zbyt ponura.

Stąd da się dostrzec zamysł Google, by każdy użytkownik miał jak największe możliwości personalizacji wirtualnej klawiatury. Wystarczy tylko przejść do ustawień Gboard, by w parę chwil dopasować ją do własnych potrzeb.

Gboard a Android 12

W ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy Android 12 powinien stać się powszechnie używaną wersją systemu na inteligentnych urządzeniach przenośnych. Google zapowiedziało, że update ułatwi użytkowników manewrowanie kolorystyką systemu.

Możliwe będzie nie tylko wybieranie pomiędzy jasnym a ciemnym trybem. Zamiast tego każdy będzie miał możliwość swobodnego dobierania akcentów kolorystycznych. Ma to dotyczyć całego systemu, w tym nowej wersji Gboard. Przykładowo możliwe będzie ustawienie kolorystyki wirtualnej klawiatury w zgodzie z dominującą barwą tapety z ekranu głównego.

Wydana na przełomie 2020 i 2021 wersja Gboard 10.2 zawiera też kilka innych nowinek. Jedną z nich jest schowek, który przechwytuje i przechowuje zrzuty ekranu. Później można je udostępniać w innych aplikacjach.

Google postanowiło też zmienić font klawiatury. Dawniej był to Roboto, a w najnowszej wersji Gboard jest to Google Sans. Dostrzec można również to, że aktualna wersja wirtualnej klawiatury ma bardziej zaokrąglone przyciski.

Coraz lepsze sugestie słów i emotikon

W ostatnich miesiącach Gboard został ulepszony o kilka praktycznych rozwiązań, które już wcześniej zostały wprowadzone w konkurencyjnych wirtualnych klawiaturach, Na przykład Gboard zaczął sugerować użytkownikom emotikony bez konieczności klikania symbolu „buźki”. Jeśli więc wpisze się słowo „pies”, to klawiatura sama zaproponuje zmianę treści na ikonę przedstawiającą najlepszego przyjaciela człowieka (sugestia pojawi się w pasku nad siatką ze znakami klawiatury).

Póki co sugestie emotikon dotyczą tylko podstawowych i łatwo identyfikowalnych fraz, takich jak właśnie „pies”, „kot”, czy „dom”. Gdy zaś wybierze się frazy związane z hazardem, np. slot, gry hazardowe, poker, kości, blackjack, czy, Vulkan Vegas kasyno, to Gboard nie sugeruje użytkownikowi żadnej emotikony (a przecież w standardowym zestawie emotek znajdują się te przedstawiające chociażby symbole karciane, czy trzy siódemki kojarzące się z tematyką gier losowych). Trzeba jednak podkreślić, że sugerowanie emotikon wciąż jest rozwijane. Ponadto należy mieć świadomość, że ta funkcja działa najlepiej, gdy wybierze się wersję anglojęzyczną (na doprowadzenie polskiej wersji zapewne będzie trzeba poczekać nieco dłużej.

Ciągle rozwijany jest też system sugestii słownych, który ma być jeszcze bardziej dopasowany do stylu pisania konkretnego użytkownika. Ponadto udoskonaleniu ulega też narzędzie sprawdzające poprawność ortograficzną i interpunkcyjną wpisanego tekstu.

Klawiatura Gboard trafia na Wear OS

2021 to rok, w którym klawiatura Gboard pojawiała się również w inteligentnych zegarkach Wear OS. Takie rozwiązanie zostało dobrze odebrane przez większość użytkowników. Relatywnie duże odstępy pomiędzy poszczególnymi klawiszami GBoard dobrze sprawdzają się w przypadku inteligentnych zegarków.

Podobieństw w obsłudze telefonów i zegarków jest coraz więcej. W Wear OS tak samo, jak na smartfonach, komendy można przesyłać bowiem także i głosem. Google zapowiedziało, że Gboard w Wear OS będzie kompatybilny ze wszystkimi wersjami językowymi. Warto przy tym podkreślić, że już od dawna Gboard jest dostępny nie tylko na urządzeniach z Androidem, ale też tych działających na iOS.

Czy klawiatura Gboard rozwija się w dobrym kierunku?

Wirtualna klawiatura Gboard została wydana w 2016 roku i szybko zyskała na popularności. Ogromne znaczenie miało to, że jej opracowanie i rozwój jest firmowane przez samo Google. Z początku do jej największych zalet zaliczano prostotę i bezproblemowe działanie. To między innymi z tych powodów mnóstwo użytkowników zrezygnowało np. ze SwiftKey i przerzuciło się właśnie na wirtualną klawiaturę Gboard od Google.

Paradoksalnie wraz z ubiegającym czasem klawiatura Google zaczęła coraz mocniej przypominać konkurencyjny SwiftKey. Gboard to coraz bardziej zaawansowana aplikacja, która zapewnia użytkownikom dostęp do większej liczby możliwości. Niektórzy użytkownicy mogą jednak uznać, że Gboard stał się mniej intuicyjną i zbyt skomplikowaną klawiaturą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments