Dzień Inwestora Indywidualnego

Jak zarabiać pieniądze grając w gry wideo?

Udostępnij

Gry wideo są obecnie jedną ze zdecydowanie najpopularniejszych rozrywek na całym świecie. Dla wielu z nas stanowią one idealny sposób na relaks, a nawet – w przypadku grania w gry online – na zawieranie nowych znajomości. Co więcej, sektor gamingowy na całym świecie niezwykle dynamicznie się rozwija, co jest bardzo dobrze widoczne także w Polsce.

Czy można jednak wykorzystać granie w gry wideo nie tylko do odpoczynku i rozrywki, ale i do bardziej użytecznych celów, dających wymierne, namacalne korzyści. Z całą pewnością praktycznie wszyscy pragniemy łączyć naszą pracę z hobby lub pasją. Mnóstwo osób, zwłaszcza młodych, marzy więc o tym, by zarabiać pieniądze, a nawet utrzymywać się z grania w gry. Dla tego typu osób mamy bardzo pozytywną wiadomość – w dzisiejszych czasach jest to jak najbardziej realne.

Jak zatem można zarabiać pieniądze grając w gry? Kilka najlepszych sposobów poznasz poniżej. Na początek:

Streaming gier Streamerka grająca w grę

Obecnie wprost gigantyczną popularnością cieszą się platformy streamingowe. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście Twitch.tv. Służy ona do streamowania, czyli udostępniania w czasie rzeczywistym przekazu w formie audio czy wideo. Mówiąc prościej, jest to po prostu transmisja na żywo.

Sposoby zarabiania na streamingu

Jak zarobić na streamingu? Możliwości jest kilka. Pierwszą z nich są reklamy. Stawka wynosi najczęściej kilka dolarów za 1000 wyświetleń. Jeżeli jakiś streamer posiada dużą rzeszę fanów, może zarobić na tym całkiem niezłą sumę. Niestety, ogromna ilość osób posiada obecnie programy blokujące wyskakujące reklamy (programy typu AdBlock), przez co wyświetlenia nie są naliczane.

Inną opcją są dotacje. Oglądający, którzy chcą wesprzeć streamera, mogą za pomocą szybkich przelewów przesłać na jego konto pewną kwotę, która prawie w całości trafi do niego. Streamer z dużą ilością oglądających może zarobić nawet bardzo duże pieniądze. Dla wielu streamerów zarabianie na grach jest jedynym źródłem dochodu, i to naprawdę imponującym.

Najpopularniejsi streamerzy mogą pozwolić sobie nawet na nawiązanie współpracy z różnymi firmami. Liderem w tym przypadku jest portal G2A, który płaci za samo wyświetlanie banera reklamowego oraz wszelkie zakupy gier dokonane poprzez wykorzystanie linku przekierowującego ze strony streamera. Ponadto, popularni streamerzy mogą liczyć na sponsoring firm produkujących sprzęt dla graczy.

Jak osiągnąć sukces w streamingu?

Samo streamowanie jest stosunkowo proste. Wystarczy, że mamy do tego odpowiedni sprzęt oraz szybkie łącze internetowe. Jedyne co musimy zrobić to wybrać odpowiednie oprogramowanie oraz serwis, w którym chcemy udostępnić swoją transmisję.

Jak zatem osiągnąć sukces w streamingu? Wydaje się, że kluczem obecnie jest po pierwsze regularność w tworzeniu contentu, a po drugie – osobowość. Widzowie muszą po prostu polubić streamera, aby regularnie oglądać jak gra. Warto jednak zauważyć, że niektóre gry cieszą się znacznie większą popularnością od reszty, i to właśnie na nich najłatwiej zarabiać.

Praca jako tester gier

Testerzy gier są aktualnie bardzo pożądani przez twórców i koncerny gamingowe. Zadaniem takiej osoby, jest przejście całej gry, wyłapując tym samym błędy techniczne, graficzne lub inne, które nie były wychwycone przez twórców. Czasem muszą nawet przechodzić dane poziomy/etapy wiele razy, na różne sposoby, aby wyłapać wszelkie możliwe bugi i glitche.

W przypadku pracy na stanowisku testera gier ważne są również umiejętności kandydata na “kontrolera jakości” danej gry. Najważniejsze z nich to znajomość żargonu gamingowego, refleks oraz doświadczenie w graniu w gry.

Ile można zarobić?

Czy na tym stanowisku można zarobić? Można i to całkiem niemało, chociaż oczywiście wszystko zależy od przedsiębiorstwa, w którym takie próby są przeprowadzane. Na początek, każdy nowy tester dostaje wynagrodzenie, które nie przekracza 3 tysięcy netto. Z czasem stawka ta rośnie i mówi się, że najlepsi testerzy zarabiają nawet dwukrotnie więcej.

Handel przedmiotami i postaciami (kontami) z gier

Handel postaciami (kontami)

Obecnie mamy na rynku całe mnóstwo gier online, które na dobrą sprawę pozwalają spieniężyć czas poświęcony na granie w nie. W przypadku gier MMORPG zarabiać możemy na kilka sposobów, a jednym z nich jest sprzedaż postaci (kont). Tego typu gry oparte są często na tworzeniu bohaterów, a następnie wykonywaniu questów, za które otrzymujemy nagrody, wirtualne pieniądze oraz cenne doświadczenie. Zdobycie odpowiedniej ilości doświadczenia skutkuje wzrostem poziomu danej postaci, przez co dany bohater staje się coraz silniejszy. Odpowiednio rozwiniętą postać (która osiągnęła wysoki poziom) możemy wystawić na popularnych portalach aukcyjnych jak allegro czy ebay. Ile możemy zarobić na sprzedaży postaci/konta? Cóż, cena zależna jest od poziomu oraz jej wyposażenia i posiadanych w grze zasobów, ale dobrze rozwinięta postać w popularnej i modnej obecnie grze może być warta minimum kilkaset dolarów.

Handel przedmiotami i wirtualną walutą gry

Oprócz sprzedaży postaci możemy handlować również samymi przedmiotami oraz złotem (czyli wirtualną walutą, którą otrzymujemy w grze). W przypadku pojedynczych itemów (przedmiotów) ceny sięgają zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dolarów. Warto jednak zwrócić uwagę, że czasem mogą nam się trafić przedmioty o naprawdę ogromnej wartości. Jako przykład niech posłuży skórka “StatTrak M4A4 Howl” do gry Counter-Strike: Global Offensive, która została sprzedana za niewiarygodną kwotę 100 tysięcy dolarów.

Boosting

Boosting to nic innego, jak pomoc innemu graczowi we wbiciu wyższej rangi, ligi lub poziomu (zależnie od gry). Przykładowo, oferujemy, że awansujemy w danej grze o X pozycji w zamian za kwotę X, osoba zainteresowana udostępnia nam konto i zaczynamy grać, aby jak najszybciej zrealizować zlecenie. Może to się odbywać zarówno z wykorzystaniem własnego konta, jak i poprzez udostępnienie loginu i hasła. Metoda ta zarezerwowana jest dla graczy o wysokich umiejętnościach i dużym doświadczeniu, ale pozwala przyzwoicie zarobić.

Sposób ten nie jest jednak dobrze postrzegany przez innych graczy, gdyż boosterzy najczęściej znacznie odbiegają umiejętnościami od osób, z którymi przyjdzie im grać przez co rozgrywka bywa jednostronna.

Mentoring

Jeżeli nasze umiejętności w danej grze są naprawdę wyjątkowe i bez problemu pokonujemy w niej innych graczy o podobnym doświadczeniu, możemy oferować usługi szkoleniowe/mentoringowe dla graczy, którzy chcą podszlifować swoje umiejętności pod okiem eksperta. W tej sytuacji, za każdą godzinę spędzoną na szkoleniu danego gracza, pobieramy od niego wynagrodzenie.

Jak zarabiać na mentoringu?

Pamiętajmy w tym miejscu o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, popyt na szkolenia dotyczy tylko niektórych gier. Mowa tu przede wszystkim o produkcjach z gatunku FPS (czyli “strzelanek”) oraz MOBA (takie tytuły, jak League of Legends czy Dota 2). To właśnie w tego typu grach starcia wygrywają gracze o najlepiej rozwiniętych umiejętnościach, wyróżniający się szybkim, strategicznym myśleniem, spostrzegawczością i refleksem.

Po drugie, musimy naprawdę być wybitni w danej grze. Innymi słowy, nikt nie zapłaci nam pieniędzy, jeżeli nie będzie przekonany do naszych umiejętności. Po trzecie, istotny tutaj jest również marketing. Do graczy, którzy pragną się podszkolić trzeba jakoś dotrzeć. Oznacza to, że najwięcej chętnych znajdziemy na szkolenia od utalentowanych streamerów i osób osiągających sukcesy w turniejach. Nie można również zapominać, że musimy mieć plan szkolenia oraz posiadać zdolności w nauczaniu. Nie każdy utalentowany gracz będzie w stanie skutecznie szkolić innych. Trzeba tutaj wiedzieć, na jakich elementach się skupić i jak właściwie przekazywać swój “klucz do sukcesu”.

E-sport E-sportowiec biorący udział w turnieju

Choć e-sport uchodzi za stosunkowo nowy fenomen, który w ostatniej dekadzie stał się jedną z najprężniej rozwijających się branż. Tak naprawdę pierwszy turniej e-sportowy zorganizowany został już w 1990 przez Nintendo. Sześć lat później w Teksasie utworzono Cyberathlete Professional League – pierwszą organizację zajmującą się turniejami e-sportowymi. Jak sytuacja wygląda dziś?

Jak zarabiać na e-sporcie?

Obecnie pule nagród w największych turniejach wynoszą już dziesiątki milionów dolarów, a zawód profesjonalnego gracza nie jest już niczym zaskakującym – nawet amerykańska administracja postanowiła traktować zawodowych e-sportowców na tych samych zasadach co sportowców uprawiających tradycyjne dyscypliny. Co więcej, aktualnie standardem w większości teamów e-sportowych jest wypłacanie profesjonalnemu graczowi (oprócz bardzo lukratywnych nagród w turniejach) stałej pensji, oglądalność największych turniejów jest liczona w dziesiątkach milionów widzów, a nawet coraz śmielej mówi się o wprowadzeniu e-sportu na igrzyska olimpijskie.

Co robić po karierze profesjonalnego gracza?

Warto także dodać, że choć kariera profesjonalnego gracza w e-sporcie jest dość krótka (większość z nich kończy swój udział w największych turniejach przed 30. rokiem życia) to można liczyć na dalszą, świetnie płatną pracę w branży – jako trener, komentator czy analityk. Wszystko będzie zależeć w dużej mierze od wypracowanej rozpoznawalności, o którą w przypadku osiągania sukcesów w tej branży wcale nie jest trudno. Ponadto, często e-sportowcy (zarówno aktywni, jak i po zakończeniu profesjonalnej kariery) łączą swoją pracę ze streamingiem – bardzo wielu z nich jest w stanie w ten sposób generować dodatkowe kilka tysięcy dolarów miesięcznie za samo udostępnianie swoich rozgrywek, jeśli regularnie oglądają ich dziesiątki tysięcy followersów.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również