Jak zarabiać i opiekować się dziećmi jednocześnie?

opieka nad dzieckiem i praca dodatkowa

Kiedy w domu pojawia się noworodek, świeżo upieczonej mamie ciężko jest myśleć o powrocie do pracy. Jak dziecko podrasta, wiele pań rozważa dorobienie do domowego budżetu. Ciekawą alternatywą może okazać się praca zdalna w niepełnym wymiarze godzin lub start mikro biznesu i działalności nierejestrowanej. Czym mogą zająć się mamy w czasie urlopu macierzyńskiego? Poznaj kilka ciekawych pomysłów na pracę na urlopie macierzyńskim.

Macierzyństwo i praca — jak to ze sobą pogodzić?

Pierwsze dni z noworodkiem w domu mogą być wykańczające. Świeżo upieczonym mamom przysługuje 14 tygodni obowiązkowego urlopu macierzyńskiego, można go jednak przedłużyć do 20 tygodni. Po tym czasie mamy mogą wrócić do pracy lub przejść na urlop rodzicielski, który z kolei trwa 32 tygodnie. Część kobiet decyduje się skorzystać z całości wolnego i w pełni poświęcić się opiece nad niemowlakiem. Jednak niektóre kobiety w tym czasie chętnie podejmują się nowych aktywności. Znane są przypadki mam, które właśnie na macierzyńskim ruszyły ze swoim własnym biznesem.

opieka nad dzieckiem i praca dodatkowaPrzerwa od pracy może być dla części kobiet trudną sytuacją do przeskoczenia, zwłaszcza jeżeli w pracy zajmowały się czymś, co sprawiało im przyjemność. Ponadto praca stanowi bardzo istotną część w życiu człowieka. To dzięki niej wiele osób rozwija się i kształtuje swoje poglądy. Nic dziwnego, że niektóre mamy dość szybko myślą o powrocie do pracy.

Zaraz po porodzie ciężko wyobrazić sobie start nowego mikro biznesu lub jakiekolwiek inne zajęcie. Jednak kiedy dziecko trochę podrośnie i nie potrzebuje stałej obserwacji, mamy mogą rozważyć dodatkową aktywność zawodową, która wypełni dzień i przy okazji podreperuje domowy budżet. Opcji na dorobienie w czasie urlopu macierzyńskiego jest naprawdę sporo.

Pomysły na mikro biznes dla mam

Czas na macierzyńskim jest przede wszystkim dla mam i ich dzieci. Należy o tym pamiętać, ale mimo wszystko panie mogą wykorzystać urlop także dla siebie. Niemowlę w pierwszych tygodniach potrzebuje praktycznie stałej opieki. Jednak kiedy odrobinkę podrośnie, mamy mają więcej czasu dla siebie. To właśnie moment, w którym mogą postawić na odpoczynek, chwilę dla siebie, ale także na zrobienie dodatkowych kursów lub częściowy powrót do pracy. Jak świeżo upieczone mamy mogą dorobić na macierzyńskim? Ciekawym pomysłem może okazać się opieka nad innymi dziećmi.

Opiekunka do dzieci

Mamy, które i tak spędzają dzień w swoim domu i opiekują się maluchem, mogą pomyśleć nad przygarnięciem i opieką nad innymi maluchami. To naprawdę ciekawa opcja, ponieważ wiele pań, które mają dzieci w starszym wieku i wróciły do pracy, szuka opiekunki dla swoich pociech.

Dzieci, którymi będziemy się opiekować, mogą przychodzić do nas do domu. Nasze własne dziecko ma kontakt z innymi maluchami, co pozytywnie wpływa na jego rozwój. Warto jednak pamiętać o tym, żeby:

  • opieka nad dzieckiem i praca dodatkowaJasno określić zasady z rodzicami dzieci, które bierzemy pod opiekę.
  • Nie brać zbyt dużo maluchów pod opiekę (maksymalnie dwa).
  • Rodzice dziecka, które bierzemy pod opiekę, powinni mieć podobne podejście do wychowania. Bardzo istotne jest także wzajemne zaufanie.

Panie, które przed urodzeniem dziecka były nauczycielkami lub studiowały, mogą pomyśleć o udzielaniu korepetycji. Jak do tego podejść? Warto dobrze rozplanować czas i dostosować godziny korepetycji do aktywności naszej pociechy.

Korepetytorka

opieka nad dzieckiem i praca dodatkowaPanie, które przed zajściem w ciążę pracowały w szkole lub studiowały, mogą pomyśleć o udzielaniu korepetycji. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się języki obce i matematyka. Możemy udzielać korepetycji online lub zapraszać uczniów do swojego domu. Bardzo ważne w tym przypadku jest dostosowanie czasu do codziennej aktywności dziecka. Możemy planować spotkania z uczniami w czasie popołudniowej drzemki malucha lub kiedy tata dziecka wróci z pracy i przejmie nad nim opiekę.

W czasie macierzyńskiego u wielu pań odżywają dawne pasje, które mogą okazać się idealnym pomysłem na start własnego biznesu. Jak przekuć swoje zainteresowania w pieniądze i na czym możemy zarobić?

Rękodzieło i niezarejestrowana działalność

Robienie na drutach, wykonywanie biżuterii, malowanie obrazów, szydełkowanie, wyszywanie, plecenie makram, lepienie z gliny — rękodzieło jest w modzie, a możliwości mamy naprawdę wiele. Mamy na urlopie macierzyńskim mogą zająć się swoją dawno zapomnianą pasją lub pomyśleć o sprzedaży rękodzieła, które do tej pory robiły tylko dla siebie.

opieka nad dzieckiem i praca dodatkowaPrzede wszystkim warto pamiętać, że na początek nie musimy zakładać własnej działalności. Wystartować można z działalnością nierejestrowaną, w której wystarczy prowadzić ewidencję sprzedaży. Dopiero kiedy nasz dochód w ciągu miesiąca przekracza 1500 zł, konieczne jest zarejestrowanie działalności w ciągu 7 dni od przekroczenia tej kwoty. Wiele zastanawia się, gdzie mogłoby sprzedać swoje wyroby. Warto spróbować swoich sił na Vinted, OLX oraz na najróżniejszych grupach na Facebooku.

Mamy na urlopie macierzyńskim mogą pomyśleć o dorobieniu do domowego budżetu

Świeżo upieczone mamy muszą udać się na minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, który jest obowiązkowy po porodzie. Ten czas można przedłużyć do 20 tygodni, a następnie rodzicom przysługują 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Zwykle to właśnie panie decydują się zostać w tym czasie z noworodkiem w domu. Początkowo dziecko wymaga stałej opieki, jednak kiedy odrobinkę podrośnie, jego potrzeby zmieniają się i maluch nie potrzebuje aż tyle uwagi.

Na urlopie macierzyńskim warto pomyśleć o dodatkowym zajęciu, które przy okazji podreperuje budżet domowy. Ciekawym pomysłem będzie opieka nad innymi dziećmi. Dzieci znajomych lub innych mam z okolicy możemy przyjąć pod własne skrzydła skoro i tak spędzamy czas ze swoim maluchem. Bardzo ważne w tym wypadku jest ustalenie jasnych zasad z rodzicami.

Inną opcją dla mam, które wcześniej były nauczycielkami, będzie prowadzenie korepetycji. Możemy ustalić, że zajęcia dodatkowe będą odbywać się, kiedy tata naszego dziecka wróci do domu lub w czasie popołudniowej drzemki malucha.

Świetną opcją na macierzyńskim jest zarabianie na pasji, która odeszła w zapomnienie, kiedy zaczęła się przygoda z pracą zawodową. Czapki robione na drutach, szydełkowane serwetki, kolczyki z modeliny, czy ręcznie robione naczynia z gliny aktualnie są bardzo modne i wiele osób chętnie inwestuje w rękodzieło.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments