Jak zadbać o aktywność w sezonie jesienno-zimowym?

aktywność fizyczna

Jesień na dobre zagościła za naszymi oknami. Coraz częściej pada, dni stają się krótsze, a liście zmieniają kolory. Niektórzy czekali, aż upały się skończą, kiedy inni już za nimi tęsknią. Okres jesienno-zimowy nie sprzyja aktywnościom fizycznym. Wiele osób w tym czasie całkowicie z nich rezygnuje. Co zrobić, żeby w okresie jesienno-zimowym wprowadzić do swojego życia więcej ruchu? Jakie są darmowe i płatne sposoby na uprawianie sportu?

W sezonie jesienno-zimowym spada nasza aktywność

Za oknem coraz częściej pada, temperatura jest niższa, a słońce świeci krócej i rzadziej. To wszystko wpływa na nasze samopoczucie. Poza tym wiele osób w okresie jesienno-zimowym ma obniżoną odporność i boryka się z przeziębieniami. To wszystko nie sprzyja naszej aktywności fizycznej.

aktywność w sezonie jesienno-zimowyNiektórzy w czasie wiosny i lata z samochodu przesiadają się na rower. Czasem decydujemy się na spacer w drodze do pracy. Możemy biegać na świeżym powietrzu, chodzić po górach, a nawet jeździć na rolkach. Kiedy za oknami zaczyna częściej padać, przestajemy się aż tyle ruszać. Chętniej spędzamy czas przed telewizorem, oglądając filmy i seriale. Do tego dochodzi podjadanie i ciepłe herbaty słodzone miodem. W wyniku wszystkich zmian, które zachodzą w okresie jesienno-zimowym wiele osób przybiera na wadze.

Aktywność fizyczna o każdej porze roku jest niezwykle ważna. Niezależnie od tego, czy za oknem świeci słońce, czy sypie śnieg, powinniśmy dbać o odpowiednią dawkę ruchu. Możliwości jest naprawdę sporo. Co zrobić, żeby więcej się ruszać w sezonie jesienno-zimowym?

Jak zadbać o aktywność w sezonie jesienno-zimowy?

Deszczowa pogoda nie sprzyja wielu formą aktywności fizycznej, którą chętnie uprawialiśmy wiosną i latem. Jeżdżenie rowerem do pracy odpada, kiedy jesienna pogoda jest kapryśna. Mimo wszystko warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ aktywność fizyczna sprawia, że w naszym ciele wytwarzają się hormony szczęścia. Czy rzeczywiście ze wszystkich form aktywności musimy rezygnować w sezonie jesienno-zimowy?

Darmowe sposoby na aktywność fizyczną

Niektórym wydaje się, że jedyne formy aktywności fizycznej, jakie są dostępne w sezonie jesienno-zimowym, są płatne. Nic podobnego! Mamy naprawdę sporo możliwości. Przede wszystkim warto zaplanować sobie różne rodzaje aktywności z wyprzedzeniem. Jesienią i zimą pogoda bywa kapryśna, dlatego warto pomyśleć o dwóch rodzajach aktywności. Nie musimy rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu. Nadal możemy chodzić na spacery, a nawet biegać i jeździć na rowerze. Warto jednak pomyśleć o alternatywie, którą zastąpimy aktywność na zewnątrz, kiedy pada, temperatura na zewnątrz jest zbyt niska lub powietrze nie jest najlepszej jakości. Możliwości jest naprawdę sporo. Możemy między innymi:

  • aktywność w sezonie jesienno-zimowyĆwiczyć w domu — aktualnie do dyspozycji mamy dużo nagrań z ćwiczeniami na przykład na YouTube lub TikToku. To idealny moment, żeby je wykorzystać.
  • Rozciągać się w domu — idealne rozwiązanie dla osób, które sporo czasu spędzają przed komputerem.

Nawet, jeśli pogoda za oknem nie jest najlepsza, nie musimy rezygnować ze spacerów, a nawet biegania. Wystarczą nam nieprzemakalne buty, kurtka lub parasol i możemy iść na spacer. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku biegania. Jeżeli odpowiednio się przygotujemy i ubierzemy, spokojnie możemy uprawiać ten rodzaj sportu. Poza tym warto pomyśleć o płatnych sposobach na aktywność fizyczną w okresie jesienno-zimowym.

Płatne sposoby na aktywność fizyczną

Możliwości i pomysłów na aktywność fizyczną w okresie jesienno-zimowym nie brakuje. To idealny moment, żeby wybrać się pierwszy raz na siłownię. Wcale nie potrzebujemy profesjonalnego trenera, chociaż lepiej wybrać się z kimś, kto od dłuższego czasu ćwiczy na siłowni. W tym przypadku mamy naprawdę sporo możliwości:

  • Ćwiczenie na wolnych ciężarach
  • Ćwiczenie na maszynach
  • Bieganie lub chodzenie na bieżni.

aktywność w sezonie jesienno-zimowyPoza treningami, które wykonujemy sami, wiele siłowni oferuje w ramach karnetu możliwość uczestniczenia w zajęciach fitnessu, zumby i wielu innych. To ciekawa opcja dla tych, którzy nie za bardzo chcą podnosić ciężary. Co ważne karnet na siłownie nie musi być drogi. W zależności od tego, jaką siłownię wybierzemy, ceny są różne.

Siłownia to nie jedyna możliwość. Możemy zapisać się na sporty walki, zajęcia tańca lub pomyśleć o regularnym pływaniu. To ostatnie jest ciekawą opcją, ponieważ w czasie pływania pracują wszystkie mięśnie naszego ciała. Jednocześnie nie obciążamy stawów. Sprawdzi się idealnie w przypadku osób starszych lub osób, które mają problemy z nadwagą.

Zimą fani białego szaleństwa raczej nie będą narzekać na brak ruchu. Kiedy na stokach zaczynają działać kolejki, możemy pomyśleć o wyjeździe na narty lub na deskę. W wielu miejscach znajdziemy jazdy wieczorne, które są tańsze od tych w czasie dnia. Możemy wybrać się na stok nawet po pracy. Inną możliwością są też łyżwy.

Sport jest ważny o każdej porze roku

Niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz lub śnieg, powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną. Wiele osób rezygnuje z ruchu w okresie jesienno-zimowym. Przestajemy dojeżdżać do pracy rowerem, bieganie w deszczu nie jest zachęcające, podobnie jak spacery. Więcej czasu poświęcamy na siedzenie w domu przed telewizorem, przy okazji podjadając. Wbrew pozorom mamy naprawdę sporo możliwości i nawet jesienią i zimą możemy zadbać o odpowiednią ilość ruchu.

aktywność w sezonie jesienno-zimowyPrzede wszystkim warto zaplanować czas na aktywność fizyczną. Możemy nadal spacerować i biegać, jeżeli odpowiednio się ubierzemy. Inną możliwością jest poszukanie takiej aktywności, którą możemy wykonywać w domu, kiedy za oknem pada. Na YouTube nie brakuje filmików z ćwiczeniami, które możemy wykonywać w domu. Ciekawą opcją jest również rozciąganie.

W okresie jesienno-zimowym możemy pomyśleć o siłowni, na której nie brakuje możliwości. Ćwiczenia na maszynach, bieganie na bieżni lub trening siłowy, to nie wszystkie opcje. Poza tym wiele siłowni oferuje najróżniejsze zajęcia, na które możemy się wybrać w cenie karnetu. Inną opcją są zajęcia tańca, sztuki walki lub basen. Pływanie świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają nadwagę lub są trochę starsze. Nie obciąża stawów, ale angażuje wszystkie partie mięśni.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments