Jak wypłacić pieniądze z konta zmarłego członka rodziny

361

W jedenastym odcinku emitowanego na You Tube na kanale Portfel Polaka programu “Po Stronie Konsumenta” adwokaci Marcin Lizurek i Karol Wenus poruszają temat bardzo ważny i praktyczny – mianowicie jak legalnie wypłacić pieniądze z konta zmarłego członka rodziny:

Po Stronie Konsumenta #11

Sposoby rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci

Podstawowym sposobem rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci jest oczywiście testament. W naszym kraju jest on jednak dość mało popularny. Wynika to prawdopodobnie z dość małej znajomości w zakresie prawa spadkowego. Okazuje się bowiem, iż dziedziczenie ustawowe – czyli sytuacja, w której nie ma testamentu – jest intuicyjna tylko w najprostszych sytuacjach. Z tego powodu każdy z nas powinien zostawić po sobie testament.

Warto dodać, że testament notarialny może zawierać różnego rodzaju zapisy, w tym zapis windykacyjny – czyli zapisanie konkretnej rzeczy konkretnej osobie.

Wypłata z rachunku po śmierci członka rodziny

Z reguły Polacy udzielają bliskiej, zaufanej osobie pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem bankowym. Niestety, od chwili śmierci pełnomocnictwo wygasa. Istnieją jednak trzy kategorie wypłat z rachunku po śmierci bliskiej osoby. Pierwsza w nich to zwrot kosztów pogrzebu. Druga to spadek, a trzecia to realizacja dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.

Tak więc, po pierwsze do czasu rozpoznania sprawy spadkowej możemy uzyskać od banku kwotę równą zwrotowi kosztów organizacji pogrzebu. Wystarczy zgłosić się do banku z aktem zgonu bliskiej osoby, dowodem tożsamości i fakturami za pogrzeb wystawionymi za nasze dane. Na tym jednak wypłaty ze strony banku się kończą – do czasu postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowanego w sądzie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza.

Dyspozycja wkładem na rachunku bankowym na wypadek śmierci

Mamy tutaj do czynienia z instytucją dotyczącą rozporządzenia środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym. Krąg uprawnionych, których możemy powołać do dziedziczenia tych środków jest ograniczony do najbliższej rodziny: małżonka, wstępnych, zstępnych i rodzeństwa. Co ważne, w grę wchodzi tutaj ograniczenie kwotowe. Otóż, łączna dyspozycja wypłat nie może przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Dziś limit ten wynosi nieco ponad 120 tysięcy złotych. Co ważne, limit ten jest oddzielnie liczony w bankach oraz w SKOK-ach.

Warto wiedzieć, że taką dyspozycję można w każdym momencie zmienić lub odwołać, a ponadto nie ogranicza nas ona w możliwości dysponowania tymi środkami na bieżąco – możemy więc nadal korzystać z naszego rachunku tak, jak chcemy,

W przypadku śmierci właściciela rachunku, bank informuje beneficjenta wypłaty o tym, że środki mu się należą i zostaną one wypłacone. Co bardzo ważne, tej dyspozycji nie można jednak złożyć, gdy prowadzony jest rachunek bankowy wspólny, jednak w takiej sytuacji drugi małżonek nie jest ograniczony co do dysponowania środkami.

Należy również zdawać sobie sprawę, że środki objęte dyspozycją nie wchodzą w masę spadkową – nie są więc wliczane do spadku. Są jednak brane pod uwagę przy rozliczeniach zachowku.

Procedura złożenia dyspozycji wkładem na rachunku bankowym na wypadek śmierci

Każdy z banków ma swoje procedury i formularze dotyczące tej dyspozycji. Warto jednak wiedzieć, że uzyskanie tych środków w ramach dyspozycji wkładem na rachunku bankowym na wypadek śmierci jest opodatkowane – konkretnie podatkiem od spadków i darowizn. Na szczęście zawsze mamy tutaj do czynienia z kręgiem zerowym, więc jeśli tylko w ciągu

sześciu miesięcy od śmierci posiadacza rachunku złożymy do urzędu skarbowego deklarację, że takie środki uzyskaliśmy, nie będziemy musieli płacić żadnego podatku.

Odpowiedzialność karna za wypłatę z rachunku po wygaśnięciu pełnomocnictwa

W grę tutaj mogą wchodzić różne przestępstwa. Pierwszym z nich jest przestępstwo oszustwa. Polega ono na tym, że wprowadzamy pracownika banku w błąd, czym doprowadzamy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem innych spadkobierców. Przy popełnieniu takiego przestępstwa z pełną świadomością i złą wolą, może grozić nam nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Drugim przestępstwem jest przywłaszczenie. Tutaj przy pełnej świadomości i złej woli może grozić nam do 3 lat pozbawienia wolności.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments