Jak wdrożyć compliance w strukturę firmy?

727

Od lutego co tydzień na kanale Comparic Biznes będzie pojawiać się audycja #ComplianceUPDATE, w której poruszana jest tematyka compliance i jej wpływu na zwykłego “Kowalskiego”. W ostatnim odcinku Justyna Postępska z kancelarii JustComply tłumaczyła jak wdrożyć compliance w strukturę firmy, z czego wynika prawny obowiązek wdrożenia compliance i kogo on dotyczy, a także opowiedziała o korzyściach z wdrożenia compliance. Szczegółów dowiemy się poniżej:

Podsumowanie informacji minionego tygodnia

Na początek Justyna Postępska podsumowała miniony tydzień z perspektywy compliance. Po pierwsze Komisja Nadzoru Finansowego wydała wytyczne dotyczące ESG. W ostatnim tygodniu mieliśmy także mnóstwo wszczęć postępowań przeciwko różnym podmiotom naruszającym ustawy mające na celu przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Największymi instytucjami oskarżonymi o takie działanie, są jedne z wiodących estońskich oraz holenderskich banków. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wydał także wytyczne, które powinny być stosowane przy ocenie ryzyka prania brudnych pieniędzy. Ostatnią istotną informacją z zeszłego tygodnia jest pojawienie się nowych podmiotów na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Wdrożenie compliance

W poprzednich odcinkach mówiliśmy czym jest compliance, czym się zajmuje oraz jakich firm dotyczy. Od tego odcinka przejdziemy do kolejnego zagadnienia, jakim jest wdrożenie compliance, dlaczego takie działanie jest istotne, oraz jak sprawić, by przyczyniło się ono efektywnie do podniesienia bezpieczeństwa naszego biznesu.

W jakim celu wdrażamy compliance?

Aby lepiej prowadzić swój biznes, ograniczyć ryzyko jego prowadzenia. Przy przygotowaniu do wdrożenia compliance należy zapoznać się z normami ISO 19600, ISO 37301 oraz już niebawem ISO 37002.

Z czym jeszcze warto się zapoznać?

Z wytycznymi w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności w sektorze publicznym, które zostały wydane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Istotne są również wytyczne w zakresie ochrony sygnalistów oraz projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Po zapoznaniu się z tymi normami i wytycznymi, gdy chcemy przystąpić do wdrażania systemu compliance, powinniśmy się zastanowić jaki zakres mają mieć obowiązki dotyczące zgodności, jakie cele chcemy uzyskać, jakimi metodami zamierzamy je osiągnąć i jak utrzymać obowiązki dotyczące zgodności. O tych zagadnieniach będzie mowa już za tydzień, w kolejnym odcinku.

Wyżej opisywane nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments