Jak rozwija się sytuacja na rynku najmu instytucjonalnego w Polsce?

656
Najem instytucjonalny

W najnowszym odcinku programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk i Michał Kijewski – radca prawny, doradca Polskiego Związku Firm Deweloperskich rozmawiają o sytuacji na rynku najmu instytucjonalnego w Polsce. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Jak rynek PRS wpływa na cały rynek nieruchomości w Polsce?

Rynek najmu instytucjonalnego dobrze wpływa na polski rynek nieruchomości, gdyż generuje on obrót oraz popyt na tym rynku, a także pracę dla wielu firm związanych z budową mieszkań i obsługą tego całego procesu inwestycyjnego.

Jak rynek PRS w Polsce wpływa na sytuację najemców?

Także bardzo pozytywnie. Sprawa tutaj jest prosta – dzięki niemu zwiększa się dostępność mieszkań, a jak wiadomo ich liczba w Polsce jest mocno ograniczona i niewystarczająca.

Czy rynek PRS stanowi konkurencję dla polskich konsumentów?

Przede wszystkim fundusze PRS nie trudnią się sprzedażą dla klientów indywidualnych. Jest to podmiot instytucjonalny, który po prostu wynajmuje swoje lokale klientom indywidualnym na określony czas, za określoną stawkę najmu.

PRS kupują tylko po kilka budynków w ramach inwestycji, które do tej pory kupowali nasi deweloperzy. W efekcie, wspomagają oni deweloperów w większych przedsięwzięciach inwestycyjnych. Deweloperzy mają bowiem pewność co do sprzedaży mieszkań, a także zyskują partnera w budowie nowych mieszkań.

Według Michała Kijewskiego w działalności funduszy PRS nie ma więc nic złego, dzięki nim rozwija się polska gospodarka. Ratuje to również wielu przedsiębiorców, którzy dzięki temu mogą utrzymać produkcję. Ponadto, inwestycje te lokowane są w Polsce, czyli pieniądze w naszym kraju zostają.

Należy również pamiętać, że dziś większości polskich konsumentów nie stać na zakup mieszkania – muszą więc decydować się oni na najem, a mieszkań w naszym kraju cały czas brakuje.

Czy wynajmowane przez lata mieszkanie w modelu PRS może stać się naszą własnością?

Taka oferta funduszy PRS jest hybrydą kilku umów. W grę wchodzi tutaj umowa najmu, z elementem umowy przedwstępnej, zawierana na bardzo długi okres – zazwyczaj około 30 lat. W takiej sytuacji fundusz PRS ustala, że klient ma pierwszeństwo w zakupie takiego lokalu, z wpisem do księgi wieczystej.

Jeśli klient będzie wywiązywał się z tej umowy, to po okresie jej obowiązywania, stanie się właścicielem lokalu. Co istotne, w tym wariancie stawka najmu jest jednak nieco wyższa. Rozwiązanie to stanowi więc alternatywę dla kredytu, omijającą udział banku.

Czy tego typu umowa powinna być uregulowana ustawowo?

Zdecydowanie tak, gdyż wyżej omawiana umowa jest tworzona specjalnie na potrzeby klientów – głównie deweloperów i najemców. W efekcie, występują tutaj pewne niespójności i kwestie problematyczne – choćby dotyczące kwoty uiszczanej ponad stawkę najmu w przypadku zerwania umowy.

Czy mocniejsze wejście funduszy PRS na rynek nieruchomości sprawi, że w przyszłości oferta mieszkań na rynku pierwotnym będzie jeszcze mniejsza?

Fundusze PRS nie będą każdego roku zwiększały wolumenów zakupu w sposób niebotyczny. Deweloperzy także będą zwracali na to uwagę, gdyż marże mają wyższe na własnej sprzedaży detalicznej niż na współpracy funduszami PRS.

W konsekwencji, fundusze PRS raczej nie wpłyną na ceny na polskim rynku nieruchomości.

Czy rynek PRS cały czas będzie się rozwijać?

W tej chwili fundusze PRS przeżywają bardzo dobry czas, ze względu na to, że kredyty hipoteczne są dla konsumentów w zasadzie niedostępne. W efekcie, muszą oni wynajmować mieszkania i zdążyli już zaakceptować wyższe czynsze najmu.

W efekcie, majętni inwestorzy zakładają dziś fundusze PRS. Rynek najmu instytucjonalnego z całą pewnością będzie więc rósł.

Jakie skutki dla rynku nieruchomości przyniosła nowa ustawa deweloperska?

Polscy przedsiębiorcy bardzo szybko dostosowują się do nowej rzeczywistości. W efekcie, deweloperzy dobrze się do niej przygotowali i wielu z nich dziś sprzedaje nieruchomości na nowych zasadach.

Oznacza to, że pewne zamieszanie organizacyjne nowa ustawa deweloperska oczywiście wywołała, ale trafiło się ono w okresie, gdy sprzedaż nie była tak duża, w związku z czym do żadnego kataklizmu nie doszło, a nowe prawo już jest stosowane.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments