Jak rozwija się polska branża gier komputerowych

Udostępnij

Branża gier komputerowych, inaczej zwana też Gamedev, rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Po rocznym zastoju spowodowanym przez pandemię, branża ruszyła z jeszcze większą prędkością, gdyż popyt na gry komputerowe wzrósł jeszcze bardziej.

Dzisiejsze gry komputerowe to już zupełnie inny poziom w porównaniu z grami sprzed dekady czy dwóch. Obecnie gry nie są tylko zwykłą rozrywką, niektórzy już dzisiaj porównują gry do dzieł sztuki, jak obrazy, książki i muzykę. Bo faktycznie, dzisiejsze gry nie tylko bawią ludzi, ale potrafią również nauczać i pokazywać historię itp.

„The Game Industry of Poland 2021” raport na temat gier komputerowych w Polsce podaje, że w 2020 roku przychód polskiej branży gamingowej wyniósł 969 milionów euro. Wzrost przychodu z gier w Polsce zwiększa się z roku na rok, a w 2020 roku przyspieszył jeszcze bardziej.

Powstaje więcej polskich firm, zajmujących się grami i coraz więcej ludzi pracuje w danej branży. Wyższe uczelnie w Polsce również chętnie otwierają kierunki na studiach, które kształcą przyszłych twórców gier wideo w różnych dziedzinach.

Znane i lubiane polskie gry wideo

Polacy to świetni programiści, którzy świetnie znają język angielski i bez problemu mogą tworzyć gry, które będa rozchodziły się po całym świecie, bowiem dla świata gier nie istnieje granica.

Tak samo mamy z kasynami online. One również nie mają żadnych granic. Można w nie grać o każdej porze z każdego miejsca na ziemi, gdzie mamy łącze internetowe. Gry w kasynach online są tak samo wciągające, jak i inne gry wideo, również są one dostępne w wersji demo lub na prawdziwe pieniądze. Gry na automatach online to jedna z ulubionych gier polskich graczy kasyn online, bo są one łatwe, szybkie i różnorodne.

Polskie studia gier są rozpoznawane na całym świecie, bo ich niezawodność i profesjonalizm już się sprawdziły. Na światowym rynku oczywiście najbardziej rozpoznawalna jest polska trylogia „Wiedźmina” i „Cyberpunk 2077”, wyprodukowane przez CD Projekt.

Te gry z pewnością przejdą w przyszłości do kanonu światowych klasyków gier wideo, ale mamy nadzieje, że nie tylko one. Polska branża gier wideo to nie tylko „Wiedźmin” i studio CD Projekt. Mamy jeszcze takie znane tytuły jak „Dead Island” i „Dying Light”, autorstwa Techland, firmy z Wrocławia. Oraz „Lords of the Fallen” stworzone przez CI Games.

Te gry to towar z najwyższej półki. Wszystko, co w nich mamy jest najlepszej klasy: najnowsze technologie, grafika, dźwięk, narracja, scenariusz i sposób prowadzenia gry, efekty specjalne itp. Wszystko to jest możliwe dzięki profesjonalistom, którzy zajmują się tworzeniem gier.

Polskie firmy i zatrudnienie w branży

Obecnie na polskim rynku mamy zarejestrowane ok. 470 firm, zajmujących się produkcją gier wideo, takie dane podaje „The Game Industry of Poland 2021”. Z raportu wynika również, że łącznie polskie firmy zatrudniają ok. 12,000 osób. Tym samym dana liczba jest o 24% wyższa niż w poprzednim roku.

Z ogólnej liczby firm, 43 z nich są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a niektóre nawet na tokijskiej giełdzie. W większości spółki to nadal małe firmy, które zatrudniają od 5 do 20 osób, ale mamy również kilka gigantów, znanych na całym świecie. 

Ogromne zainteresowanie grami i rozwój Gamedevu sprawia, że do Polski przybywają też specjaliści ze stażem z innych państw i pomagają Polakom w tworzeniu gier. Według raportu, obecnie w Polsce nad tworzeniem gier pracuje ok. 100 cudzoziemców zatrudnionych w różnych firmach.

Dodatkowym atutem Polaków jest oferta studiów związanych z grami na wyższych uczelniach. Młodzi ludzie, którzy grają w gry wideo, marzą, aby w przyszłości zajmować się ich tworzeniem i chętnie wybierają się na studia specjalistyczne. Kierunki związane z grami mają szerokie spektrum specjalizacji do wyboru. Większość skupia się na programowaniu gier, ale są również takie, które uczą projektowania gier, udźwiękowienia, grafiki i designu. 

Eksport polskich gier

Wysoki poziom Gamedev sprawia, że Polacy coraz częściej i coraz więcej gier sprzedają za granicę. Gry komputerowe to jeden z niewielu polskich sektorów, w których eksport przekracza import. Oznacza to tyle, że Polacy sprzedają więcej gier za granicę, niż stamtąd kupują.

Polski eksport gier wideo wynosi 96% przychodów polskiej branży gier. Polska w większości eksportuje swoje gry to Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, w znacznie mniejszej ilości to krajów azjatyckich.

Gry mobilne i na PC

Najpopularniejszymi grami na całym świecie są oczywiście gry mobilne, bo ok. 2,6 miliarda ludzi w nie gra. Jest to powiązane z ekonomicznymi czynnikami: o wiele więcej ludzi posiada smartfony niż komputery czy konsole.

W Polsce prawie połowa graczy na telefonach to kobiety. Gry na telefon to najszybciej rozwijający się segment w branży gier, a najlepszymi grami dla Polaków są gry dostępne za darmo w Google Play. Dane gry łatwo i szybko można pobrać na telefon i grać w nie w dowolnej chwili: czekając w kolejce w sklepie już w komunikacji miejskiej.

Komputery to trzeci najpopularniejszy sposób grania dla ludzi na świecie, w Polsce jednak gry na komputer to główna specjalizacja polskiego gamedevu. Polskie firmy najczęściej tworzą swoje gry w pierwszej kolejności na komputery, bo takie jest zapotrzebowanie na polskim rynku.

W pierwszej kolejności komputer — tak, dla małych firm. Duże spółki zazwyczaj wypuszczają swoje gry jednocześnie na komputery i konsole. W ostatnich latach wzrasta popularność gier produkowanych na Nintendo Switch.

Jak widzimy, polski Gamedev ma się bardzo dobrze i jego rozwój nie spowalnia. Szybkie i jakościowe rozwiązania polskich firm zapewniają Polakom rozpoznanie na światowym rynku oraz przyciągają więcej uwagi do innym polskich gier.

Najnowsze

Zobacz również