Inwazja Rosji na Ukrainę, a także będący po części jej konsekwencją kryzys energetyczny w Europie, sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna obawiać się wystąpienia w naszym kraju niezwykle groźnej sytuacji – takiej jak choćby blackout czy inne krytyczne zdarzenie uniemożliwiające bezpieczne przemieszczanie się.
Prawda jest taka, że przy takim ryzyku – nawet minimalnym – zdecydowanie warto być przezornym, ponieważ jak mówią stare, ponadczasowe przysłowia: “lepiej dmuchać na zimne” oraz “strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Jak zatem zdroworozsądkowo przygotować się na kryzysową sytuację? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli:
Zapasy wody 
Dostęp do świeżej niezanieczyszczonej wody to podstawa w każdej sytuacji. W pierwszej kolejności powinniśmy więc w mieszkaniu trzymać zapas wody pitnej w butelkach – mineralnej lub źródlanej. Według ekspertów odpowiednia ilość zapasów awaryjnych wody na wypadek kryzysowej sytuacji, to 20 litrów na osobę.
Dla przykładu, gdy nastąpi blackout i wodociągi przestaną działać, butelkowana woda przyda się nie tylko do picia, ale również do gotowania czy zabiegów higienicznych.
Warto jednak mieć świadomość, że od momentu odcięcia prądu do zatrzymania pracy wodociągów może minąć trochę czasu. Powinniśmy go wykorzystać do napełnienia wanny czy dużych kanistrów wodą, którą będziemy mogli potem wykorzystać do spłukiwania toalety czy – po uzdatnieniu – do picia i mycia się.
Kanistry, wiadra i filtry do uzdatniania wody
Dlatego dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka pustych kanistrów, wiaderek czy miednic. Warto pamiętać także o środkach do odkażania czy uzdatniania wody. Obecnie znajdziemy na rynku bogatą ofertę filtrów. Chronią one przed zanieczyszczeniami chemicznymi, bakteriami, a niektóre nawet przed wirusami czy pierwotniakami.
Żywność
Lodówki bez prądu utrzymają niskie temperatury przez maksymalnie kilkanaście godzin. Niestety, nawet najlepsze i najnowocześniejsze urządzenia w końcu przestaną działać. Dobrze jest więc zgromadzić w domu czy mieszkaniu zapas suchego prowiantu, który – w przeciwieństwie do produktów trzymanych w lodówce – nie zepsuje się w temperaturze pokojowej.
Najważniejsze produkty spożywcze 
W jakie produkty spożywcze warto się zaopatrzyć w takiej sytuacji? Oto przygotowana przez ekspertów lista zapasów, wraz z ich rekomendowaną ilością dla jednej osoby:
- Ryż, kasze, otręby lub płatki owsiane, makaron – 3,5 kilograma
- Warzywa w zalewie – 4,5 kilograma
- Przetwory owocowe w słoikach, owoce w puszkach, suszone owoce – 2,5 kilograma
- Mleko roślinne wzbogacone wapniem – 2,5 kilograma
- Konserwy – 1,5 kilograma
- Oleje roślinne – 0,5 kilograma.
Pozostałe przydatne produkty spożywcze
Inne godne uwagi produkty, w zależności od potrzeb, to:
- Sucharki
- Biszkopty
- Wafle ryżowe lub kukurydziane
- Przyprawy
- Dżemy
- Czekolada.
Kuchenka turystyczna
Ponieważ podczas tak kryzysowej sytuacji, jak blackout możemy mieć problem z gotowaniem, warto wybrać produkty, które nie wymagają skomplikowanej obróbki termicznej. Abyśmy jednak mogli coś gotować, warto zaopatrzyć się w kuchenkę turystyczną.
Ciepło
Gdy zostanie odcięty prąd i gaz, w mieszkaniu prawdopodobnie szybko zrobi się zimno. Warto więc mieć pod ręką ciepłe koce, pledy, kołdry, śpiwory, a także grubszą odzież, która pomoże nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
Ponadto, mieszkając w domu jednorodzinnym, możemy dogrzać pomieszczenia kominkiem, piecem lub kozą. W tym przypadku należy więc zaopatrzyć się w odpowiednie zapasy opału.
Światło 
W tym aspekcie stosunkowo łatwo się przygotować. Wystarczy, że zgromadzimy zapas świec, latarek ręcznych i czołowych oraz lampy kempingowe. Pamiętajmy również o zapałkach, zapalniczkach i bateriach. Zgodnie z blogiem ExpressVPN warto wybrać choć jedno urządzenie o mocy co najmniej 200 lumenów.
Ładowanie urządzeń elektrycznych
Choć w kryzysowej sytuacji nie będą działać również sieci komórkowe, to i tak zdecydowanie warto mieć w mieszkaniu naładowany powerbank – i to najlepiej zarówno do telefonu jak i laptopa. Bardzo pomocne w takim przypadku mogą okazać się również ładowarki solarne.
W celu utrzymania łączności ze światem zewnętrznym przyda się także radio na baterie (na wypadek, gdy smartfon i powerbank nam się rozładują), a także radio CB i PMR.
Co jeszcze warto posiadać w kryzysowej sytuacji?
Po pierwsze i najważniejsze – należy posiadać uzupełnioną domową apteczkę. Powinny się w niej znaleźć opatrunki, bandaże, środek do odkażania ran, a także tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i – jeśli bierzemy konkretne leki – ich zapas.
Oprócz tego, warto mieć schowaną w domu pewną ilość gotówki na wypadek, gdyby bankomaty przestały działać. Przydatny może okazać się także multitool, mapa miasta i okolicy, długopis, zeszyt lub notes oraz gwizdek.