Jak poprawnie odczytywać rachunki za prąd?

prąd

Znaczną część wydatków domowych przeznaczamy na energię elektryczną. Budżety są coraz bardziej nadwerężone z powodu rosnących stawek za prąd. Czy na pewno jednak wiesz, za co płacisz? Podpowiadamy, jak odczytywać rachunki za prąd i na co warto patrzeć.

Skomplikowane rachunki za energię elektryczną

prądW Polsce kilkaset podmiotów posiada koncesję na sprzedaż energii elektrycznej. Najwięksi z nich, którzy dominują na rynku, to jednak firmy związane z państwowymi producentami energii elektrycznej – jak Energa, Tauron, E.On, Enea czy PGE. Wymienieni sprzedawcy wystawiają odbiorcom indywidualnym najwięcej faktur.

Zwróć uwagę, że rachunki za energię są złożone i dość skomplikowane. Na pierwszy rzut oka są mało czytelne ze względu na liczbę pozycji, a w dodatku nie są jednakowe. Efekt jest taki, że większość z nas po prostu nie ma świadomości, za co dokładnie płaci. Bez tego jednak niemożliwe jest zmniejszenie zużycia prądu w domu i ograniczenie wydatków.

W dodatku każdy dostawca energii elektrycznej przygotowuje inny dokument. Jeśli też masz wątpliwości i Twoje rachunki za prąd są dla Ciebie niejasne, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Co to jest faktura prognozowana za prąd?

Większość firm w Polsce wystawia tzw. rachunki prognozowane za prąd. Oznacza to, że prognozują, ile energii elektrycznej zużyjesz w ciągu roku, biorąc pod uwagę dane z zeszłego roku. Wynik jest następnie dzielony przez liczbę okresów rozliczeniowych w roku. Później sprzedawca sprawdza rzeczywiste zużycie energii elektrycznej i ustala nadpłatę albo dopłatę.

Z czego składa się rachunek za energię elektryczną?

Na fakturach są różne informacje i jest ich całkiem dużo. Jako przykład posłuży nam rachunek za prąd wystawiony przez PGE. Znajduję się na nim dane nabywcy, dane oraz jego identyfikator.

Na fakturze szczegółowej jest numer i adres punktu poboru energii, czyli przyłączenia danego licznika do sieci. Jest dokumencie jest też numer faktury, okres rozliczeniowy oraz oznaczenie wybranej taryfy. Weź też pod uwagę, że poszczególni sprzedawcy prądu stosują różne warianty grup taryfowych.

Taryfa prądowa to cena, po jakiej jest rozliczane zużycie energii elektrycznej. W naszym kraju są cztery grupy taryfowe. W gospodarstwach domowych obowiązuje jedna, określona jako „G”. W taryfie G11 energia jest rozliczana według jednej ceny przez całą dobę. W taryfie G12 jest droższa strefa dzienna i tańsza strefa nocna. Taryfa G12w to taryfa weekendowa, w której energia od piątku wieczorem do poniedziałku rano jest tańsza.

Więcej informacji na temat faktur za energię elektryczną znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/rachunki-za-prad-wszystko-co-powinienes-wiedziec-jak-je-poprawnie-odczytywac.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments