Jak odciążyć rodziców finansowo, kiedy się uczymy?

Udostępnij

Część osób chce jak najszybciej wyprowadzić się z rodzinnego domu, kiedy inni w ogóle o tym nie myślą. Młodzi ludzie czasem nie są w stanie całkowicie zrezygnować z finansowego wsparcia swoich opiekunów. Z czego to wynika? Jak odciążyć rodziców finansowo i dlaczego coraz później idziemy na swoje?

Dlaczego warto postawić na usamodzielnienie?

Beztroskie życie dzieciaka to coś, za czym tęskni wiele dorosłych osób. Jednak sporo młodych ludzie pragnie jak najszybciej postawić na swoje usamodzielnienie i nie chce dłużej być zależnym od rodziców. Jeszcze inni po prostu chcą pomóc swoim opiekunom, zwłaszcza że inflacja doprowadziła do sporego wzrostu cen podstawowych produktów, energii, paliwa. Do góry poszły także raty kredytów w ciągu kilku miesięcy. Część osób już w czasie liceum i technikum myśli o poszukiwaniu dodatkowej pracy i posiadaniu własnych pieniędzy.

odciążyć rodziców finansowoUsamodzielnienie nie jest łatwym procesem, a młodzi ludzie czasem źle go rozumieją. To nie znaczy, że mamy całkowicie zrezygnować z rodzinnego życia i jak najszybciej wyprowadzić się z rodzinnego domu. Możemy podejść do tego stopniowo. Przede wszystkim usamodzielnienie nie oznacza jedynie niezależności finansowej. Cały proces polega na radzeniu sobie na wielu płaszczyznach. Umiejętne dbanie o swoje doświadczenie i pierwsza praca, jednak musimy sobie także radzić z organizacją posiłków, dbaniem o dom, robieniem zakupów. Wyprowadzka na swoje to również płacenie rachunków i wiele innych obowiązków, o których do tej pory nie musieliśmy myśleć.

Życie bez rodziców i ich pieniędzy dla wielu jest przerażające, kiedy inni o tym marzą. Tak naprawdę warto stopniowo zadbać o uniezależnienie od opiekunów. Jednak jak to zrobić i dlaczego tak wiele osób coraz później decyduje się na usamodzielnienie i całkowitą niezależność od rodziców? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Czemu coraz później opuszczamy rodzinne gniazdo?

Własne mieszkanie, piękny dom i założenie rodziny to marzenie części młodych ludzi. Niektórzy stawiają przede wszystkim na edukację i planują po szkole iść na studia. Jednak w dzisiejszych czasach coraz trudniej jest młodym ludziom uniezależnić się całkowicie od swoich opiekunów. Rosnące ceny żywności, bardzo wysoki wynajem, a do tego czynsz i opłaty za media sprawiają, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, nie są w stanie utrzymać się same.

odciążyć rodziców finansowoProblem, który jest nie do przeskoczenia przez osoby młode, często jest brak doświadczenia w pracy lub doświadczenie na niskich stanowiskach, które nie klasyfikują ich na lepiej płatne stanowiska. Aktualnie nawet pokój lub kawalerka to koszt około 1000 zł do nawet 2000 zł miesięcznie. Ceny są naprawdę wysokie, jednak najgorzej sytuacja wygląda w dużych miastach. To sprawia, że młodym ludziom bardzo ciężko wyprowadzić się i usamodzielnić. W wyniku tego coraz później opuszczają rodzinny dom i idą na swoje.

Jak zadbać o swoje własne finanse?

Wbrew pozorom możemy szukać pierwszej pracy naprawdę wcześnie i budować swoją pozycję na rynku. Niestety pierwsze prace nie są zbyt ciekawe i dobrze płatne. Łączenie pracy ze szkołą lub studiami nie jest łatwe. Jednak nie musimy po kilku godzinach na uczelni iść jeszcze na parę godzin do pracy. Jeżeli nadal utrzymują nas rodzice, warto pomyśleć o ich odciążeniu. Aktualnie mamy naprawdę sporo możliwości.

Praca w weekendy

odciążyć rodziców finansowoRozwiązanie idealne dla starszych uczniów i studentów, którzy studiują w trybie dziennym. Młodzi ludzie mogą szukać zatrudnienia w kawiarni, klubie, restauracji, ale także w niektórych sklepach. Tego typu miejsca chętnie zatrudniają osoby ze statusem studenta lub ucznia i bez problemu doszkalają nowych pracowników bez doświadczenia. Praca w czasie studiów bardzo dobrze wygląda w CV, a poza oferowaną godzinową stawką w tego typu miejscach możemy liczyć na napiwki.

Studenci i uczniowie techników mogą wykorzystać możliwości, jakie dają im praktyki zawodowe. Jeżeli sprawdzą się w miejscu, w którym odbywali praktyki, czasem mają szansę na zatrudnienie na przykład na połowę etatu lub jako pomoc w weekendy.

Dorabianie w czasie wakacji

Alternatywą dla pracy w weekendy jest praca na okres wakacyjny, kiedy nie musimy chodzić do szkoły. Możemy wyjechać do pracy sezonowej nad morze lub iść o krok dalej i pojechać za granicę. Szczególnie warto rozważyć tę drugą możliwość, jeżeli zależy nam na sporym zarobku i podszkoleniu swoich umiejętności językowych. Wiele agencji pracy ma przygotowane specjalne oferty dla młodych ludzi, którzy chcieliby dorobić w pracy sezonowej za granicą. Często mamy zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie.

Praca zdalna

Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej firm oferuje zatrudnienie w formie zdalnej. Możemy pracować i wykonywać najróżniejsze zlecenia na odległość. Między innymi znajdzie się coś dla osób lubiących pisać, ale także dla uzdolnionych artystycznie i wykonujących grafiki. Znalezienie pierwszych zleceń nie jest takie trudne, istnieje wiele portali, które zajmują się właśnie tym. Między innymi warto sprawdzić, gdzie ogłaszają się osoby szukające copywriterów, grafików i specjalistów od stron internetowych.

Odciążenie rodziców i pierwszy krok do samodzielnego życia

odciążyć rodziców finansowo

Młodzi ludzie coraz później wyprowadzają się z rodzinnych domów i wolniej się usamodzielniają. Sytuacja na rynku nieruchomości jest naprawdę ciężka, a zwykła kawalerka potrafi kosztować nawet 1500 zł. Kwoty wynajmu są tak wysokie, że osoby młode, które dopiero zaczynają pierwszą pracę i nie mają najlepszej pozycji na rynku, nie są w stanie szybko opuścić rodzinnego gniazda. Natomiast osoby, które nadal się uczą lub chcą iść na studia dzienne, praktycznie nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Jednak istnieje parę możliwości, żeby odciążyć rodziców, zarobić własne pieniądze i zdobyć doświadczenie.

Uczniowie i studenci mogą poszukać pracy na weekendy. Często firmy szukają młodych ludzi nawet bez doświadczenia w kawiarniach oraz restauracjach i chętnie doszkalają nowych pracowników. Ciekawym rozwiązaniem jest także praca sezonowa w czasie wakacji. Inną możliwością jest praca zdalna i szukanie zleceń przez Internet. Dodatkowo wiele firm szuka pracowników nawet na pół etatu, którzy będą wykonywać swoje obowiązki z domu.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również