Jak oceniamy rząd Mateusza Morawieckiego?

310
500+

„Jak ogólnie ocenia Pan(i) działania rządu premiera Morawieckiego?” – to pytanie zadano ankietowanym w sondażu, który na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24 przeprowadził Kantar Public. Jakie wyniki otrzymano?

Nie podobają się nam rządy PiS

Odpowiedź „zdecydowanie źle” wskazało aż 38 proc. badanych, z czego „raczej źle” 23 proc. Negatywnie ocenia więc prace rządu aż 61 proc. zapytanych o to przez pracownie Polaków.

Tylko 14 proc. badanych ocenia rząd zdecydowanie dobrze. Z kolei odpowiedzi „raczej dobrze” udzieliło 20 proc. Łącznie pozytywnie o rządach PiS wypowiada się 34 proc. ankietowanych.

Zdania nie miało lub nie chciało się nim podzielił 5 proc. respondentów.

Skąd takie oceny rządu? Kantar przeprowadził badanie 17 i 18 sierpnia, czyli już po ujawnieniu informacji o zatruciu Odry. Możliwe, że to to wpłynęło na zdanie respondentów.

Tym bardziej, że sam premier przyznawał, że służby państwa nie zadziałały w odpowiedzi na sprawę dobrze.

– Chcę podkreślić, że doszło tutaj do opieszałości niektórych służb, zbyt wolnej reakcji, zbyt wolnych działań w poszczególnych obszarach i dlatego już na samym początku, kiedy powziąłem tego typu informacje, zarządziłem codzienne raportowanie. Z tych różnego rodzaju niedociągnięć, opieszałości wyciągnąłem konsekwencje kadrowe – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Do tego pamiętajmy, że w Polaków stale uderza po kieszeniach inflacja, co także nie nastraja do popierania władz.

Niekorzystny trend?

Podobne badanie Kantar Public przeprowadził w maju br..

Wtedy aż 63 proc. respondentów negatywnie oceniło pracę rządu. Było to o 5 punktów procentowych więcej niż w kwietniu. Teraz jest to 61 proc. Widać więc nieznaczny spadek.

Popierało rząd 27 proc. (teraz 34 proc.). Zadowolenie z prac rządu zmniejszyło się w maju o 4 pp. w stosunku do kwietnia.

Spójrzmy też na sondaż CBOS z połowy lipca. Wtedy też gabinet Morawieckiego miał więcej przeciwników niż zwolenników.

Eksperci CBOS zasugerowali wtedy, że inflacja zdawała się nie pogarszać wyników sondażowych rządu. Z tego samego badania wynikało, że 39 proc. pozytywnie oceniało działania rządu, a blisko połowa negatywnie (49 proc.).

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments