Jak napisać list motywacyjny?

Udostępnij

Wiadomo, że list motywacyjny to jeden z kluczowych dokumentów w procesie rekrutacyjnym.

Choć w wielu miejscach CV uchodzi za dokument nadrzędny, to właśnie list motywacyjny pozwala kandydatowi przedstawić siebie w bardziej osobistym świetle, ukazać swoje pasje, predyspozycje i argumenty, dlaczego to właśnie on jest idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Nie powinniśmy więc mieć wątpliwości, że warto poświęcić dłuższą chwilę na napisanie wysokiej jakości listu motywacyjnego, który nie tylko zostanie chętnie przeczytany przez rekrutera, ale także utoruje nam drogę do wymarzonego stanowiska.

Jak więc napisać dobry list motywacyjny? Przekonamy się poniżej. Najlepiej, aby naszym pierwszym działaniem w tym zakresie było:

Przeanalizuj wymagania potencjalnego pracodawcy

Zanim przystąpimy do pisania listu motywacyjnego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą pracy.

W tym celu należy sporządzić listę kluczowych kompetencji i umiejętności, które są wymagane na dane stanowisko. Następnie powinniśmy zanotować, jak nasze doświadczenie i umiejętności pasują do tych wymagań.

Zastosuj odpowiednią strukturę listu

Jak zacząć list motywacyjny?

Bardzo ważne, aby nasz list motywacyjny posiadał właściwą formę. Jego pisanie należy więc zacząć od umieszczenia na nam naszych danych kontaktowych, daty oraz danych adresata oraz firmy. Samą treść należy z kolei rozpocząć od zwrotu grzecznościowego.

Następnie powinniśmy krótko zaprezentować siebie jako kandydata na dane stanowisko i poinformować, na jaką posadę aplikujemy. Co istotne, w liściu motywacyjnym należy zwracać się do konkretnej osoby, a nie do działu kadr.

Co powinno się znaleźć w rozwinięciu listu motywacyjnego?

W kolejnym kroku należy przedstawić swoje doświadczenie, osiągnięcia i umiejętności – czyli czynniki, które nas wyróżniają i zarazem czynią idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Co istotne, na tym etapie należy się skupić na tym, co my możemy zaoferować firmie, do której aplikujemy, a nie na tym, czego oczekujemy od potencjalnego pracodawcy. Warto też wiedzieć, iż jeśli nie spełniamy wymogów podanych w ofercie, powinniśmy zadeklarować chęć zdobycia stosownych umiejętności lub uzupełnienia wykształcenia i wiedzy.

Ponadto, kluczem do sukcesu jest wiarygodność. W liście motywacyjnym naszym celem powinno być ukazanie naszego zaangażowania w dany obszar.

Jak zakończyć list motywacyjny?

W ostatniej części listu motywacyjnego powinniśmy zaś wyjaśnić, dlaczego byśmy chcieli pracować w danej firmie, podziękować za pochylenie się nad naszym zgłoszeniem oraz wyrazić gotowość do spotkania w sprawie rozmowy i pracę.

Na sam koniec należy zastosować zwrot grzecznościowy i czytelnie, własnoręcznie podpisać list motywacyjny

O czym jeszcze należy pamiętać, gdy piszemy list motywacyjny?

Należy przy tym pamiętać, że list motywacyjny przede wszystkim ma na celu prezentację naszych najlepszych stron. Za jego pomocą powinniśmy ponadto dać pracodawcy znak, iż jesteśmy naprawdę zainteresowani daną posadą i posiadamy niezbędne predyspozycje.

W liście motywacyjnym musimy więc uzasadnić, dlaczego ubiegamy się o pracę właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. Z napisanego przez nas tekstu powinno także wynikać, iż znamy firmę do której aplikujemy i wiemy, czym się ona zajmuje.

Warto przy tym wiedzieć, że optymalna długość listu to około ¾ strony A4. List motywacyjny powinien zatem być zwięzły, ale jednocześnie przemyślany, nie można pominąć w nim kluczowych informacji.

Co więcej, w treści listu motywacyjnego nie powinnyśmy powielać informacji, które już zawarliśmy w CV, choć oczywiście możemy do nich nawiązywać.

Zweryfikuj czy napisany przez Ciebie list motywacyjny zawiera wszystkie niezbędne elementy

List motywacyjny, który nie tylko zostanie chętnie przeczytany przez rekrutera, ale także przyczyni się do zdobycia przez nas stanowiska, na które aplikujemy, musi zawierać takie elementy, jak:

  • Miejscowość i data
  • Dane kandydata (imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail)
  • Dane adresata (imię i nazwisko, stanowisko)
  • Dane firmy (nazwa i adres siedziby)
  • Informacja o stanowisku, na które rekrutujemy
  • Zdobyte wykształcenie oraz ewentualne doświadczenie
  • Dowody, które potwierdzą, że będziemy idealnym kandydatem na aplikowane stanowisko
  • Wyrażenie gotowości do spotkania
  • Zwrot grzecznościowy i czytelny, własnoręczny podpis

Poproś kogoś bliskiego o sprawdzenie Twojego listu motywacyjnego

Na koniec, po sporządzeniu listu motywacyjnego zawsze powinniśmy poprosić zaufaną osobę z naszego otoczenia o przeczytanie naszego tekstu i rzetelną opinię na jego temat.

Może się bowiem zdarzyć, iż z powodu braku doświadczenia w tym zakresie nie zauważamy pewnego błędu gramatycznego lub innego szczegółu, przez który ostatecznie rekruter nie zdecyduje się odpowiedzieć na nasze zgłoszenie.

Świeże spojrzenie w takich kwestiach zawsze jest wartościowe. Bliska nam osoba, może pomóc nam wychwycić detale, które działają na naszą niekorzyść.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również