Jak napisać CV?

CV

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że znalezienie wymarzonej pracy bywa niezwykle trudnym zadaniem. Co jednak zrobić, kiedy już znajdziemy ofertę zatrudnienia, która wydaje się być idealnie skrojona pod nasze oczekiwania i potrzeby? Klucz do sukcesu w takiej sytuacji stanowi odpowiednio przygotowane CV.

Rola CV jest w takim przypadku nieoceniona, gdyż stanowi ono pierwszy kontakt z pracodawcą, który decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę o pracę. Eksperci nie mają przy tym wątpliwości, że pisanie CV to tak naprawdę sztuka prezentacji swoich umiejętności, doświadczeń i kwalifikacji w przemyślany i atrakcyjny sposób.

Jak napisać CV do pracy, które pozwoli nam wyróżnić się spośród innych kandydatów, zwróci uwagę rekrutera i zmaksymalizuje nasze szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska? Przekonamy się poniżej. Pierwszy krok stanowi tutaj:

Wybierz odpowiedni format CV

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje CV:

  • CV odwrócone chronologicznie
  • CV funkcjonalne
  • CV chronologiczne
  • CV mieszane

CV odwrócone chronologicznie

Odwrócone chronologicznie CV skupia się na historii zawodowej od najnowszego do najwcześniejszego miejsca pracy. Rodzaj ten uchodzi za najlepszy dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym oraz tych, które posiadają linearną historię kariery w jednej branży. Dziś to właśnie ten rodzaj CV jest najczęściej stosowany w większości branż.

W przypadku CV odwróconego chronologicznie rekruter w pierwszej kolejności zapozna się z naszym ostatnim miejscem pracy – czyli w zasadzie najważniejszym. Jeśli zdecydujemy się pisać CV odwrócone chronologicznie, warto pamiętać, że czasami dobrze jest pominąć najwcześniejsze stanowiska, które nie mają zbyt wiele wspólnego z posadą, o którą się staramy, gdyż zajmują tylko miejsce w CV.

CV funkcjonalne

Funkcjonalne CV podkreśla zdobyte umiejętności i kwalifikacje zamiast dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Stanowi ono idealne rozwiązanie dla osób, które zmieniają branże lub mają luki w historii zatrudnienia. Świetnie sprawdza się ono także w przypadku studentów i absolwentów.

CV chronologiczne

W przypadku pisania chronologicznego CV po prostu zaczynamy od przedstawienia naszego wykształcenia, a następnie przechodzimy do sekcji jaką jest doświadczenie zawodowe, jednak ułożone w sposób chronologiczny – czyli od najwcześniejszej posady do tej ostatniej (lub obecnej).

Dziś tego rodzaju CV uchodzi za dość rzadko stosowane, lecz nadal możemy się spotkać z jego dużą popularnością w przypadku niektórych grup zawodowych, w których bardzo istotna jest nasza cała ścieżka kariery.

CV mieszane

CV mieszane łączy elementy formatu chronologicznego i funkcjonalnego. Oznacza to, że pisząc je prezentujemy zarówno umiejętności, jak i chronologię doświadczenia zawodowego.

Tego typu CV stanowi doskonały wybór dla osób poszukujących pracy o bardzo zróżnicowanym zestawie umiejętności. W tym przypadku należy na samej górze umieścić umiejętności i wszelkiego rodzaju dyplomy, certyfikaty, a dopiero w dalszej części szczegółowe opisy obowiązków na poprzednich stanowiskach.

Co bardzo istotne, zawsze należy dostosować format CV do naszej sytuacji, a także do konkretnej oferty pracy. Przy podejmowaniu decyzji, należy zatem uwzględnić rodzaj stanowiska, na jakie aplikujemy, posiadane przez nas doświadczenie oraz nasz zakres umiejętności.

Opisz swoje cele zawodowe i podsumuj swoje osiągnięcia

W skutecznym CV powinniśmy zawsze – w co najmniej kilku zdaniach – opisać:

  • Swoje główne kompetencje – w tym zarówno umiejętności specjalistyczne, jak i kompetencje miękkie
  • Zdobyte przez nas doświadczenie – w tym wyróżnić poszczególne obowiązki, które pełniliśmy na naszych poprzednich stanowiskach

Co istotne, w przypadku wymieniania naszych kompetencji – zarówno tych specjalistycznych, jak i miękkich – należy skupić się na tych, które są kluczowe dla stanowiska, na które się ubiegamy.

Ponadto, wymieniając nasze specjalistyczne umiejętności, powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu ukończonych przez nas szkoleń i kursów oraz uzyskanych certyfikatów, a także podać jakimi językami obcymi potrafimy biegle się posługiwać.

Warto także zwrócić uwagę, że na każdej pozycji dotyczącej naszego doświadczenia zawodowego, należy podać nazwę firmy, stanowisko oraz daty zatrudnienia. Co ważne, opisując nasze obowiązki i osiągnięcia powinniśmy stosować aktywne czasowniki, takie jak: „zarządzałem/am”, „tworzyłem/am” czy „prowadziłem/am”.

Co więcej, należy także wyjaśnić, czego szukamy w nowej roli, jakie są nasze oczekiwania dotyczące stanowiska, na które aplikujemy.

Przedstaw swoje wykształcenie

W CV musimy także wymienić nasze wykształcenie. Co istotne, najlepiej zacząć od ostatniej ukończonej przez nas szkoły, uwzględniając przy tym nazwę uczelni, kierunek studiów oraz daty rozpoczęcia i zakończenia nauki.

Podaj odpowiednie dane kontaktowe

Jak powszechnie wiadomo, CV powinno zawierać nasze imię i nazwisko, miasto zamieszkania (z reguły nie trzeba podawać dokładnego adresu zamieszkania), numer telefonu oraz adres e-mail.

Ponadto, jeśli posiadamy profesjonalne, rozwinięte profile w takich biznesowych portalach społecznościowych, jak LinkedIn czy Goldenline, ich uwzględnienie w naszym CV również będzie dobrym pomysłem.

Warto zwrócić również uwagę, jaki adres e-mail podajemy w naszym CV. W sprawach służbowych nie powinniśmy bowiem wykorzystywać śmiesznych i jednocześnie nieodpowiednich nazw.

Imię i nazwisko będą tutaj najwłaściwsze. W innym przypadku rekruter może uznać, że nie potrafimy zachować powagi i nie nadajemy się na dane stanowisko.

Zadbaj o odpowiednią czcionkę i design CV

Bardzo istotne jest również, aby w CV używać czytelnych czcionek, zachować konsekwentne formatowanie – w tym kolor oraz format nagłówków – i unikać przesadnych dekoracji. Jeśli chodzi o rozmiar czcionki, na ogół rekomendowany jest wybór 10-12 dla normalnego tekstu i 12-14 dla nagłówków sekcji.

Co istotne, nasze CV musi być nie tylko spójne i czytelna, ale także dopasowane do stanowiska. W większości grup zawodowych będą zatem stonowane kolory – takie, jak czarny i granatowy. Jeżeli jednak aplikujemy na stanowiska artystyczne, to możemy za pomocą czcionki pokazać swoją kreatywność przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości.

Ponadto, jeśli aplikujemy online i wysyłamy CV w formie elektronicznej, najlepszym pomysłem będzie zapisanie CV w formacie PDF, aby uniknąć problemów z formatowaniem – w takim przypadku nasz dokument wyświetli się w nienaruszonej formie bez względu na rodzaj wykorzystanego przez rekrutera programu do jego otwarcia.

Wysyłając CV drogą elektroniczną należy również zwrócić uwagę na nazwę samego pliku. Najrozsądniejsze jest w tym przypadku wykorzystanie po prostu imienia i nazwiska z dopiskiem “cv”.

Zadbaj o odpowiednią długość CV

Choć mogłoby się wydawać, że czym dłuższe, tym lepsze, ponieważ kandydat może pochwalić się szerokim doświadczeniem zawodowym lub kilkoma ukończonymi szkołami i kursami, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Należy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że na jedno ogłoszenie o pracę rekruter może otrzymać nawet kilkaset zgłoszeń, dlatego optymalna długość dokumentu nie powinna wynosić więcej niż jedna strona A4.

Jeśli jednak uważamy, że dwustronne CV zadziała na naszą korzyść, a rekruter powinien przeczytać cały nasz dotychczasowy życiorys zawodowy, to oczywiście możemy napisać dłuższe CV.

Zawrzyj klauzulę o ochronie danych osobowych RODO

Należy również pamiętać, aby zawsze na samym dole naszego CV zawrzeć obowiązującą klauzulę o ochronie danych osobowych RODO.

Jest to bardzo ważne, gdyż nawet jeśli będziemy spełniać wszystkie wymagania na dane stanowisko i stworzymy doskonałe CV, ale nie wyrazimy zgody na przetwarzanie danych osobowych, to niestety, ale rekruter nie będzie mógł się z nami skontaktować w celu zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Ponadto, zawsze trzeba dokładnie doczytać ogłoszenie o pracę. Często zdarza się bowiem, że pracodawca ma swoją indywidualną klauzulę, która jest przez niego wymagana w procesie rekrutacyjnym. W każdym przypadku powinniśmy więc unikać potencjalnych sytuacji, w których przez drobną pomyłkę stracimy możliwość wymarzonej współpracy.

Poproś kogoś bliskiego i doświadczonego o sprawdzenie CV

Na koniec, po sporządzeniu CV zawsze powinniśmy poprosić zaufaną osobę z naszego otoczenia, która posiada duże doświadczenie w poszukiwaniu pracy, o przeczytanie naszego CV i rzetelną opinię na jego temat.

Może się bowiem zdarzyć, iż z powodu braku doświadczenia w tym zakresie nie zauważamy pewnego szczegółu, przez który ostatecznie rekruter nie zdecyduje się odpowiedzieć na nasze zgłoszenie.

Z kolei osoba, która w swoim życiu napisała uczestniczyła już w wielu rozmowach o pracę, z całą pewnością często musiała prezentować i aktualizować swoje CV, dzięki czemu może pomóc nam wychwycić detale, które działają na naszą niekorzyść.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments