Jak najlepiej oszczędzać pieniądze w 2024 roku? Czy lokaty są bezpieczne?

Udostępnij

W najnowszym odcinku programu „Biznes Nieoczywisty” Jakub Zadrożny, partner w SPECTATOR communications advisors rozmawia z Kamilem Niewiatowskim, Country Managerem na Polskę w Raiffeisen Digital Bank, o tym, jak skutecznie oszczędzać. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jak oszczędzają Polacy?

Według oficjalnych statystyk, nieco ponad połowa Polaków posiada oszczędności. Średnie oszczędności polskiego gospodarstwa domowego wynoszą 36 tysięcy złotych. Nasi rodacy mają zatem finansową poduszkę bezpieczeństwa, rozumieją potrzebę oszczędzania i starają się oszczędzać regularnie.

W jakim wieku Polacy zaczynają oszczędzać?

W Polsce oszczędzać zaczynają już osoby, które dopiero co ukończyły 18. rok życia. Mowa tu oczywiście o odkładaniu mniejszych kwoty, lecz mamy tutaj do czynienia z bardzo pozytywnym zjawiskiem. Z kolei większe kwoty, rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych to osoby po 40. roku życia.

Czy banki mają wpływ na nasze nawyki oszczędzania?

Decyzja o oszczędzaniu jest niezależna od bankowości, podjąć ją muszą sami konsumenci. Banki mogą zaś tworzyć produkty, które sprawiają, że oszczędzanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Czy opłaca się trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym?

Przechowywanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym przede wszystkim zapewnia spokój. Mając oszczędności jesteśmy przygotowani na to, co przyniesie przyszłość, pojawienie się ewentualnych większych nieoczekiwanych wydatków nie powinno wywołać u nas niepokoju.

Co więcej, odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym sprawia, że w przyszłości będziemy mogli realizować swoje cele i marzenia. Warto również wiedzieć, że środki klientów w europejskich bankach są objęte gwarancją do 100 tysięcy euro.

Środki klientów są zatem chronione, co oznacza, że przechowywanie na koncie oszczędnościowym kwot do 100 tysięcy euro jest w 100% bezpieczne.

Czy Polacy regularnie odkładają pieniądze na koncie oszczędnościowym?

Z reguły Polacy najpierw przelewają dużą kwotę na konto oszczędnościowe. Następnie 60% naszych rodaków oszczędzających w ten sposób co miesiąc dokłada do tej kwoty dodatkowe sumy, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Czym jest lokata terminowa i jak działa?

Lokaty terminowe to drugi bezpieczny produkty bankowy służący do oszczędzania. W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, lokaty nie cechują się taką elastycznością – nie można z nich wypłacić środków w dowolnym momencie.

To zarówno wada, jak i zaleta – niektórzy klienci, którzy oszczędzają długoterminowo, wolą, jak ich środki są zablokowane, ponieważ nie mają wtedy pokusy, aby je natychmiastowo wypłacić i wydać.

Dlaczego poduszka finansowa jest ważna?

Poduszka finansowa pozwala przetrwać trudne, niespodziewane sytuacje związane z większymi wydatkami stosunkowo bezpiecznie i z mniejszą ilością stresu.

Czy rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na lokaty bankowe?

W tym momencie Polacy decydują się na odkładanie coraz większej ilości pieniędzy, suma środków przechowywanych na lokatach w ostatnich miesiącach konsekwentnie rośnie.

Dzieje się tak dlatego, że Polacy są coraz lepiej wyedukowani finansowo, a na dodatek społeczeństwo w naszym kraju wyraźnie się bogaci, wynagrodzenia systematycznie rosną.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również