Jak daleko jest młodym dorosłym do zdrowia finansowego?

Udostępnij

“Polak Inwestor” to nowy program emitowany na kanale Portfel Polaka, prowadzony przez Izabelę Kozakiewicz, która wyjaśni, jak Polacy podchodzą do finansów i inwestycji, w co i po co inwestują swoje pieniądze oraz co powstrzymuje Polaków przed rozpoczęciem inwestowania.

W najnowszym odcinku programu Izabela Kozakiewicz oraz dr hab. Katarzyna Sekścińska – adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim wyjaśniają jakie jest podejście do finansów młodych dorosłych i czego im brakuje w tym obszarze:

Czego młodym dorosłym brakuje dziś najbardziej w obszarze wiedzy finansowej?

Przede wszystkim młodym dorosłym brakuje wiedzy z zakresu wykorzystywania zgromadzonego kapitału – czyli podstaw inwestowania w celu zabezpieczania swojej przyszłości oraz adekwatnej samooceny swojej wiedzy w tym obszarze.

Ponadto, młodym dorosłym brakuje również wiedzy z zakresu świadomej konsumpcji kredytu, nie rozumieją oni w jaki sposób przyznawane są kredyty, jakie ryzyko jest z nimi związane i jak będzie wyglądać ich spłata.

Jest to szczególnie widoczne dziś, gdy na popularności wśród młodych dorosłych dynamicznie zyskują płatności odroczone. Okazuje się bowiem, że młodzi dorośli nie postrzegają płatności “kup teraz, zapłać później” jako kredytu.

Jak zadbać o behawioralną stronę podejścia do finansów u młodych, aby odczuwali bezpieczeństwo finansowe w przyszłości?

Każda osoba, podejmując jakąś decyzję, zderza się ze swoim przekonaniami. Aby zatem młodzi dorośli byli w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe, muszą popracować nad swoimi postawami i przekonaniami. W tym celu muszą oni po prostu zacząć myśleć inaczej, zrozumieć jakie długofalowe skutki mają ich decyzje.

Dziś młodzi dorośli często są niechętni do oszczędzania i inwestowania. Uważają oni, że lokowanie swojego kapitału na giełdzie to hazard, zajęcie na pełen etat lub coś zarezerwowanego tylko dla bogatych.

Kto i jak powinien edukować młodych dorosłych, aby nie zostali na polu troski o finanse sami?

Młodzi dorośli są zdania, że edukować ich w obszarze finansów powinny w największym stopniu instytucje finansowe. Jednocześnie dziś instytucje finansowe nie podchodzą do obszaru edukowania młodych dorosłych w sposób odpowiedni.

Okazuje się, że materiały przez nie udostępniane i eventy przez nie organizowane nie są dopasowane do potrzeb młodych dorosłych. Młodzi Polacy postrzegają te materiały jako zbyt trudne i nudne, a forma przekazu jest uznawana za archaiczną.

Jak instytucje finansowe powinny rozwinąć swoją ofertę edukacyjną, aby trafić do młodych odbiorców?

Według dr hab. Katarzyny Sekścińskiej instytucje finansowe powinny skupić się na kompleksowości, w krótkich formach, które precyzyjnie celują w potrzeby młodych dorosłych – najlepiej w formie podcastów.

Ciekawostki dotyczące podejścia do finansów młodych dorosłych

Okazuje się, że niemal wszyscy młodzi dorośli przeszacowują przyszłą wysokość swoją świadczeń emerytalnych w ZUS.

Co więcej, aż połowa młodych dorosłych zakłada, że stopa zastąpienia będzie wynosić minimum 68%, a 30% z nich spodziewa się, że ich emerytura będzie w wysokości równej lub większej niż ich ostatnia pensja.

Warto też zwrócić uwagę, że młodzi mężczyźni uważają, że kobiety posiadają duże umiejętności w zakresie zarządzania pieniędzmi i nadają się do bycia skutecznymi inwestorkami. Natomiast młode kobiety mają na ogół przekonanie, że panie takich umiejętności nie posiadają.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również