Jak bezpiecznie kupować kryptowaluty?

162

W 2022 roku kryptowaluty nie przestają rozpalać wyobraźni inwestorów. Druga połowa marca upłynęła na tym rynku pod znakiem wzrostów, dzięki czemu kurs Bitcoina osiągnął poziom 48 tysięcy dolarów. Kwiecień natomiast upłynął pod znakiem spadków – niedźwiedzie zdołały nawet sprowadzić cenę poniżej poziomu 38 tysięcy USD. Dziś jednak kurs BTC znów idzie w górę i atakuje 39 tysięcy dolarów.

W takiej sytuacji z reguły wiele osób, które dopiero zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki w świecie kryptowalut, zadaje sobie pytanie: czy to dobry czas na zakup? A jeśli już się decydują, to w jaki sposób bezpiecznie nabyć cyfrowe monety? Mamy tutaj co najmniej kilka możliwości, z których każda ma swoją specyfikę. Poniżej przedstawiamy zatem krótki poradnik dotyczący bezpiecznego kupowania, a następnie również przechowywania kryptowalut. Zacznijmy od najbardziej rozpowszechnionej metody, czyli:

Zakup kryptowalut na tradycyjnej giełdzie crypto krytowaluty

Ponad 80% nabywców kryptowalut kupuje je na giełdach. Osoby, które miały wcześniej do czynienia z rachunkiem maklerskim i handlem akcjami, powinny tu czuć się jak w domu. Na giełdzie mamy pewność, że handlujemy po aktualnie najlepszym kursie (oczywiście w ramach danej platformy, ponieważ między nimi pojawiają się mniejsze lub większe różnice). Na świecie istnieje ich już tysiące. Za najlepsze giełdy kryptowalut uznaje się dziś, ze względu na ich popularność:

  • Binance
  • Coinbase
  • Crypto.com.

W Polsce największą giełdą kryptowalut jest Zonda (dawniej nazywała się BitBay).

Jak nabyć kryptowaluty na giełdzie?

Aby handlować kryptowalutami za pomocą giełdy, należy się zarejestrować i przejść proces weryfikacji, najczęściej trzeba przesłać zdjęcie dowodu osobistego. Płatność za niego może przybrać różne formy. Na niektórych giełdach dostępna jest opcja zasilenia swojego konta za pomocą przelewu, obciążenia karty kredytowej lub użycia PayPal. Na innych z kolei operuje się wewnętrznymi walutami, które służą do obrotu na platformie.

Na Binance obowiązują obie opcje, lecz w przypadku korzystania z Binance Coin (BNB) koszty transakcyjne są o połowę niższe. Przy wyborze odpowiedniej giełdy najlepiej zdecydować się na taką, która cieszy się odpowiednią renomą, użytkownicy mają o niej pozytywne opinie oraz posiada skuteczny system ochrony przed hakerami.

Nabycie kryptowalut u kantora

Podstawową alternatywą do giełdy, jeśli chodzi o zakup cyfrowych monet, jest kantor kryptowalut. Do dyspozycji mamy zarówno platformy wymiany online, jak i placówki stacjonarne. Transakcje realizowane są szybko i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Kupione w nich kryptowaluty możemy przechowywać we własnym portfelu crypto lub ewentualnie wysłać na giełdę.

Z praktycznego punktu widzenia kantory kryptowalut niewiele różnią się od typowych placówek wymiany. Można dokonywać ich zakupu lub sprzedaży po aktualnie określonym w punkcie lub serwisie kursie. Płatność może odbywać się zarówno za pomocą walut fiducjarnych jak i cyfrowych. Co ważne, w procesie nie uczestniczą żadni pośrednicy.

Pełna anonimowość przy niskiej kwocie transakcji kryptowaluty

Co więcej, przy zakupie stacjonarnym można zachować pełną anonimowość. Weryfikacja danych klienta nie funkcjonuje, jeśli wymiana odbywa się na kwotę mniejszą niż 15 tysięcy euro. Inaczej wygląda sytuacja w kantorach online, gdzie już od kwoty 1 tysiąca lub 4 tysięcy złotych (zależnie od oferty) wymagane jest przesłanie skanu dowodu tożsamości, tak jak ma to miejsce w przypadku zakładania konta na giełdach.

Jak to działa?

Cały proces zakupu jest bardzo prosty i intuicyjny. Przy transakcji anonimowej nie zakładamy nawet konta, tylko podajemy adres email lub też dodatkowo numer telefonu, wybieramy kryptowalutę która nas interesuje, określamy jaką jej ilość chcemy kupić, realizujemy transakcje poprzez dokonanie przelewu internetowego lub płatności BLIK i zakupione kryptowaluty zostają przesłane na wskazany przez nas adres cyfrowego portfela krypto lub na giełdę.

W przypadku wyższej kwoty, najpierw zakładamy konto przechodząc weryfikację polegającą na przesłaniu skanu dowodu tożsamości, następnie wpłacamy pieniądze na nasze konto i możemy dokonać transakcji.

Wady kantorów

Jak łatwo się domyślić, wadą zakupu kryptowalut w kantorze jest spread, czyli różnica między kursem kupna oraz sprzedaży, która stanowi zarobek kantoru. Zawsze taka metoda jest przez to średnio o 2% bardziej kosztowna niż zakup na giełdzie. Należy także zwrócić tutaj uwagę na zabezpieczenia oferowane przez platformę. Wybrany kantor powinien gwarantować dwupoziomowe uwierzytelnienie, bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także ochronę zgromadzonych środków.

Handel kryptowalutami na zdecentralizowanej giełdzie kryptowaluty

Ciekawą opcją do handlu kryptowalutami są również zdecentralizowane giełdy kryptowalut nazywane DEX-ami. Są to platformy wymiany cyfrowych aktywów, które funkcjonują bez pośredników w postaci operatora i władzy centralnej. Handel odbywa się więc peer-to-peer, czyli bezpośrednio między inwestorami, którym odpowiadają warunki transakcji.

Z tego względu użytkownicy nie muszą przenosić swoich kryptowalut i tokenów jako depozytu na giełdę, co zmniejsza ryzyko kradzieży lub ataku hakerów na jej serwery. Decentralizacja handlu zapobiega również potencjalnym manipulacjom cenowym lub sfałszowanym obrotom handlowym.

Jak to działa?

Skoro taka giełda nie przyjmuje od nas cyfrowych aktywów to w jaki sposób dochodzi do wymiany? Korzystając z platformy tego typu cały czas jesteśmy w posiadaniu kluczy prywatnych do naszych środków, zaś giełda nie ma do nich dostępu, co jest bardzo istotne. Z tego względu wymaga ona od nas synchronizacji bezpośrednio z naszym portfelem, w którym to my podpisujemy transakcję wymiany.

Większość platform obsługuje najpopularniejsze portfele, w tym również sprzętowe, niektóre oferują jeszcze inne, własne rozwiązania, w których mamy pełen dostęp do środków. Sama transakcja obsługiwana jest na zasadzie inteligentnego kontraktu, który gwarantuje, że obie strony wywiążą się z założeń. W praktyce oznacza to, iż obie strony prześlą sobie wzajemnie ustaloną liczbę kryptowalut lub tokenów. W ten sposób ryzyko, że ktoś prześle swoje środki, a druga strona transakcji okaże się oszustem, zostało wyeliminowane.

Największe DEX-y

Najpopularniejsze zdecentralizowane platformy wymiany kryptowalut to Uniswap, PancakeSwap i Sushiswap.

Jak bezpiecznie przechowywać zakupione kryptowaluty? Kryptowaluty w portfelu

Gdy już kupimy cyfrowe monety, dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w portfel do ich przechowywania. Istnieje wiele rodzajów tego narzędzia i praktycznie zawsze są one szyfrowane kluczem prywatnym, co maksymalnie zwiększa ochronę nabytych środków. Może przyjmować on formę portfela w przeglądarce, aplikacji w komputerze lub na urządzeniu mobilnym czy nawet sprzętowe fizyczne urządzenie przechowujące cyfrowe aktywa offline. Te ostatnie uchodzą za zdecydowanie najbezpieczniejszą formę przechowywania kryptowalut, lecz oczywiście są najbardziej kosztownym rozwiązaniem.

Trzeba zatem pamiętać, aby po zakupie kryptowalut na tradycyjnej giełdzie, od razu je przesłać do naszego portfela. W ten sposób nikt nie ukradnie nam środków, gdy dana giełda padnie ofiarą ataku hakerów lub zawiesi swoje działanie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments