Jak bezpiecznie kupić od dewelopera? Zakup nieruchomości – krok po kroku

Udostępnij

Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse opowiada o zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym – krok po kroku. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Jak wygląda zakup nieruchomości na rynku pierwotnym?

Policzenie zdolności kredytowej

Jeśli kupujemy mieszkanie posiłkując się kredytem, musimy najpierw obliczyć naszą zdolność kredytową. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie nieruchomości wchodzą w ogóle dla nas w grę, a jakie okażą się zbyt drogie.

Wybór nieruchomości i analiza sytuacji prawnej

Z reguły wchodzi tutaj w grę wybór pomiędzy nieruchomością, której budowa jest już zakończona; a nieruchomością w trakcie budowy, gdzie pozostało jeszcze sporo czasu. W tym drugim przypadku deweloper musi mieć rachunek powierniczy.

Wybór banków, do których złożysz wnioski kredytowe

W procesie kredytowym zazwyczaj powinniśmy wybrać trzy banki – aby mieć alternatywę i kartę przetargową co do negocjacji cen.

Podpisanie umowy rezerwacyjnej, złożenie wniosków kredytowych i decyzja finansowa

Następnie podpisujemy umowę rezerwacyjną. Pozwoli to nam złożyć wnioski kredytowe do banków i uzyskać decyzję finansową.

Podpisanie umowy deweloperskiej

Po podpisaniu umowy deweloperskiej, deweloper zobowiązuje się do wybudowania naszej nieruchomości, a my do zapłaty ceny.

Decyzja ostateczna, draft umowy kredytowej i podpisanie umowy w oddziale banku

Jeżeli z nieruchomością jest wszystko w porządku i przeszliśmy ostateczną weryfikację ceny, to podpisujemy umowę kredytową, a kilka dni wcześniej – jej draft do zapoznania się.

Wypłata kredytu

Następnie wypłacany zostaje kredyt. Jeśli nieruchomość nadal jest w budowie, to bank wypłaca go w transzach, a my płacimy tylko odsetki od wypłacanej w danej transzy kwoty, a nie od całości kredytu.

Oddanie nieruchomości do użytkowania, zakończenie okresu karencji

Po oddaniu nieruchomości do użytku, okres karencji dobiega końca, co oznacza, że nie spłacamy już więcej tylko odsetek, tylko przechodzimy w spłatę kapitałowo-odsetkową.

Akt notarialny przenoszący własność

Następnie dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości – z dewelopera na nas.

Ubezpieczenie nieruchomości, wniosek do księgi wieczystej, serwis kredytu hipotecznego – zakończenie procesu.

W ostatnim kroku musimy zawrzeć ubezpieczenie nieruchomości, a wpis, że jesteśmy właścicielami nieruchomości (a bank wierzycielem hipotecznym) musi pojawić się w księdze wieczystej. Z tym działaniem wiąże się ubezpieczenie pomostowe.

Na tym cały proces związany z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym dobiega końca. Należy jednak pamiętać, aby co jakiś czas serwisować nasz kredyt. W tym celu warto stosować refinansowanie – czyli zamianę kredytu na tańszy lub na lepszych warunkach.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również