Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Udostępnij

Kupno mieszkania to duże przedsięwzięcie i jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. To decyzja, która wiąże się z wieloma skomplikowanymi formalnościami i sporymi wydatkami. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Ze względu na wysoką inflację oraz znaczące podwyżki cen u deweloperów, wiele osób decyduje się na drugą z wymienionych opcji. W tym artykule wyjaśnimy, jak przygotować się do tego rodzaju transakcji i zyskać pewność, że wybór spełni oczekiwania.

Czym jest rynek wtórny nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Polsce dzieli się na dwie główne kategorie: rynek pierwotny i rynek wtórny. Wybór między nimi zazwyczaj zależy od preferencji, budżetu oraz oczekiwań kupującego. Pojęcie rynku wtórnego w kontekście nieruchomości oznacza wszystkie mieszkania i domy, które były wcześniej użytkowane i są sprzedawane przez dotychczasowych właścicieli lub pośredników oraz mieszkania nowe wybudowane przez podmioty nie posiadające statusu dewelopera zgodnie z ustawą deweloperską z dnia 20 maja 2021. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. W przeciwieństwie do rynku pierwotnego, gdzie oferowane są nowe lokale bezpośrednio od deweloperów lub spółdzielni mieszkaniowych często już na etapie tak zwanej “dziury w ziemi”, na rynku wtórnym można znaleźć zarówno nieruchomości liczące kilka dekad, jak i te zupełnie nowe, ale oddane już do użytkowania. Transakcje na rynku wtórnym zazwyczaj odbywają się między prywatnymi osobami, a ich przedmiotem mogą być zarówno mieszkania, domy jednorodzinne, bliźniacze czy szeregowe, jak i lokale użytkowe. Warto zwrócić uwagę, że często spotykaną sytuacją na tym rynku jest sprzedaż mieszkania z kredytem. Przepisy nie ograniczają bowiem prawa do zbycia mieszkania obciążonego hipoteką.

Mieszkanie z rynku wtórnego – zalety i wady

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym może być korzystnym rozwiązaniem z co najmniej kilku powodów. To przede wszystkim atrakcyjna opcja dla tych, którzy szukają inwestycji w dobrej lokalizacji, w pobliżu rozwiniętej infrastruktury miejskiej, bliżej centrum czy w sąsiedztwie terenów zielonych. Po drugie, dzięki bardziej konkurencyjnym cenom, rynek wtórny jest dobrą opcją w obliczu dużego wzrostu kosztu nowych mieszkań. Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym często otrzymujemy mieszkanie już umeblowane i wyposażone, co oznacza, że możemy od razu się wprowadzić, bez czekania na zakończenie budowy i prac wykończeniowych. Rynek wtórny na pewno nie jest jednak pozbawiony minusów. Wadą mogą być starsze technologie budowlane, które mogą wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi, a także koniecznością przeprowadzania remontów i modernizacji. Ponadto często trzeba liczyć się z ograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi. Przed zakupem warto więc dokładnie ocenić stan techniczny nieruchomości i przeanalizować koszty ewentualnych napraw.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – praktyczne rady dla kupujących

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która często wpływa na całe życie i sytuację finansową na kilkadziesiąt lat. Dlatego warto podejść do niej z należytą starannością. W dzisiejszych czasach niewielu może pozwolić sobie na nabycie nieruchomości za gotówkę. Większość osób posiłkuje się w tym celu kredytem hipotecznym. W związku z tym niezwykle istotnym elementem przy zakupie mieszkania jest wybór odpowiedniej oferty kredytowej. Przede wszystkim, zanim zawnioskujesz o kredyt w banku, zbierz jak najwięcej informacji na temat swoich możliwości finansowych oraz ofert dostępnych na rynku. Konsultacja z ekspertem kredytowym może pomóc w dopasowaniu najkorzystniejszej oferty dla Twoich potrzeb. Warto również śledzić polskie blogi o tematyce finansowej, np. https://www.creditspace.pl/wskaznik-ltv/, które dostarczą cennych informacji na temat aktualnych trendów i praktycznych porad dotyczących kupna nieruchomości. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem mieszkania z rynku wtórnego, trzeba przyjrzeć się stanowi technicznemu lokalu oraz dokumentacji prawnej. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i zapewni satysfakcję z dokonanej inwestycji. Na zakończenie warto wspomnieć, że nieruchomości z rynku wtórnego najczęściej mają już założoną księgę wieczystą i uregulowany stan prawny, co znacząco ułatwia kupno mieszkania z hipoteką.

Najnowsze

Zobacz również