Jak automatyzować procesy w firmie – zobacz przydatne narzędzia!

202

firmaAutomatyzacja procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie to niezwykle szybko rozwijający się obszar technologiczny, który niesie ogromny potencjał wzrostu produktywności przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów przedsiębiorstwa. W jaki sposób zautomatyzować żmudne zadania, bez których firma nie może się obyć? Sprawdźmy repozytorium najprzydatniejszych narzędzi.

Które procesy automatyzować?

Automatyzacja biznesu i procesów zachodzących w ramach zwykłej działalności przedsiębiorstwa to temat, który nie schodzi z ust przedstawicieli wszystkich branż. Co rusz pojawiają się nowe materiały i artykuły, które w szczegółach omawiają korzyści i potencjalne zagrożenia wynikające z automatyzacji, a także wyjaśniają, w jaki sposób do automatyzacji podejść.

Na pierwszy rzut oka automatyzowanie procesów może być wdrożone w praktycznie każdej firmie. Czy jednak na pewno? Z pewnością proces wdrażania takich innowacji technologicznych powinien być poprzedzony zaawansowaną fazą planowania i analizy dotychczasowych procesów. Tylko odpowiednie wyważenie korzyści i kosztów da nam jasną odpowiedź, które obszary przedsiębiorstwa powinny być poddane usprawnieniom.

Warto pamiętać, że największe korzyści osiągniemy w momencie, kiedy automatyzacji poddamy te czynności, które są wykonywane często, a ich przebieg jest powtarzalny i wymagają ingerencji pracownika. W takiej sytuacji automatyzacja zapewni nam minimalizację błędów ludzkich przy jednoczesnym wzroście produktywności i zadowolenia pracowników, którzy mogą poddać się innym, bardziej zajmującym czynnościom.

Przykłady procesów, które powinny być zautomatyzowane

A więc jakie procesy mogą zostać zautomatyzowane? Przede wszystkim te, które obejmują wprowadzanie danych z jednego źródła do drugiego. Przenoszenie danych z systemów, weryfikowanie poprawności wprowadzonych danych, generowanie cyklicznych raportów i wysyłanie ich do zainteresowanych osób – to przykład pełnego procesu, który w normalnych warunkach może trwać nawet cały dzień roboczy. Odpowiednio zaprojektowane narzędzie pozwoli na realizację tego w ciągu godziny.

Przykłady automatyzacji z wykorzystaniem https://mindbox.pl/intelligent-processes/ możemy mnożyć, czego dowodem jest, chociażby tworzenie robotów realizujących cykliczne płatności, sporządzanie zamówień czy planowanie tras przejazdów ciężarówek z towarem.

Systemy typu Robotic Process Automation

Jakie narzędzia są najczęściej wykorzystywane do automatyzacji procesów w firmie? Zaczniemy od najbardziej zaawansowanych systemów klasy RPA. To dedykowane oprogramowanie, które odpowiednio wdrożone przez specjalistów Mindbox.pl zapewnia znaczne przyspieszenie realizacji obowiązków, które wcześniej realizowane były przez pracownika.

Oprogramowanie klasy RPA może być wdrożone w większości cyfrowych i powtarzalnych procesów, bez ingerencji pracowników i z zachowaniem doskonałej jakości.

Makra z wykorzystaniem VBA

Choć oprogramowanie klasy RPA to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie z obszaru automatyzacji, nie możemy zapomnieć o języku VBA i jego potencjale w obszarze usprawniania procesów realizowanych przy użyciu pakietu Office, ze szczególnym uwzględnieniem programu Microsoft Excel.

Excel to bezapelacyjnie najpopularniejsze oprogramowanie, bez którego tysiące firm nie mogą wyobrazić sobie analiz i raportowania. VBA służy tworzeniu makr, które są w stanie skonsolidować długi proces w jedno kliknięcie. Odpowiednio zaprogramowane makro zapewni nam pełną kontrolę nad wykonywaniem procesów w Excelu i znacznie przyspieszy pracę z arkuszami kalkulacyjnymi.

Platformy low-code i no-code ułatwiające modelowanie procesów

Nie możemy zapomnieć także o coraz popularniejszych platformach low-code i no-code. To platformy, które umożliwiają tworzenie narzędzi informatycznych bez programowania. Na ten moment największy potencjał wykazywany jest właśnie w obszarze tworzenia drobnych usprawnień automatyzujących pewne drobne czynności.

Platformy no i low-code najczęściej wykorzystywane są bezpośrednio przez działy, które zgłosiły zapotrzebowanie na usprawnienie. Dzięki wykorzystaniu tych narzędzi w firmie uwalniana jest przestrzeń działu IT, która może zająć się największymi projektami, delegując tym samym cały projekt i wykonanie usprawnienia przez samych zainteresowanych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments