iVoting umożliwia głosowanie za pomocą blockchaina

292

Wczoraj odbyło się pierwsze elektroniczne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej z wykorzystaniem aplikacji iVoting Business. Tym samym system do głosowania startupu, który opiera się na blockchainie, został przetestowany na żywym organizmie.

iVoting w praktyce

Jak podaje iVoting na swojej stronie na Facebooku, w głosowaniu przez Internet wzięli udział przedstawiciele akcjonariatu: Gmina Bielsko-Biała, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Powiat Bielski, Śląski Urząd Wojewódzki. Obrady prowadził wiceprezydent miasta Bielsko-Biała Piotr Kucia. W posiedzeniu uczestniczył zarząd spółki, przedstawicielka rady nadzorczej oraz notariusz. Walne Zgromadzenie odbyło się w trybie hybrydowym – akcjonariat głosował zarówno na sali obrad, jak i zdalnie z wykorzystaniem aplikacji iVoting Business.

– Wszystko przebiegło bez większych zakłóceń. Zapraszamy do pierwszych pilotażowych głosowań wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, których akcjonariat i udziałowcy chcieliby przeprowadzić elektroniczne Walne Zgromadzenie w wygodny, zdalny sposób przez Internet – dodają eksperci startupu.

‼️ W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze elektroniczne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Agencja Rozwoju Regionalnego…

Opublikowany przez iVoting Poniedziałek, 15 czerwca 2020

Polska zagłosuje za pomocą blockchaina?

iVoting chce wdrażać tego typu systemy do głosowania na terenie całej Polski. Mogą z niej skorzystać niemal wszyscy: od spółek po władze gmin. Możliwe, że system dałby radę obsłużyć też wybory parlamentarne czy prezydenckie, choć użycie blockchaina w nadchodzącej elekcji prezydenckiej nie jest oczywiście realne.

Jak jednak w praktyce działa cały system?

 Zakładamy w aplikacji profil na daną osobę – tłumaczył krok po kroku CEO projektu Marcin Gawlas. – Następnie musi ona uwierzytelnić swoją cyfrową tożsamość. Można to zrobić na kilka sposobów: przez KOD SMS z serwerów iVoting, zalogowanie się do konta bankowego i potwierdzenie kodem SMS z banku, wizytę w kancelari, zbliżenie dowodu osobistego lub paszportu z warstwą elektroniczną do smartfonu lub  za pomocą systemu ePUAP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments