IV etap odmrożenia staje się faktem. Czy jednak w pełni?

502

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili dziś, że czwarty etap odmrażania gospodarki staje się faktem. Czy jednak w pełni? I czy faktycznie od 6 czerwca będziemy ponownie mogli chodzić do kin?

IV etap

Podsumujmy najpierw suche fakty.

Od 30 maja:

  • znika nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, jeśli zachowany jest dystans społeczny (maseczki dalej obowiązują m.in. w sklepach, środkach komunikacji, kościołach czy kinach).
  • ma miejsce zniesienie limitu osób w zależności od powierzchni w sklepu,
  • zniesienie limitu osób w restauracjach, kawiarniach, barach, targach i na poczcie (z zachowaniem dwumetrowego dystansu),
  • zniesienie limitu wiernych w kościołach (z zachowaniem dwumetrowego dystansu),
    możliwość zgromadzeń, w tym koncertów plenerowych, do 150 osób.

Z kolei od 6 czerwca otwarte są ponownie kina, teatry, opery, filharmonie, cyrki, siłownie, baseny, solaria, salony masażu, sale zabaw i parki rozrywki. Nadal zamknięte pozostaną tylko dyskoteki i kluby. Powraca możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, ale do 150 osób.

6 czerwca idziemy do kina? Niekoniecznie…

Tyle że danie tak krótkiego czasu właścicielom kin czy teatrów do zrestartowania ich usług, może okazać się niewystarczające.

Nasza redakcja skontaktowała się z dyrekcją jednego z kin, które należy do sieci tego typu placówek. Dowiedzieliśmy się, że kina niekonieczne otworzą swoje sale dla widzów już 6 czerwca. Powód? Nie jest jeszcze jasne, czy w tak krótkim czasie dystrybutorzy przygotują filmy do prezentacji i ich promocję. Pamiętajmy, że dziś to już nie tylko kwestia wysłania taśmy (a konkretnie pliku komputerowego) do kina. Konieczne są plakaty, przygotowane filmy z dorobionymi do nich napisami i wcześniejsza promocja. Choćby ta ostatnia zamarła, bowiem nikt nie wiedział, kiedy będą możliwe kolejne premiery.

Zresztą portal NaEkranie.pl otrzymał już oświadczenie Multikina, które przyznało, że tak szybkie otwarcie kin nie jest realne:

„Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych pracowników oraz widzów, kina sieci Multikino będą otwierane stopniowo w późniejszym terminie. O planowanej dacie otwarcia poszczególnych kin sieci Multikino, poinformujemy w kolejnych komunikatach. Do ponownego otwarcia naszych multipleksów podchodzimy ze spokojem i chcemy być dobrze przygotowani. Czekamy na wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące funkcjonowania kin po otwarciu. Będziemy się do nich bezwzględnie stosowali, ponieważ bezpieczeństwo naszych widzów i pracowników jest dla nas absolutnym priorytetem.”

Ponoć także Cinema City nie wystartuje 6 czerwca.

Podobnie kwestia ta wygląda w kwestii teatrów. Tu problem jest może nawet większy, bowiem do premier trzeba przygotować aktorów, a to ostatnie musi być poprzedzone próbami. Możliwe więc, że rynek kulturalny wystartuje ponownie dopiero w lipcu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments