Zespół Iron Maiden ma swoje… banknoty i monety?

Udostępnij

Jeśli jesteście fanami heavy metalu i szukacie sposobu na inwestowanie w czasach wysokiej inflacji, mamy dla was propozycję. Chodzi o złote monety z motywami zespołu Iron Maiden.

Monety Iron Maiden

Do sprzedaży trafiły limitowane, kolekcjonerskie srebrne i złote monety oraz banknoty nawiązujące do grupy Iron Maiden. Ich dystrybucją zajmuje się spółka AZ AURUM, która została założona przez Adama Zielińskiego w 2020 r.

Wiadomo, że monety są kupowane bezpośrednio od emitentów lub ich autoryzowanych dystrybutorów. Az AURUM jest oficjalnym dystrybutorem na Polskę takich emitentów jak: New Zealand Reserve Bank (NZ Post), The East India Company, Coin Invest Trust, All Collect, Royal Australian Mint.

AZ AURUM zostało jednocześnie jednym oficjalnym dystrybutorem na Polskę programów numizmatycznych nawiązujących do popkultury. Chodzi dokładnie o następujące serie: Iron Maiden „The Number of the Beast”, Iron Maiden ‘Senjutsu”, Harry Potter, James Bond, 20. rocznica filmu Władca Pierścieni.

Srebrne i złote monety oraz banknoty są oficjalnie wyemitowane przez rząd Wysp Cooka, a także zatwierdzone przez Pałac Buckingham oraz brytyjski parlament (Wysypy są brytyjskim terytorium zależnym). Na ich awersie znajduje się podobizna Elżbiety II, a na rewersie zdobienie z motywem Iron Maiden

– przekazała firma portalowi Metal News.

Ile kosztują tego typu kolekcjonerskie rarytasy? Przedział kwot wynosi od 490 zł do nawet 1390 zł.

Iron Maiden – żywa legenda ciężkiego grania

Iron Maiden to angielski zespół heavymetalowy pochodzący z Leyton w Londynie, który został założony w 1975 roku przez basistę i głównego kompozytora Steve’a Harrisa. Jak podaje Wikipedia, „uważany jest za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów w gatunku oraz jeden z najlepszych, a zarazem najbardziej wpływowych zespołów koncertowych w historii rocka. Twórczość grupy stanowiła wzorzec dalszej ewolucji współczesnego metalu i heavy rocka”. 

Do najsłynniejszych albumów formacji należą m.in. „The Numer of the Beast” czy „Brave New World”.

Zespół do teraz regularnie wydaje nowe płyty i koncertuje. W tym roku zagrał koncert m.in. na warszawskim Stadionie Narodowym.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również