Europa kontra Irlandia – ostrzeżenie zdrowotne na butelkach alkoholu

Udostępnij

Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie w Irlandii obowiązku umieszczania na etykietach napojów alkoholowych informacji o ich szkodliwości dla zdrowia. Mają być podobne do tych, jakie znajdują się na paczkach papierosów.

To spowodowało duże protesty producentów alkoholi, którzy obawiają się, że wpłynie to negatywnie na ich sprzedaż. W efekcie aż dziewięć krajów członkowskich Unii Europejskiej zgłosiło sprzeciw.

Ostrzeżenia zdrowotne na alkoholu w Irlandii

Komisja Europejska otworzyła Irlandii drogę do wprowadzenia nowych etykiet. Mają one zawierać ostrzeżenia zdrowotne podobne do tych na paczkach papierosów, informujące, że picie alkoholu powoduje choroby wątroby, szkodzi nienarodzonemu dziecku i jest bezpośrednio związane ze śmiertelnymi nowotworami.

Informujące o tym napisy mają być duże i w kolorze czerwonym. Poza tym, powinny być umieszczone w widocznym miejscu. Na opakowaniach ma być też podana kaloryczność napoju.

Ostrzeżenia te zostaną jednak wprowadzone w życie dopiero po trzech latach od momentu podpisania nowego rozporządzenia przez irlandzkiego ministra zdrowia, czyli najwcześniej w 2026 roku.

Irlandzka walka z nadmiernym spożyciem alkoholu

Nowe obowiązkowe etykietowanie alkoholu stanowi część programu walki z rakiem, który jest wdrażany Irlandii w ramach ustawy o zdrowiu publicznym, przyjętej w 2018 roku. Od tego czasu udało się w tym kraju wprowadzić minimalne ceny detaliczne napojów alkoholowych, aby zmniejszyć ich spożycie tych trunków.

Program ten stanowi odpowiedź na niepokojące dane dotyczące nadmiernej konsumpcji wysokoprocentowych napojów przez Irlandczyków. Badania pokazują, że aż co dziesiąte dziecko w Irlandii przychodzi na świat z alkoholowym zespołem płodowym (FAS), a na oddziałach onkologicznych co roku pojawia się 1000 pacjentów chorych na choroby nowotworowe związane ze spożywaniem alkoholu.

Sprzeciw europejskich producentów alkoholu

Już teraz przeciwko powyższym regulacjom protestuje europejska branża alkoholowa. Firmy z dziewięciu krajów członkowskich UE wyraziły sprzeciw wobec wprowadzania takich nakazów.

Według nich irlandzkie regulacje nie są spójne z ideą wspólnego rynku unijnego. Twierdzą także, że planowany system etykietowania tworzy bariery w handlu i stanowi znaczącą barierę dla swobodnego przepływu towarów. Butelki różnych alkoholi

Ettore Prandini, prezes głównego włoskiego lobby rolniczego Coldiretti twierdzi wprost, że proponowane etykietowanie jest równoznaczne z dezinformacją. Oznajmił on, że „porównywanie alkoholu z papierosami jest niesprawiedliwe. Jeśli jest spożywane we właściwej ilości, jedna szklanka na posiłek, wino jest korzystne dla zdrowia”.

Swój sprzeciw wobec polityki nowych etykiet wyrazili także wicepremier Włoch Antonio Tajani, który nazwał pomysł „absurdalnym”. Także minister rolnictwa, żywności i leśnictwa Francesco Lollobrigida oraz jego zastępca, wiceminister Luigi D’Eramo wyrazili negatywne zdanie na jego temat.

Norwegia też zamierza wprowadzić podobne etykiety?

Od czasu pandemii COVID-19 w Norwegii odnotowano spory wzrost sprzedaży alkoholu. W efekcie, w styczniu 2022 roku norweski rząd wydał nową strategię dotyczącą alkoholu, według której w kraju do 2025 roku spożycie alkoholu ma zmniejszyć się o 10%.

Już w zeszłym roku Generalna Dyrekcja Zdrowia (Helsedirektoratet) wydała zalecenie dotyczące etykietowania alkoholu informacjami o jego szkodliwości i przekazała ministerstwu liczące ponad 30-stronic pismo zawierające odpowiednie rekomendacje.

Kilka dni temu norweska minister zdrowia i opieki społecznej Ingvild Kjerkol wróciła do dyskusji na temat umieszczania ostrzeżeń zdrowotnych na butelkach. Poprosiła ona Generalną Dyrekcję Zdrowia o podanie konkretnych propozycji oznaczeń, jakie mogłyby widnieć na etykietach win czy innych napojów alkoholowych.

Irlandia wstrzyma się z wprowadzeniem przepisów? najmocniejsze alkohole

Warto jednak dodać, że w Irlandii wciąż jeszcze toczy się zaciekła dyskusja na temat omawianego etykietowania.

Dlatego nie można wykluczyć, że władze tego kraju jednak zmienią swoje zdanie lub odłożą decyzję o wprowadzeniu nowych przepisów do czasu podobnych regulacji unijnych, które są planowane na koniec 2023 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również