Inwestujesz w kolekcję — poznaj najważniejsze metody wyceny

Udostępnij

Pasjonaci znaczków pocztowych, monet kolekcjonerskich, czy dzieł sztuki nie zawsze zdają sobie sprawę, jak wiele warte są ich zbiory. Wszystko dlatego, że nie są one przedmiotem obrotu na rynku regulowanym. Jak wycenić kolekcję rzadkich przedmiotów? Czym są białe kruki? Gdzie sprzedać i jak nie stracić?

Czym są białe kruki?

Białym krukiem określa się przedmioty szczególnie rzadkie i cenne. Kruki należą do najinteligentniejszych ptaków, kojarzą się z tajemnicą i dostojeństwem. Normalnie kruki są czarnego koloru, a występowanie białych okazów jest niezwykłą rzadkością. Niegdyś wierzono, że kruczoczarne ptaki na starość zaczynają siwieć. Jednak w rzeczywistości białe kruki to osobniki, które chorują na niezwykle rzadką chorobę, jaką jest albinizm.

przedmioty kolekcjonerskieOkreślenie „biały kruk” pochodzi z pism starożytnego rzymskiego poety Juwenalisa. W czasach starożytnych tym mianem określano wyjątkowe osoby, jedyne w swoim rodzaju. Jednak aktualnie mianem „białych kruków” określa się niezwykle rzadkie przedmioty, a w szczególności książki. W słowniku z XIX wieku Lindego, który był pierwszym kompleksowym słownikiem języka polskiego, definicja „białego kruka” odnosiła się do bardzo rzadkich i niepowtarzalnych przedmiotów.

Kolekcjonerzy książek, monet i dzieł sztuki są w stanie zapłacić naprawdę ogromne pieniądze, żeby umieścić w swojej kolekcji „białego kruka”. Jednak jak wycenić rzadkie przedmioty? W niektórych przypadkach warto sięgnąć po coroczny katalog z wyceną aktywów kolekcjonerskich.

Czym są katalogi z wycenami aktywów kolekcjonerskich?

Jeżeli nie jesteśmy pewni, ile warta jest nasza kolekcja, możemy skorzystać z katalogów z wyceną aktywów kolekcjonerskich. Pojawiają się one co roku i dotyczą kolekcji, które były wypuszczane w seriach, czyli znaczków, numizmatów, kart pocztowych oraz birofilistyki. Zawierają także dane o przedmiotach.

Katalogi Fischera cieszą się na polskim rynku największą popularnością. Możemy wybrać katalog, który dotyczy naszej specjalizacji, czyli jeżeli kolekcjonujemy znaczki, możemy kupić tylko katalog związany z filatelistyką. W tych konkretnych katalogach znajdziemy wszystkie emitowane w Polsce przedmioty kolekcjonerskie. Mogą być idealnym odniesieniem zarówno dla kupców, jak i sprzedawców.

Największym plusem katalogów z wycenami aktywów kolekcjonerskich jest ich łatwa dostępność i stosunkowo niska cena. Zwykle kosztują około 30 zł. Niestety, jeżeli nasza kolekcja straciła na wartości, to osoby posiadające katalog dowiedzą się o tym. Inną możliwością jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy rzeczoznawcy.

Wycena przedmiotów kolekcjonerskich u rzeczoznawcy

Skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Profesjonalista przeprowadzi rzetelny research rynku. Następnie oceni popyt i podaż, a potem wyda werdykt co do wartości przedmiotu. Co ważne informacje o wartości przedmiotu otrzymamy na piśmie. Jednak wizyta u rzeczoznawcy ma kilka wad.

przedmioty kolekcjonerskiePrzede wszystkim wsparcie profesjonalisty zwykle może wyjść dość drogo. Opinia mało znanego i taniego rzeczoznawcy nie będzie zbyt wiele warta. Z przedmiotami kolekcjonerskimi, białymi krukami należy udać się do cenionych i niestety zwykle drogich profesjonalistów. Warto też dużo wcześniej sprawdzić, czy sam rzeczoznawca nie jest zainteresowany zakupem.

Mimo wad tego rozwiązania z pomocy rzeczoznawcy warto skorzystać, jeżeli chcemy wycenić szczególnie rzadkie perełki w całej kolekcji. Opinia przyda się również, jeżeli chcemy sprzedać zabytkowy samochód, antyki lub dzieła sztuki. Warto pamiętać, że wydany na papierze werdykt o wartości danego przedmiotu może okazać się niezwykle cennym argumentem w czasie sprzedaży. A czy warto korzystać z serwisów aukcyjnych? Najpierw należy sprawdzić, po ile sprzedawane są przedmioty w naszej kolekcji.

Serwisy aukcyjne przedmiotów kolekcjonerskich

Wiele osób decyduje się korzystać właśnie z serwisów aukcyjnych, jednak jeżeli nie do końca znamy wartość swojej kolekcji, warto wcześniej sprawdzić, po ile poszczególne przedmioty są sprzedawane. W tym przypadku ważne jest obserwowanie aukcji przez dłuższy czas. Wszystko dlatego, że czasem inni kolekcjonerzy wystawiają przedmioty po znacznie zawyżonej cenie w nadziei, że ktoś i tak kupi daną rzecz.

Do serwisów aukcyjnych należy podchodzić z dużą ostrożnością, nawet jeżeli są sposobem najbardziej przypominającym tradycyjną, rynkową wycenę. Inną możliwością są skupy. Jednak czy w takich miejscach nie stracimy?

Skup przedmiotów kolekcjonerskich

W naprawdę wielu miastach znajdziemy skupy przedmiotów kolekcjonerskich. W tego typu miejscach właściciel zaproponuje nam zakup naszej kolekcji, jednak zwykle cena jest znacząco zaniżona, ponieważ skup musi odsprzedać przedmioty z zyskiem.

Czy kolekcjonowanie monet się opłaca?Jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się kolekcji, ponieważ przykładowo otrzymaliśmy ją w spadku, skup może okazać się świetnym miejscem. Mimo wszystko nie warto zgadzać się na pierwszą zaproponowaną cenę, ponieważ pierwsza oferta jest znacząco zaniżona. Lepiej wcześniej zorientować się, ile kolekcja jest warta i negocjować lub udać się do innego miejsca.

Przede wszystkim warto pamiętać o powiedzeniu „Kolekcja warta jest tyle, ile ktoś jest gotów zapłacić”. Jeśli ktoś chce sprzedać wartościowe przedmioty ze sporym zyskiem, powinien bardziej zagłębić się w temat i sprawdzić ile mogą być warte. Skup jest rozwiązaniem głównie dla osób, którym zależy na czasie.

Wycena przedmiotów wartościowych wymaga dobrego researchu

Kolekcjonerzy nie zawsze wiedzą, ile właściwie warte są zbierane przez nich przedmioty. Jeżeli znaczki, czy monety były gromadzone przez lata, ich wartość mogła znacząco pójść do góry. Czasem możemy spotkać się z tak zwanymi białymi krukami, którymi określa się szczególnie rzadkie książki, ale też inne rzeczy. Wycenić możemy je między innymi na podstawie wypuszczanych co roku katalogów z wyceną przedmiotów kolekcjonerskich. Najlepiej sprawdzą się w przypadku rzeczy wypuszczanych w seriach, czyli znaczków, numizmatów, kart pocztowych oraz birofilistyki.

Inną możliwością jest skorzystanie z opinii rzeczoznawcy. Warto o tym pomyśleć, jeśli chcemy sprzedać zabytkowe auto, dzieła sztuki lub antyki. Niestety wsparcie profesjonalisty zwykle nie jest najtańsze. Mimo wszystko wydana na papierze opinia może okazać się cennym argumentem, jeżeli potencjalny nabywca będzie chciał negocjować niższą cenę.

W przypadku serwisów aukcyjnych przedmiotów kolekcjonerskich należy uważać i obserwować ceny przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach sprzedawcy wystawiają kolekcje w zawyżonej cenie z nadzieją, że ktoś i tak kupi dany przedmiot. Natomiast skupy przedmiotów wartościowych są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko pozbyć się jakiegoś przedmiotu lub kolekcji. Sprawdzą się, jeśli odziedziczyliśmy klaser po dziadku lub wartościowe monety. Należy jednak pamiętać, że w skupie zawsze oferują cenę niższą niż rzeczywista wartość danego przedmiotu.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również