ING Bank Śląski zaimponował wynikami kwartalnymi – akcje mocno w górę

Udostępnij

ING Bank Śląski opublikował dziś rano swój raport finansowy za czwarty kwartał 2023 roku. W omawianym okresie bank ten odnotował znacznie wyższy zysk netto oraz wynik odsetkowy niż oczekiwali analitycy.

Wyniki kwartalne ING Banku Śląskiego wywołały prawdziwą euforię na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W efekcie, akcje spółki drożeją obecnie o prawie 10%.

Zysk netto i wynik odsetkowy ING wyższe od oczekiwań analityków Przepływ pieniędzy do banku

Z opublikowanego dziś rano raportu finansowego wynika, że w czwartym kwartale ING Bank Śląski wypracował zysk netto w wysokości 1,271 miliarda złotych.

Wartość ta jest aż o 91% wyższa od zysku netto wypracowanego rok wcześniej i zarazem o 9% wyższa od zysku osiągniętego w trzecim kwartale 2023. Co więcej, analitycy spodziewali się, że zysk netto banku w opisywanym okresie sięgnie 999,3 miliona PLN.

Z kolei wynik odsetkowy ING Banku Śląskiego w czwartym kwartale 2023 roku wyniósł 2,166 miliarda złotych. Oznacza to wzrost o 20% rok do roku i o 4% kwartał do kwartału. Ponadto, konsensus rynkowy zakładał, że wynik odsetkowy banku w opisywanym okresie sięgnie 2,112 miliarda PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Wynik ING Banku z prowizji wyniósł natomiast 556,7 miliona złotych, co przekłada się na wzrost o 9% w ujęciu rocznym i o 1% w ujęciu kwartalnym. Co więcej, analitycy prognozowali, że wynik odsetkowy banku w tym okresie kształtuje się na poziomie 545,1 miliona PLN.

Największa pozytywna niespodzianka dotyczyła wysokości rezerw kredytowych ING Banku Śląskiego. Odpisy wyniosły w czwartym kwartale 71,5 miliona złotych i były o 64% niższe od odpisów w czwartym kwartale 2022 roku i zarazem o 53% niższe od odpisów z trzeciego kwartału 2023. Na dodatek, analitycy oczekiwali, że wysokość odpisów sięgnie 169,9 miliona PLN.

ING Bank Śląski wypłaci sowitą dywidendę?

Zarząd ING Banku Śląskiego ogłosił również dziś rano, że zamierza zarekomendować Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy przeznaczenie na wypłatę dywidendy około 75% zysku jednostkowego za 2023 rok oraz kwoty 1,008 miliarda złotych z kapitału rezerwowego.

Na planowaną wypłatę dywidendy z kapitału rezerwowego składać się ma 494,4 miliona PLN z zysku za 2019 rok oraz 513,9 miliona PLN z zysku za 2022 rok. Jak podano w oficjalnym komunikacie, bank spełnia kryteria i wymogi Komisji Nadzoru Finansowego umożliwiające wypłatę dywidendy z zysku za rok 2023, ale nie otrzymał jeszcze indywidualnego zalecenia dywidendowego KNF na 2024 rok potwierdzającego możliwość wypłaty takiej dywidendy.

W oficjalnym komunikacie ING Banku Śląskiego możemy przeczytać, że według zarządu tej spółki z sektora bankowego “wysokość proponowanej dywidendy uwzględnia zarówno obecną sytuację finansową i kapitałową banku, jak i jego plany rozwoju”.

Akcje wystrzeliły

Wyniki finansowe wyraźnie przewyższające oczekiwania analityków oraz zapowiedź wypłaty sowitej dywidendy przez ING Bank Śląski wprost nie mogły przejść niezauważone na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

I rzeczywiście, dziś możemy dostrzec wzmożony popyt na akcje tej spółki z sektora bankowego. W tej chwili ich kurs rośnie aż o 9,9%, osiągając tym samym najwyższą wartość od lutego 2022 roku.

Wykres akcji ING Banku Śląskiego

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również