Inflacja spadła, ale żywność drożeje

505

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował własnie nowe dane dotyczące inflacji we wrześniu. Tym razem są one zgodne z przewidywaniami. Ceny rosły średnio w skali 2,6% w ujęciu rocznym. To 0,3 pkt. procentowe mniej niż w sierpniu. Problemem pozostają ceny żywności. Te rosną w tempie ponad 6% rocznie.

Inflacja CPI we wrześniu wyniosła ostatecznie 2,6% r/r, co może cieszyć, bowiem miesiąc wcześniej wyniosła 2,9% r/r. Na tym poziomie utrzymywała się zresztą przez sierpień oraz w lipcu. Na poziomie 2,6% znajdowała się ostatni raz w czerwcu.

Za jedzenie płacimy coraz więcej

Tyle z dobrych informacji. Potem zaczyna się już gorzej. Problemem są bowiem ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Te wzrosły we wrześniu o 6,3% w ujęciu rocznym. To dużo, choć trochę mniej niż w sierpniu, kiedy wskaźnik ten wynosił aż 7,2% rocznie. 

Na lepszy wynik może mieć wpływ to, że zmniejszył się wzrost cen warzyw (o 4,4 pkt. proc. m/m). Wolniej drożeją też paliwa – o 1,9 pkt. proc. m/m. Skoczyły zaś ceny odzieży i obuwia, a także edukacji (w obu przypadkach po 2,6%). Eksperci uważają, że powyższe może być jednak tylko kwestią sezonowości.  

Cisza przed burzą?

Nie należy jednak otwierać szampanów i cieszyć się, że najgorsze za nami. Rząd nie koryguje swojej polityki socjalnej i nic nie wskazuje na to, by miał to zrobić w przyszłości. Inflacja może nadal rosnąć. Mało tego, analitycy uważają, że obecna sytuacja to tylko preludium tego, co nasz czeka. Padają nawet sformułowania, że to „cisza przed burzą”. Coraz częściej można przeczytać o prognozach, które sugerują, że do końca roku inflacja CPI może wynieść nawet ponad 3%. Taki wynik byłby zaś powrotem do danych z października 2012 r.

Jakie są powody inflacji? Należy brać pod uwagę, że zaczynają dochodzić do nas skutki ogólnego spowolnienia gospodarczego. Ponadto wpływ na ceny musi mieć wzrost cen energii elektrycznej, czy surowców.

Czy zaczyna robić się groźno? Powoli tak, lepiej przygotowywać się już na gorsze czasy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments