Inflacja: wiemy, co drożeje najwięcej. Przeciętny Polak zaczyna mieć problemy

679

Na naszej stronie często powraca temat skoku cen. Nie bez powodu. Naszą misją jest pokazanie naszych czytelnikom, jak ekonomia i nudne słupki dot. danych makroekonomicznych wpływają na ich życie codziennie. W tym tekście wyjaśnimy wam, że inflacja jest wyższa, niż się wam wydaje.

Średnia inflacja w grudniu 2019 r. wyniosła zdaniem GUS 3,4 proc. To jednak trochę zakłamany wynik. To bowiem uśredniony wzrost cen nałożonych na wszystkie towary i usługi, które są dostępne na rynku. Każdy z nas ma jednak niejako „swoją inflację”. Po prostu każdy konsument ma swój koszyk produktów, które co miesiąc kupuje. Zakładając, że kupują oni od roku te same produkty, Jan Kowalski może zarejestrować inflację na poziomie 7 proc., ale już Grażyna Nowak nawet dwukrotnie wyższą! Przyjrzyjmy się dokładniej danym z GUS.

Co drożeje najmocniej?

Jeśli jesteś smakoszem wieprzowiny, inflacja może być dla ciebie bardzo bolesna. Mięso wieprzowe zdrożało bowiem o 23,6 proc. Innymi słowy, jeśli w grudniu 2018 r. kupiłeś za X złotych 10 kg wołowiny, tak już w grudniu 2019 r. o blisko jedną czwartą mniej! O 12 proc. zdrożały też owoce i warzywa. Z kolei o 11,9 proc. wędliny, zaś cukier o 20,7 proc. Pamiętajmy, że ten ostatni jest ważnym składnikiem wielu potraw, więc nie oznacza to tylko „pozytywnego” wzrostu cen słodyczy.

Każdy z nasz je też pieczywo. To jest droższe o około 6 proc., z kolei makarony o prawie 4 proc. Z mięs najwolniej rosną ceny drobiu, ale to nadal poziom nie 3,4 proc. a aż 7,1 proc. Wolno zdrożała też cielęcina, bo o 2,9 proc. Za ryby zapłacimy więcej o 4,7 proc., za mleko o 2,9 proc. a sery o 2 proc.

Śmieci i inne usługi

Jak widać, jedzenie w przeważającej większości, drożeje mocniej niż wynosi to średnia inflacja. Każdy z nas płaci też za wywóz śmieci. Ten zaś wzrósł w rok o 32 proc. Usługi lekarskie zdrożały zaś o 6,3 proc. Transport podrożał o 7,5 proc., usługi telekomunikacyjne o 4,7 proc. Drożej kosztują nas też wycieczki. I tu mowa o aż 10 proc. inflacji.

Staniało zaś o 9 proc. masło, które jednak mocno drożało wcześniej. Nieznacznie taniej można też kupić meble i jajka.

Wylicz swoją inflację!

Przy okazji mamy dla was fajną zabawę. Spróbujcie nie wyrzucać od dziś paragonów ze sklepów. Możecie spróbować notować ceny produktów, które kupujecie, by samemu widzieć, jak rosną. Dzięki temu poznacie swoją indywidualną stopę inflacji!

Poprzedni artykułCzego Polacy chcą od rządu?
Następny artykułPolsce grozi stagflacja?
Jacek Walewski
Redaktor serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od 2018 redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. W latach 2017-2019 pełnił także funkcję asystenta posłanki i wiceprzewodniczącej Komisji Gospodarki i Rozwoju Mirosławy Nykiel.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o