Inflacje będzie rosła do czerwca 2022 r. – mówi prezes NBP

666
Adam Glapiński

Inflacja średnioroczna w 2022 roku wyniesie 7,6 proc., a szczyt inflacji przypadnie na czerwiec, kiedy to wyniesie 8,3 proc., aby w grudniu obniżyć się do 6,2 proc. – napisał cytowany przez Business Insider szef NBP Adam Glapiński.

Inflacja będzie jeszcze rosła

Choć niektórzy politycy PiS twierdzili w mediach, że szczyt inflacji nastąpi w 1 kw. 2022 r., prezes Glapiński ma inne zdanie.

„(…) Czynniki powyższe powodują, że średnioroczna inflacja CPI (consumer price index – wskaźnik cen konsumpcyjnych – red.) w 2022 r. wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 r. Maksymalny poziom inflacji CPI będzie miał miejsce w czerwcu 2022 r. (8,3 proc.), a następnie będzie ona się stopniowo obniżać — do 6,2 proc. w grudniu 2022 r” – napisał Glapiński.

Oznacza to, że przez większą część przyszłego roku będziemy musieli nadal zmagać się z wysokimi cenami. Rząd wprowadza co prawda swoje „tarcze” antyinflacyjne, z kolei RPP sukcesywnie podnosi poziom stóp procentowych, ale nie są to wystarczające kroki Zresztą jakiekolwiek działania władz zaczną w pełni działać dopiero za kilka kwartałów.

„W warunkach szybkiej odbudowy aktywności gospodarczej i bardzo niskiego bezrobocia wzrost cen energii będzie podwyższał inflację CPI zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, podnosząc koszty działalności przedsiębiorstw i ustalane przez nie ceny pozostałych dóbr i usług oraz stymulując dalszy wzrost oczekiwań inflacyjnych i płac. W efekcie wysoka inflacja już obejmuje większość grup towarów i usług i proces przenoszenia wysokich wzrostów cen na pozostałe grupy towarów i usług może się utrwalać” – dodał prezes NBP.

Jak pokonać inflację?

Problemem jest teraz nadmiar pieniądza w obiegu. To efekt lockdownów i tarcz antykryzysowych rządu. W czasie pierwszych fal pandemii władze zamykały poszczególne sektory gospodarki, pompując jednocześnie na rynek puste pieniądze. Teraz – gdy rynki są ponownie otwarte – wzrosła cyrkulacja pieniądza. Efektem jest właśnie wysoka inflacja, którą pokonać będzie można dopiero, gdy rynek „nadgoni” niedobór towarów i usług na rynku względem liczby waluty w obiegu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments