Inflacja coraz bliżej celu NBP! Ceny rosną najwolniej od marca 2021 r.

Udostępnij

W czwartek, 15 lutego 2024 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według wstępnych danych, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca, tj. do grudnia ub.r. o 0,4 proc., a w stosunku do stycznia 2023 r. o 3,9 proc.

Inflacja wyraźnie spadła

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 3,9 proc. oznacza, że inflacja spowolniła z 6,2 proc. raportowanych miesiąc wcześniej oraz 18,4 proc. w lutym 2023 r. Warte dostrzeżenia jest także, iż obecny odczyt jest najniższym od marca 2021 roku. 

Fakt ten sprawił, iż dynamika wzrostu cen znalazła się niezwykle blisko górnej granicy odchyleń od celu określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Źródło: GUS

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego dostrzegają, że istotną rolę w hamowaniu inflacji odegrały mniejsze wzrost cen żywności.

– W najbliższych miesiącach inflacja znajdzie się w pasmie odchyleń NBP – prognozują.

Warto w tym miejscu przypomnieć też niedawne wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego.

– Prognozy pokazują, że inflacja w pierwszych miesiącach bieżącego roku się znacząco obniży. W tej chwili, jak tu stoimy, wynosi ok. 4 proc. Może trochę więcej. W ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. +-1. Może się zdarzyć, że w marcu będziemy dokładnie, albo bardzo blisko 2,5 proc., a prawie na pewno poniżej 3 proc. To wielki sukces – mówił Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Warto zwrócić także uwagę, iż spadek inflacji do 3,9 proc. sprawił, że po raz pierwszy od lutego 2019 r. mamy w Polsce dodatnie realne stopy procentowe, czyli bieżąca główna stopa procentowa NBP (5,75 proc.) jest wyższa niż bieżąca inflacja.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również