Imigranci stanowią zagrożenie dla Polski? Najnowsze wiadomości ze świata

Udostępnij

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak imigranci w Polsce, rekordowo niska liczba urodzeń we Francji czy umiejętność programowania. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Liczba imigrantów w Polsce stale rośnie!

Jeszcze kilka lat temu Polska zajmowała ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby obcokrajowców.

W ostatnich latach liczba imigrantów przybywających do Polski zaczęła jednak dynamicznie rosnąć, co oczywiście wiązało się z wybuchem wojny na Ukrainie. W efekcie, na koniec 2023 roku ponad 1,5 miliona cudzoziemców miało aktualne dokumenty legalizujące pracę w Polsce.

Co ciekawe, okazuje się, że w 2023 roku to obywatele narodów azjatyckich w największej skali napływali do Polski.

Z jakich krajów pochodzi najwięcej imigrantów przybywających do Polski?

W ubiegłym roku do Polski przybyło najwięcej imigrantów z takich krajów, jak Indie, Nepal, Filipiny, Uzbekistan i Bangladesz.

Nie zmienia to faktu, że według Konfederacji Lewiatan luka podaży siły roboczej w Polsce szacowana jest obecnie na pół miliona osób. Z tego powodu można spodziewać się, że do naszego kraju przybywać będzie coraz więcej cudzoziemców.

We Francji rodzi się najmniej dzieci od zakończenia II wojny światowej

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwraca uwagę, że dziś aż 30% młodych par we Francji nie chcą mieć dzieci. Młodzi Francuzi i Francuzki koncentrują się na karierze, a na dodatek wybierają cyfrowe formy spędzania wolnego czasu zamiast seksu.

Prezydent Macron wskazuje ponadto, że problemem w tym kraju jest niepłodność, gdyż dotyka ona około 3,3 miliona młodych Francuzów i Francuzek. Oznacza to, że aż jedna na cztery pary, które chcą mieć dzieci, nie jest w stanie zajść w ciążę.

Co ciekawe, niektóre środowiska polityczne we Francji uznały powyższą wypowiedź Emmanuela Macrona za autorytarną, reakcyjną, a nawet faszyzującą.

Ocena wywiadu z wiceprezesem spółki Asbis

Jan Szpetulski-Łazarowicz uważa, że wiceprezes spółki Asbis nie wypadł korzystnie w oczach inwestorów w najnowszym wywiadzie dla finansowego dziennika “Parkiet”, gdyż na każde pytanie odpowiadał on zdawkowo.

Cosmose AI wyceniony na 2 mld zł – czy słusznie?

W mediach społecznościowych pojawiły się głosy, że twórca i prezes wycenianej na ponad 2 miliardy złotych spółki Cosmose AI jest on efektem autopromocji, a nie prezentuje on rzeczywistego sukcesu gospodarczego.

Z drugiej strony, Ludwik Sobolewski zauważa, iż nie ma pewności, że te głosy w mediach społecznościowych nie są fake newsami, które mają zdyskredytować twórcę Cosmose AI.

Czy programowanie staje się coraz ważniejszą umiejętnością w dzisiejszym świecie?

Co ciekawe, twórca i prezes Cosmose AI uważa,że młodych dzieci powinno się wprowadzić do szkół podstawowych umiejętność programowania, gdyż we współczesnym świecie jest to tak samo ważna umiejętność, co pisanie i czytanie.

Twórca Cosmose AI jest bowiem zdania, iż w niedalekiej przyszłości będziemy tak otoczeni aplikacjami, że powinniśmy rozumieć jak to działa.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również