Ile w tym roku maturzyści płacą za studniówkę?

Udostępnij

Matura to ważny egzamin w życiu większości młodych ludzi. Jednak zanim maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości, mogą na chwilę oderwać się od nauki i zabawić się na studniówce. Bal maturalny to wyjątkowe wydarzenie i element tradycji. Jednak, ile w tym roku będzie kosztować studniówka i co składa się na tę cenę? Jakie są studniówkowe trendy w 2023 roku?

Sto dni przed maturą – czas na zabawę

studniówkaStudniówka to bardzo ważne wydarzenie dla młodych ludzi kończących szkołę średnią. Według tradycji bal studniówkowy powinien odbywać się sto dni przed egzaminem dojrzałości. W rzeczywistości nie zawsze udaje się dokładnie w tym terminie zorganizować studniówkę, jednak najczęściej odbywa się kilka tygodni przed maturą. Studniówka ma na celu celebrowanie osiągnięć maturzystów i pożegnanie się z nimi, jako że po zdaniu egzaminów rozpoczynają oni w pewny sensie nowy etap swojego życia. Bal studniówkowy to okazja do zabawy i tańca, a maturzyści zazwyczaj biorą udział w specjalnie przygotowanych występach i konkursach. Według tradycji na studniówkę zaproszeni są również nauczyciele, którzy pomogli młodym ludziom przejść przez ostatni etap obowiązkowej edukacji. Między innymi dlatego bal studniówkowy oprócz aspektu zabawy i świętowania, jest również ważnym wydarzeniem dla maturzystów, ponieważ pozwala im na zintegrowanie się ze swoją klasą i pożegnanie z nauczycielami i szkołą, która była dla nich drugim domem przez ostatnie kilka lat.

Studniówka jest naprawdę ważnym wydarzeniem w życiu osób przygotowujących się do matury i zawsze pozostaje w pamięci jako jedno z najbardziej niezapomnianych wspomnień z okresu szkolnego. Warto też pamiętać, że bal studniówkowy to spory koszt. Ile w tym roku maturzyści zapłacą za studniówkę? Młodzi ludzie i ich rodzice będą musieli zapłacić więcej z powodu inflacji i rosnących cen.

Ile kosztuje studniówka w 2023 roku?

polski złotyNa koszt studniówki składa się kilka różnych elementów. W pierwszej kolejności należy uwzględnić koszt wynajmu sali bankietowej lub restauracji, w której będzie odbywać się impreza. Cena za wynajem zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość sali, a także dodatkowe udogodnienia, do których zaliczamy klimatyzację oraz wyjątkowe oświetlenie. Do tego dochodzi koszt jedzenia i napojów, jednak w większości przypadków, koszt kolacji jest ujęty w cenie wynajmu sali. Poza tym na koszt balu studniówkowego składają się dodatkowe dekoracje, a także wynajęcie zespołu muzycznego lub DJ-a. Kolejnym wydatkiem jest fotograf, który uwieczni całą zabawę na zdjęciach.

W tym roku maturzyści i ich rodzice muszą przygotować się na wyższą cenę studniówki. Wzrost cen wielu artykułów i wciąż rosnąca inflacja sprawiła, że w tym roku bal maturalny wyjdzie wyjątkowo drogo. Cena za jedną osobę waha się między 350 zł, a nawet 500 zł w zależności od tego, gdzie studniówka się odbywa. Jeśli maturzysta planuje zaprosić osobę towarzyszącą, tę kwotę należy podwoić. Warto też pamiętać, że te ceny to jedynie koszt sali, jedzenia i napojów. Do tego musimy doliczyć jeszcze fotografa i DJ-a lub zespół muzyczny. Poza tym często maturzyści płacą za zaproszonych nauczycieli. Dodatkowym elementem, który zarówno maturzyści, jak i rodzice muszą wziąć pod uwagę, planując studniówkowy budżet, jest sukienka lub garnitur. Jakie w tym roku są trendy, jeżeli chodzi o bal studniówkowy i ile one kosztują?

Studniówkowe trendy 2023

studniówkaNieodłącznym elementem balu studniówkowego są piękne sukienki maturzystek. W tym roku zdecydowanie króluje asymetria. Modne są długie sukienki, w których góra jest asymetryczna. Poza tym popularnością cieszą się zwiewne kreacje, które nadają sylwetce lekkości. A który kolor podbije studniówkowy parkiet? Jeszcze kilka lat temu królowały czerwone sukienki, jednak aktualnie zdecydowanie najmodniejszym kolorem jest butelkowa zieleń. Ciekawą propozycją jest bardziej modowe podejście do studniówkowej kreacji w postaci dopasowanego topu i długiej zwiewnej spódnicy. Natomiast jeżeli chodzi o ceny, to maturzystki mogą zdecydować się na droższe kreacje. Studniówkowe sukienki mogą kosztować nawet 1500 zł. Jednak dziewczyny, które mają mniejszy budżet, są w stanie znaleźć zadowalające kreacje w niższych cenach w wielu sieciówkach. Jednak zwykle na samą sukienkę trzeba liczyć około 200-350 zł. Do tego dochodzą buty na obcasie, których koszt waha się między 100 zł a 200 zł. Poza tym maturzystki często przed balem studniówkowym decydują się na wizytę u fryzjera i koszt usługi fryzjerskiej wynosi około 150 zł. A jak wygląda sytuacja w przypadku panów?

Maturzyści na studniówkę zgodnie z tradycją założą garnitur. Jednak wielu młodych ludzi przed maturą nie inwestowało w garnitur. W zależności od wybranego modelu garnituru to koszt około 1000 zł, ponieważ w skład całego stroju wchodzą eleganckie spodnie, koszula, krawat i marynarka. Część maturzystów stawia dodatkowo na dopasowaną do całości stroju kamizelkę. Poza tym młodzi ludzie muszą zainwestować w eleganckie buty. Warto jednak pamiętać, że garnitur kupiony na studniówkę często sprawdzi się w wielu innych sytuacjach. Maturzyści mogą iść w nim także na przykład na egzamin dojrzałości.

Bal studniówkowy w tym roku będzie droższy

Bal studniówkowy jest ważnym wydarzeniem w życiu maturzystów, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości. Zgodnie z tradycją studniówka powinna odbyć się sto dni przed maturą, ale w rzeczywistości zazwyczaj odbywa się kilka tygodni przed egzaminem dojrzałości. Studniówka jest okazją do zabawy i tańca, a także do zintegrowania się z klasą i pożegnania z nauczycielami. Warto pamiętać, że bal studniówkowy wiąże się z pewnymi kosztami, takimi jak wynajem sali bankietowej, jedzenie i napoje, a także dodatkowe udogodnienia, takie jak klimatyzacja i specjalne oświetlenie. Cena za wynajem sali zależy od wielu czynników, w tym od jej lokalizacji i wielkości. W tym roku maturzyści zapłacą od 350 zł do 500 zł za osobę. Jednak to nie jedyne koszty.

Maturzyści często decydują się na zakup specjalnego stroju, aby wyglądać elegancko i modnie na balu studniówkowym. W 2023 roku popularne są asymetryczne sukienki suknie. Natomiast najmodniejszym kolorem zdecydowanie jest butelkowa zieleń. W zależności od wybranej kreacji maturzystki na sukienkę muszą wydać od 200 zł do nawet 1500 zł. Do tego dochodzą też inne wydatki takie jak zakup buty i wizyta u fryzjera. W przypadku maturzystów sytuacja wygląda nieco inaczej. Głównym wydatkiem jest garnitur, który może kosztować nawet 1000 zł.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również