Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że aż 56% Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Oznacza to, że od 2004 roku brak aktywności ruchowej w naszym kraju wzrósł o zatrważające 10 punktów procentowych. Mało tego, tylko 28% mieszkańców naszego kraju przyznaje, że regularnie uprawia sport. Dla porównania, w całej Unii Europejskiej odsetek ten wynosi 40%, a w ciągu ostatnich 17 lat ten wynik obniżył się tylko o 6 punktów procentowych.
Mniej aktywne niż w innych krajach są w Polsce niemal wszystkie badane grupy: samozatrudnieni, menedżerowie, osoby zajmujące się domem, bezrobotni czy pracownicy fizyczni. Najsłabiej wypadają statystyki dla emerytów – sport uprawia tylko 12% z nich – ponad dwa razy mniej niż średnio w UE, gdzie aktywnych fizycznie jest 28% seniorów. Zaskakująco dobrze wypadają natomiast studenci. W Polsce do sportu przyznaje się aż 87% z nich, a w Unii Europejskiej – 73%.
Okazuje się jednak, że rozczarowujące dane dotyczące uprawiania sportu przez Polaków wcale nie przekładają się na niskie wydatki w tym zakresie. Ile zatem wydajemy rocznie na sport? Przekonamy się poniżej:
Wydatki Polaków na sport 
Co ciekawe, przeciętne polskie gospodarstwo domowe wydaje na sport 458 złotych rocznie. To o 40 złotych więcej, niż w roku 2012. Nieco ponad 60% tej sumy przeznaczane jest na zajęcia sportowe, ale największy wzrost wydatków zanotowano w zakupach odzieży sportowej. Co ciekawe, więcej na zakupy tego typu wydają mężczyźni – i to aż o 45%. Warto dodać, że największe wydatki na zakupy sportowe ponoszą respondenci w wieku 35-44 lat. Z kolei najmniej, co jest dość naturalne, wydają seniorzy. Co ciekawe, nawet osoby, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej, ponoszą wydatki związane z zakupem odzieży sportowej.
Kto w Unii Europejskiej wydaje najwięcej na sport? Okazuje się, że Austriacy. Rocznie przeznaczają oni 154 euro na odzież sportową oraz 141 euro na sprzęt.
Aktywność sportowa Polaków – dodatkowe informacje
Najczęściej uprawiane aktywności sportowe w Polsce
Jakie aktywności sportowe w Polsce należą do najpopularniejszych? Okazuje się, że jogging ma u nas największą grupę zwolenników – uprawia go aż 58,9% wśród tych regularnie uprawiających sport. Na kolejnych miejscach znajdują się fitness (48,4%), pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%). Najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lat. Polacy regularnie uprawiający sport przeznaczają na ten cel średnio 8,5 godziny tygodniowo.
Dlaczego decydujemy się uprawiać sport?
W Polsce dla 65% respondentów największym motywatorem decydującym o uprawianiu sportu jest chęć zagospodarowania wolnego czasu. Na drugim miejscu badani wskazali dostęp do obiektów sportowych, a następnie chęć dbania o zdrowie.
Brak aktywności ruchowej nie popłaca
Warto wiedzieć, iż koszty braku aktywności szacuje się na 7 miliardów złotych rocznie. Okazuje się, iż gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie uprawiać sport, przełożyłoby się to na co najmniej 11 tysięcy zawałów mniej, 2200 mniej zachorowań na nowotwór jelita grubego czy 1500 mniej przypadków raka piersi. W efekcie, koszty opieki zdrowotnej spadłyby w skali roku o 440 milionów złotych, a koszt absencji pracowniczych zmalałby o 3 miliardy złotych.