Ile można zarobić na udziale w teleturniejach?

506

Teleturnieje już od dekad cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Interesujące pytania, na które można odpowiadać razem z uczestnikami, siedząc wygodnie w domowym fotelu… nic dziwnego, że wiele osób lubi oddawać się takiej rozrywce zza ekranu telewizora. Są jednak osoby, które poważnie podchodzą do tego typu zabawy. Tak bardzo, że udziałem w teleturniejach zarabiają na życie.

Mało tego, producenci przyznają, że liczba osób, które udział w teleturniejach traktują nie tylko jako zabawę, lecz jako dodatkowe źródło dochodów, stale się zwiększa. W zasadzie, nie powinno to zaskakiwać – w końcu w niektórych programach nagroda główna wynosi kilkaset tysięcy lub nawet milion złotych. Ile zatem można zarobić na udziale w teleturniejach? Jakie warunki trzeba spełnić, aby w nich wystąpić? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od najpopularniejszego teleturnieju, w którym padły najwyższe nagrody w naszym kraju:

“Milionerzy” – ile można zarobić?

Nagroda główna i liczba zwycięzców

Teleturniej, który najbardziej rozbudza wyobraźnię Polaków i cieszy się największym zainteresowaniem, to oczywiście “Milionerzy”. Wynika to z prostego faktu, jeśli przejdzie się w nim eliminacje, a następnie poprawnie odpowie na 12 pytań, zdobędzie się nagrodę główną, która wynosi milion złotych. Przez 22 lata trwania tego teleturnieju w naszym kraju, ta sztuka udała się tylko czterem osobom, choć aż 21 graczy zdołało dotrzeć do ostatniego pytania. Każdy ze zwycięzców ma inne wykształcenie, ale wszyscy zaprezentowali szeroką wiedzę ogólną, inteligencję, błyskotliwość i opanowanie.

Zasady

Pytania w programie cechuje różnorodność zarówno pod względem tematyki, jak i stopnia trudności. Jak w każdym teleturnieju potrzebne jest szczęście, ale przy odpowiadaniu na 12 pytań, jakie przygotowane są dla każdego grającego o milion, nie można liczyć wyłącznie na los. Pytania są podchwytliwe, nierzadko dotyczą wąskich dziedzin i wymagają specjalistycznej wiedzy. Zwycięzcom pomagają zdolność dedukcji i intuicja, a także doping publiczności i dobra atmosfera w studiu, o którą dba prowadzący.

Jak wziąć udział?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w “Milionerach”? Aby zgłosić się do programu, należy wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej programu, w której należy podać zarówno dane osobowe, jak i odpowiedzi na pytania otwarte w niej zawarte. Spośród zgłoszeń komisja wybierze 600 osób, które wezmą udział w drugim etapie rekrutacji. W nim wybrane osoby odbędą rozmowę z przedstawicielem programu. Może to być rozmowa bezpośrednia, przez telefon lub Skype. Podczas nich przedstawiciel zada kandydatom pytania otwarte bez wariantów odpowiedzi. Na podstawie odpowiedzi wybrane zostaną 354 osoby, które zostaną podzielone na grupy po 6 osób i wezmą udział w konkurencji kto pierwszy, ten lepszy. Dodatkowo wybranych zostanie 59 uczestników rezerwowych, po jednym na odcinek.

To jednak nie koniec warunków. Okazuje się, iż jeśli ktoś już weźmie udział w “Milionerach”, to nawet gdy nie gra, tylko znajduje się w szóstce oczekujących na swoją kolej, nie może wystąpić już w tym programie przez co najmniej pół roku. Ponadto, jeśli ktoś wcześniej brał udział w innym teleturnieju i wygrał więcej niż 5 tysięcy złotych, to w ogóle nie otrzyma szansy na udział w “Milionerach”.

“Postaw na milion” – ile można zarobić? Dwie uczestniczki teleturnieju, które razem biorą w nim udział

Zasady i nagroda główna

“Postaw na milion” to popularny teleturniej emitowany w Polsce od 2011 roku. Do każdej gry przystępuje dwoje graczy – zazwyczaj członków rodziny bądź przyjaciół. Aby wygrać pieniądze, muszą odpowiedzieć na osiem pytań. W żadnym momencie gry nie mogą się z niej wycofać z posiadanymi pieniędzmi. Przed każdym pytaniem wybierają jedną z dwóch podanych kategorii. Gra odbywa się na stole z czterema zapadniami. Każdej z nich przypisany jest jeden możliwy wariant odpowiedzi. Uczestnicy wybierają odpowiedź, którą uważają za prawidłową, umieszczając pliki pieniędzy na przyporządkowanej do odpowiedzi zapadni. Jeżeli nie są pewni odpowiedzi, mogą rozdzielać pieniądze na kilka zapadni, pamiętając jednak, żeby zawsze co najmniej jedna zapadnia pozostała pusta.

W ostatnim pytaniu aktywne pozostają tylko dwie zapadnie, a uczestnicy obstawiają całą kwotę na jedną z nich, drugą pozostawiając pustą. Główna nagroda w tym teleturnieju wynosi milion złotych, lecz nikt nigdy nie zdobył takiej kwoty. Najwyższa jak dotąd wygrana padła w 2011 roku. Wyniosła 300 tysięcy złotych.

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w teleturnieju, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na oficjalnej stronie programu, obserwować profil teleturnieju na portalu społecznościowym Facebook oraz czekać na maila zwrotnego od redakcji programu.

“Va banque” – ile można zarobić?

“Va banque” to teleturniej emitowany w Polsce w latach 1996-2003 oraz ponownie od stycznia 2020 roku. Uczestnicy mają za zadanie odpowiadać na zadawane hasła – które są sformułowane jako zdanie oznajmujące – pytaniami.

Zwycięzca danego odcinka może wystąpić w kolejnym wydaniu programu. Łącznie może on brać udział w maksymalnie pięciu odcinkach, chyba że wcześniej przekroczy próg 100 tysięcy złotych – tyle wynosi maksymalna nagroda w tym programie. Do tej pory dwie osoby tylko dwóm osobom udało się ją zdobyć.

Aby dostać się do “Va banque” kandydaci muszą prawidłowo odpowiedzieć na 33 z 45 pytań.

“Koło Fortuny” – ile można zarobić? Grafika prezentująca koło fortuny

Zasady

“Koło Fortuny” to polski teleturniej emitowany w latach 1992-1998, 2007-2009 i od 2017 roku. W każdym odcinku udział bierze trzech uczestników. Gra polega na losowaniu kwot na tytułowym kole, odpowiednim dobieraniu liter i odgadywaniu haseł, stanowiąc połączenie gry w wisielca i ruletkę. Trzech graczy zajmuje stanowiska oznaczone kolorami kolejno różowym, turkusowym i żółtym. Każdy uczestnik ma przyporządkowany wskaźnik, który pokazuje wylosowaną wartość. Zadaniem zawodników jest odgadywanie haseł poprzez odsłanianie kolejnych liter. Otrzymują za to nagrody znajdujące się na tytułowym kole (głównie pieniężne, ale także rzeczowe). Istotnymi składowymi powodzenia w grze są spostrzegawczość i szczęście.

Nagroda główna

Od 11 stycznia 2020 roku nagrodą główną w teleturnieju jest 100 tysięcy złotych (wcześniej było to 50 tysięcy PLN lub samochód Toyota Aygo). Poprzednia nagroda główna padła kilkakrotnie, a obecna – do tej pory tylko jeden raz, w styczniu bieżącego roku. Zwyciężczyni udało się wtedy łącznie wygrać 109 400 złotych, robota kuchennego i zestaw porcelany.

W innych popularnych turniejach emitowanych obecnie w naszym kraju nagroda główna wynosi już mniej niż 100 tysięcy PLN. Warto jednak zauważyć, że nie tylko gracze w tego typu programach zarabiają pieniądze. Udział w nich bierze w końcu także publiczność. To właśnie dzięki mniej lub bardziej spontanicznym reakcjom widowni, producentom łatwiej jest budować napięcie i pokazywać w odbiciu kamery różne, silne emocje. Ile zatem można zarobić za udział w teleturnieju jako statysta?

Ile można zarobić na udziale w teleturniejach jako publiczność?

Zacznijmy od wyjaśnienia co trzeba zrobić, aby zająć miejsce na widowni teleturnieju. Werbowaniem chętnych do udziału w tych programach jako publiczność zajmują się specjalne agencje, które osobom znajdującym się w bazie firmy wysyłają propozycje udziału w różnych nagraniach. W dobie Facebooka takie ogłoszenia publikuje się po prostu na fanpage’u agencji. Chętni na publiczność nie muszą brać udziału w żadnym castingu. Wystarczy, że będą odpowiadać przedziałowi wiekowemu, który sugeruje produkcja. Ważne jest również, by na plan przyjść ubranym według konkretnych wskazówek – jedne produkcje oczekują kolorowych strojów, inne wręcz odwrotnie. Zawsze występuje za to prośba, by kreacje nie miały widocznych logo.

Ile można w ten sposób zarobić? Okazuje się, że najwięcej statystom płaci teleturniej “Jaka to melodia?” – 80 złotych. Jednak na planie tego programu trzeba spędzić aż 11 godzin. Z kolei za udział w programie “Postaw na milion” członkowie publiczności otrzymują 50 złotych. Ta stawka jest jeszcze mniej opłacalna, ponieważ na planie zwykle spędza się aż 10 godzin. Lepiej pod tym kątem wypadają “Milionerzy”. Producenci także płacą członkom widowni po 50 PLN, lecz na planie spędza się 6 godzin.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments