Ile można zarobić na sprzedaży złomu? – sprawdzamy czy to się opłaca

2178

Posiadasz w swoim garażu, piwnicy lub na działce metalowe odpady? Chcesz pozbyć się złomu, ale nie wiesz, czy opłaca się oddać go do skupu? Okazuje się, że sprzedaż złomu to naprawdę dobry sposób na podreperowanie budżetu domowego, a o samych skupach mówi się w ostatnich latach w coraz bardziej pozytywnym tonie. Nie są to zwykłe wysypiska śmieci, lecz prężnie działające ośrodki recyklingu, dzięki którym środowisko nie jest obciążane trującymi odpadami, a stare rzeczy otrzymują nowe życie.

Ile zatem realnie można zarobić na sprzedaży złomu? Jakie surowce można w ten sposób zbywać? Od czego zależy cena złomu w skupie? Przekonamy się poniżej:

Jakie surowce można sprzedać w skupie złomu?

Recyklingowi poddawane są wyłącznie te surowce, które nadają się do ponownej obróbki. Dlatego skupy złomu przyjmują przede wszystkim:

 • Stal zwykłą
 • Stal nierdzewną
 • Elementy mosiężne
 • Aluminium i jego stopy
 • Miedź
 • Cynk i stopy cynku
 • Ołów
 • Brąz
 • Cynę.

Oznacza to, że każdy może sprzedać puszki po napojach, przewody miedziane czy niektóre części samochodowe.

Od czego zależy cena złomu?

Czynniki determinujące cenę złomu Mężczyzna przynosi złom do skupu

Złom w skupach można odsprzedać w określonych cenach. Główne czynniki determinujące koszt sprzedaży złomu to:

 • Rodzaj złomu – w tym także stopy, z których jest on wykonany
 • Ilość złomu – większa ilość to wyższa cena
 • Dodatkowe koszty związane ze sprzedażą – takie, jak transport.

Wobec tego skup złomu może zapłacić swoim klientom zarówno kilkadziesiąt złotych, jak i kilka złotych za taką samą ilość dostarczonych odpadów w zależności, z czego są one wykonane. Należy jednak mieć świadomość, że istnieją pewne surowce, które są wyżej wyceniane od pozostałych. Zalicza się do nich choćby miedź. Warto także rozejrzeć się za cyną, która pozwala zarobić nawet kilkadziesiąt złotych na każdym kilogramie. Wiele jednak zależy od tego, jaka będzie zawartość tego metalu w oddawanym przedmiocie.

Warto także wiedzieć, że skupy najmniej płacą za złom żeliwny i stalowy. W przypadku złomu AGD, skup najczęściej nie płaci za niego w ogóle – można go oddać tylko za darmo.

Przykładowy aktualny cennik skupu złomu

Średnie aktualne ceny poszczególnych surowców w skupie złomu zostały przedstawione poniżej:

 • Miedź: od 22 (miedź mika) do 32 PLN (miedź milbera) za kilogram
 • Aluminium: od 1 (folia aluminiowa czysta) do 11 (aluminiowa chłodnica) PLN za kilogram
 • Mosiądz: od 16 (wióry mosiężne) do 21 (mosiądz M63) PLN za kilogram
 • Brąz: od 16 (wióry brązu) do 20,50 (brąz magnetyczny) PLN za kilogram
 • Stal nierdzewna – 5,70 PLN za kilogram
 • Stal chromowa – 1,10 PLN za kilogram
 • Znal – 3 PLN za kilogram
 • Cynk: od 5 (cynk twardy) do 6,20 (blacha cynkowa) PLN za kilogram
 • Ołów: od 5,30 (ołów tłusty) do 6,30 (ołów suchy) PLN za kilogram
 • Cyna (minimum 95%) – 45 PLN za kilogram
 • Stal – 1 PLN za kilogram

Czy skupy pomagają w transporcie dużej ilości złomu?

Transport złomu elektronicznego z reguły nie stanowi problemu. Niewielkie gabarytowo materiały pomieszczą się w każdym samochodzie. Gorzej jest w przypadku złomu stalowego. Jeżeli chcemy oddać takie elementy do punktu recyklingowego, warto skontaktować się z właścicielem takiej firmy i poprosić o transport. Skupy często decydują się odbierać ciężki złom od klientów własnym transportem.

Na co zwrócić uwagę przy sprzedawaniu złomu?

Oczyść złom

Skupy złomu nie chcą z reguły przyjmować surowców zanieczyszczonych. Nie przyjmą więc prawdopodobnie choćby całej pralki, ponieważ wewnątrz niej znajduje się również beton stabilizujący bęben oraz plastiki. Udając się na złom, należy więc zawsze dobrze oczyścić surowiec, aby nie dostać zwrotu lub niższej ceny – pod pretekstem tego, że “złom trzeba oczyścić”.

Sprawdzaj notowania posiadanego surowca

Warto także zdawać sobie sprawę, że ceny złomu w pewnym stopniu przypominają notowania na giełdzie – wciąż ulegają wahaniom. Warto więc śledzić w Internecie historyczne notowania danego surowca i zwrócić uwagę czy aktualna cena znajduje się blisko minimów czy maksimów. Jeśli jest wyjątkowo tani, warto poczekać na ruch wzrostowy na rynku.

Porównuj ceny

Przed wizytą na złomie warto zadzwonić do kilku skupów oferujących swoje usługi w danym mieście i zapytać o aktualne ceny za kilogram (lub sprawdzić je w Internecie, jeśli skup na bieżąco aktualizuje cennik w swojej witrynie internetowej). Różnice w cenach mogą czasem sięgać nawet i 10%.

Czy zatem sprzedaż złomu się opłaca?

Oczywiście, że tak. Po pierwsze, skoro i tak zamierzamy wyrzucić jakąś rzecz, to każdy zarobek będzie korzystny. Nawet te kilkanaście złotych za oddanie zepsutego telewizora czy akumulatora do skupu złomu to przecież dla nas czysty zysk.

To jednak nie wszystko. Sprzedając złom dbamy nie tylko o swój budżet domowy, ale i o naturę. Punkty skupu złomu zajmują się także recyklingiem odebranych przez siebie towarów. Dzięki temu materiały mogą być ponownie użyte, co w dobie kurczących się zasobów surowcowych jest bardzo ważne.

Co więcej, nie brakuje osób, dla których sprzedaż oraz nawet zbieranie złomu, to nie tylko sposób na podreperowanie swojego budżetu domowego, ale i na walkę z nudą. Zbieranie złomu w naszym kraju absolutnie nie jest zabronione. Oznacza to, że absolutnie warto sprzedawać zalegające w garażu blachy, miedziane przewody, stalowe konstrukcje czy zepsuty sprzęt elektroniczny. Zwłaszcza, jeśli generujemy dużo tego typu odpadków, choćby ze względu na prowadzony biznes. Sprzedaż złomu po prostu musi się opłacać.

Poprzedni artykułIle kosztują najdroższe wizy turystyczne dla Polaków?
Następny artykułZakłady na e-Sporty: podstawy i zasady
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments