Ile kosztuje utrzymanie zespołu muzycznego w czasie trasy? Znamy kwoty

Udostępnij

Dave Mustaine, lider zespołu Megadeth, przyznał, że utrzymanie jego zespołu w czasie trasy koncertowej wiele kosztuje. Kwoty naprawdę powalają.

45 tys. zł dziennie

Mustaine stoi na czele Megadeth od początku lat 80. Teraz udzielił wywiadu podcasterowi Jeremy’emu Whitowi. W trakcie rozmowy przyznał, ile jego grupa wydaje dziennie w czasie trwania trasy koncertowej.

– Wydaje mi się, że wydajemy około 45 tysięcy dolarów dziennie. A może nawet coś w okolicach 52 tysięcy. I mówię tu tylko o dniach, w których nie występujemy. Jeśli chodzi o dni koncertowe, to one są jeszcze droższe, bo dochodzą do tego pensje wszystkich zaangażowanych, pokoje hotelowe, ubezpieczenia, autobusy i ich kierowcy, ciężarówki i ich kierowcy… Tak, dochodzi tu naprawdę dużo rzeczy – powiedział.

2 mln więcej niż przed pandemią

Wszedł też na temat wypowiedzi M. Shadowsa z Avenged Sevenfold. Muzyk przyznał, że sam wynajem busów podrożał po pandemii o tyle, że jego grupa zapłaci za to 2 mln USD więcej.

Może to być spowodowane tym, że angażują w to wszystko o wiele więcej busów. My na przykład w dalszym ciągu bierzemy tylko dwa. Ale wydaje mi się, że biorąc pod uwagę sukcesy jakie ten zespół osiąga, to mogliby dogadać się z kimś, kto byłby w stanie zaoferować im zaopatrzenie ze swojej firmy w zamian za promocję. Nowy autobus, którym jeździ tylko Avenged byłby świetnym pomysłem na promocję własnej firmy. Wynajem busa kosztuje obecnie zwykle od pięciu do dziesięciu tysięcy dolarów tygodniowo i w cenie wchodzi tu paliwo, kierowca i hotel dla niego. Myślę więc, że jeśli mowa tu o aż dwóch milionach, to albo chodziło mu o naprawdę ogromną ilość busów, albo mówił o dużym przedziale czasowym – odparł Mustaine.

Zauważmy, że mówimy jednak o zespołach nie 1-ligowych (jak np. Metallica czy Rammstein). Koszty organizacji tras koncertowych największych artystów mogą być więc parokrotnie wyższe niż te podane powyżej.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również