Idą wielkie podwyżki opłat dla właścicieli domów i mieszkań – najwyższe od 1998!

Udostępnij

Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce i Danii.

Kawa z agentem

Idą wielkie podwyżki opłat dla właścicieli domów i mieszkań – największe od 1998 r.​

Przyszły rok może być rokiem rekordowej drożyzny. Oprócz wzrostów cen prądu, gazu czy opału, czeka nas również podwyżka niektórych podatków. Tej podwyżki nie da się uniknąć, gdyż dotknie ona milionów Polaków.

Chodzi między innymi o właścicieli nieruchomości, którzy już muszą szykować się na wzrost stawek podatków. Więcej zapłacą też turyści czy posiadacze psów. Mowa tu o podatkach lokalnych, pobieranych przez samorządy.

Ustawa o podatkach przewiduje bowiem, że stawki podwyższonych opłat są waloryzowane na podstawie średniego wzrostu cen w pierwszym półroczu 2022. Ten wskaźnik już mamy i wyniósł on niemal 12%. To najwyższa wartość od lat. Jak działa mechanizm opłat i podatków lokalnych?

Aktualne maksymalne stawki

Najpierw rząd ustala ich maksymalny pułap na podstawie danych dotyczących cen. W efekcie, w 2022 roku maksymalne stawki podatku od nieruchomości wynosiły 89 groszy za metr kwadratowy mieszkania oraz 1,7 PLN za metr kwadratowy gruntu. W przypadku przedsiębiorców stawka za metr kwadratowy lokalu wynosi natomiast prawie 26 złotych. Pozostałe lokale objęte są natomiast stawką prawie 9 PLN za metr kwadratowy.

Maksymalne stawki w 2023 roku

Wszystkie stawki podawane są w ujęciu rocznym, co oznacza podwyżki. W efekcie w 2023 roku stawki za mieszkanie wzrosną do 1 PLN za metr kwadratowy, za grunt – do 1,2 PLN, a garaż – do prawie 10 złotych za metr kwadratowy. Jeszcze mocniej podwyżki odczują przedsiębiorcy, dla których maksymalna stawka wzrośnie do prawie 29 PLN.

Deweloperzy wypłacą rekordowe dywidendy za 2021 rok​

Jak co roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych materializuje się właśnie sezon dywidendowy. Co ważne, cykliczne spowolnienie nie zniechęciło zarządów największych spółek branży deweloperskiej do kolejnej wypłaty sowitych, rekordowych dywidend za 2021 rok.

Dywidendy za 2021 rok deweloperów mieszkaniowych z GPW

W bieżącym roku na wypłatę zysku w postaci dywidendy zdecydowało się 8 spółek o profilu mieszkaniowych notowanych na GPW. Łączna suma okazała się rekordowa, podobnie jak ubiegłoroczne zyski. Spółki deweloperskie notowane na GPW wypłaciły bowiem 829,5 miliona złotych zysku. Ponadto, średnia stopa dywidend wyniosła 9,5%.

Domek wydrukowany w 3D. Ludzie z całego świata przyjeżdżają, żeby go oglądać​!

Budowa niewielkiego domu wydrukowanego w 3D w Danii trwała 5 tygodni. Samo drukowanie w 3D natomiast zaledwie 22 godziny. Domek oglądają teraz turyści z całego świata, a inwestycja ta ma być przyszłością budownictwa. Koszt budowy takiego domu ma bowiem oscylować wokół kwoty 100 tysięcy dolarów.

Duński startup wyprodukował w ten innowacyjny sposób dom o powierzchni 37 metrów kwadratowych. Wygląda on jakby był z betonu, ale w rzeczywistości wydrukowano go warstwa po warstwie. Duński startup udowadnia w ten sposób, że opisywana technologia sprawdza się w zimnym i wilgotnym klimacie.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również