Hotele i restauracje mają spore problemy. Część z nich może upaść

594

Pracujesz w branży restauratorskiej lub hotelarskiej? Ten tekst może cię zmartwić. Aż 80 proc. restauracji i hoteli ma teraz coraz większe problemy finansowe. Prognozuje się, że część z nich jeszcze w tym roku upadnie. Takie ponure wnioski płyną z badania Barometr EFL na II kwartał 2020 r.

Subindeks branżowy Barometru EFL dla sektora HoReCa (hotele, restauracje, firmy cateringowe) na II kwartał br. wynosi 28,6 pkt. Tym samym to najsłabszy wynik w tym pomiarze.

Problemy rynku hotelarskiego

W samym Barometrze bierze się pod uwagę wartości od 0 do 100. Wynik powyżej 50 pkt. oznacza sprzyjające warunki. To najlepiej oddaje skalę problemów.

„Najgorzej jest ze sprzedażą. Ponad 81 proc. hoteli, restauracji i firm cateringowych prognozuje spadek zamówień od kwietnia do czerwca br., podczas gdy tylko nieco ponad 3 proc. liczy na wzrost obrotów. To nie pozostanie bez wpływu na płynność finansową, której pogorszenia spodziewa się podobny odsetek przedsiębiorstw – 82,5 proc.” – czytamy w dokumencie.

Prezes EFL Radosław Woźniak dodaje:

„Zdecydowana większość restauracji, kawiarni, barów, hoteli czy pensjonatów nie może normalnie funkcjonować już niemal dwa miesiące. I choć powolne odmrażanie gospodarki 4 maja objęło właśnie część tych podmiotów, to jednak tylko w ograniczonym zakresie” -poinformował. Zwrócił przy tym uwagę, że przecież płynność finansowa HoReCa w zdecydowanej większości zależy od codziennych odwiedzin gości. Jeśli właściciel lokalu nie wypracował we wcześniejszych miesiącach i latach odpowiednich zapasów finansowych, a w dodatku ma zaległości w fakturach i bieżących opłatach na rzecz dostawców, jego los może stać pod znakiem zapytania.”

Będzie gorzej

Dodaje, że w badaniu aż ponad 80 proc. przedstawicieli sektora prognozuje znacznie gorszą płynność finansową, która ma być widoczne przez najbliższe miesiące:

„A gdy tej zdolności do regulowania zobowiązań nie będzie, przedsiębiorcy bardzo często nie pozostaje nic innego, jak zwolnienie pracowników i zamknięcie biznesu.”

Z Barometru wynika, że również inwestycje nie będą realizowane. Aż 44 proc. zapytanych przedsiębiorców planuje mniej inwestować niż kwartał wcześniej, a tylko 12 proc. więcej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments