Hot16Challenge – zbiórka na rzecz personelu medycznego

331

Hot16ChallengeW ostatnich tygodniach kartę “Na czasie” polskiej wersji serwisu YouTube bezdyskusyjnie zdominowała akcja opatrzona hashtagiem #Hot16Challenge2. Na czym polega, skąd się wzięła i jaki jest jej cel? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdą się w tym artykule.

Czym jest Hot16Challenge?

Hot16Challenge to hip-hopowe wyzwanie muzyczne zainicjowane przez rapera Karola “Solara” Poziemskiego. Akcja wystartowała 28 kwietnia. Jej celem jest zbiórka funduszy na rzecz personelu medycznego, w celu wsparcia go w walce z koronawirusem, organizowanej w serwisie Siepomaga.

Początkowym założeniem było zgromadzenie miliona złotych co udało się zrealizować już 8 maja. 6 dni później kwota przekroczyła już dwa miliony, a w następnym tygodniu trzy miliony PLN. Obecnie zebrana suma wynosi już ponad 3,4 miliony złotych, dokonano więcej niż 90 tysięcy wpłat, a zbiórkę udostępniono już ponad 26 tysięcy razy. Zgromadzone pieniądze są rozdysponowywane na bieżąco przez Fundację Siepomaga.

Na początku Solar w swojej 16-wersowej zwrotce nominował pięciu innych raperów. Czworo z nich szybko odpowiedziało na wyzwanie, a akcja błyskawicznie nabrała ogólnokrajowego rozpędu. Do tej pory wzięli w niej udział nie tylko czołowi polscy raperzy, lecz również reprezentanci nurtów muzyki popularnej oraz alternatywnej, wszelkiej maści celebryci, a nawet politycy, w tym prezydent Andrzej Duda. Łącznie swoje zwrotki zaprezentowało już ponad 1300 twórców.

Jednak historia tej akcji sięga wcześniej, już 2016 roku, obecnie odbywa się jej druga edycja.

I edycja Hot16Challenge

Solar zainicjował akcję #Hot16Challenge już 31 sierpnia 2014 roku, jednak wtedy nie była ona motywowana altruizmem. Inspirowała była modnym wtedy wyzwaniem Ice Bucket Challenge, jednak zaproponował on by zamiast wylewania sobie na głowę wiadra zimnej wody, raperzy popisywali się twórczością.

Akcja nie była niczym innym jak tylko zabawą, nie miała żadnego celu charytatywnego. Wzięło w niej udział ponad 200 raperów, a hashtag #Hot16Challenge był jednym z najczęściej używanych w mediach społecznościowych w Polsce w roku 2014.

Hot16Challenge – zasady

Reguły są banalnie proste:

  • Każdy nominowany twórca ma za zadanie w ciągu 72 godzin napisać, wykonać i nagrać zwrotkę składającą się z szesnastu wersów pod dowolny beat
  • Następnie musi nominować do tego wyzwania kolejne osoby, zwykle od trzech do pięciu
  • Pisać można na dowolny temat, nie ma ram ani klucza dotyczącego formy i przekazu
  • Poza zaprezentowaniem swojej zwrotki twórcy są zobowiązani wpłacić pieniądze na cel zbiórki

Hot16Challenge – kontrowersje i krytyka

Niektóre aspekty tego wyzwania spotkały się z krytyką. Część raperów biorących udział w akcji otwarcie bagatelizowała skalę zachorowań lub wręcz negowała istnieje wirusa COVID-19. Pojawiają się również głosy, że Hot16Challenge stało się elementem kampanii wyborczej obecnie panującego prezydenta.

Z kolei niektórzy ekonomiści uważają, że wyzwaniu towarzyszy narracja, według której obywatelskie inicjatywy wystarczą do utrzymania państwa. Nie podlega jednak dyskusji, że ta kwota nie wystarczy, by realnie wesprzeć całą służbę zdrowia, odpowiednie jej dofinansowanie rządowe w walce z koronawirusem jest niezbędne.

Podsumowanie

Nie zmienia to oczywiście faktu, że akcja jest wspaniałą obywatelską inicjatywą charytatywną i zasługuje na jak największy rozgłos, możemy więc być w pełni wdzięczni jej twórcom.

Absolutnie każda, nawet najmniejsza wpłata dla systemu opieki zdrowotnej jest w tej chwili nieoceniona, nie można więc zaprzeczyć, że warto ją wesprzeć, nawet jeśli popisy uczestniczących w niej wykonawców nas w najmniejszym stopniu nie interesują. W tym przypadku szczytny cel akcji znacząco przewyższa jej formę i przekaz, dlatego powinien wszystkich jednoczyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments