Hołownia chce likwidacji gotówki. Odpowiada mu na to Konfederacja

743
CBDC

Szymon Hołownia w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że jest zwolennikiem likwidacji gotówki. Zareagowała na to Konfederacja

Hołownia chce likwidacji gotówki

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia ZET Szymon Hołownia przyznał, że jest zwolennikiem cyfryzacji waluty, czyli emisji w Polsce CBDC.

Trzeba skończyć z gotówką i przyjąć pieniądz cyfrowy – tak czy nie? – zapytał dziennikarz.

Tak, jak najszybciej tak. Ale wcześniej euro trzeba przyjąć – odpowiedział lider Polski 2050.

Konfederacja odpowiada

Na deklarację Hołowni odpowiedzieli poseł Robert Winnicki i Jacek Wilk z Konfederacji. W czasie konferencji prasowej przedstawili koncepcję konstytucyjnego zagwarantowania Polakom możliwości płacenia gotówką.

– Ograniczenie używania gotówki to również agenda rządu PiS. (…) W wielu krajach, takich jak Austria, Dania, Irlandia, Malta, Luksemburg, Niemcy, Szwecja, Finlandia, nie ma limitów obrotu gotówkowego. Należy przypomnieć rządzącym, że gotówką posługują się obywatele w bardzo różnych celach i należy przestać kryminalizować retorycznie gotówkę – powiedział Winnicki.

Wilk dodał, że obecny rząd już teraz robi wiele, by ograniczać płacenie gotówką. Wskazał na wady CBDC – m.in. potencjalne ataki hakerskie.

Dla przedsiębiorców limit płatności gotówką 8 tys. zł. w ramach jednej transakcji. Dla konsumentów limit 20 tys. zł. w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą – powiedział. – Widzimy to też w kolejnych programach wbudowywanych w różne ustawy pod hasłem programu „Polska bezgotówkowa”, gdzie różnymi sposobami albo zachęca się do rezygnacji z gotówki albo utrudnia się korzystanie ze złotówki w postaci pieniądza gotówkowego. (…) Te ograniczenia mają na celu, by urzędnicy mieli coraz większą kontrolę nad tym, na co, gdzie, w jakich ilościach, wydajemy nasze środki. To jest po prostu element inwigilacji – wskazał mec. Wilk.

Dziś liderem rynku CBDC są Chiny. Cyfrowy juan jest projektem kontrowersyjnym – wielu obawia się, że projekt pomoże Państwu Środka jeszcze dokładniej śledzić swoich obywateli.

Warto jednak dodać, że w kierunku CBDC idzie też Rosja, Turcja, a także USA, w których niedawno zakończono Projekt Hamilton – testy cyfrowej waluty Rezerwy Federalnej USA.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
4 miesięcy temu

Co to za kretyn? hOŁOWNIA TOTEN CYMBAŁ BEZ SZKOŁY Z TVNU? .cO A IDIOTA !!!!!!

sam
sam
4 miesięcy temu

Niech ten hołownia wraca lepiej do tvnu. Tam jego miejsce obok takich idiotów jak chajzer , rusin ,wojewódzki.CO ZA CYMBAŁ . On kandydował na prezydenta ? . Boże chroń nas od takich debili.