Holding Warrena Buffetta z olbrzymim wzrostem zysku netto w III kw. 2020 r.

373
najlepsi inwestorzy
Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett gestures during an interview with Liz Claman on the Fox Business Network in Omaha, Neb., Monday, May 5, 2014. The annual Berkshire Hathaway shareholders meeting concluded over the weekend. (AP Photo/Nati Harnik)

Warren Buffett ma ostatnio powody do zadowolenia. Kontrolowany przez niego konglomerat Berkshire Hathaway osiągnął zdumiewająco wysoki wzrost zysku netto w III kw. 2020 r. pomimo bardzo trudnego okresu dla światowej i amerykańskiej gospodarki.

  • Berkshire Hathaway jest właścicielem ponad 90 spółek, w tym m.in. Geico czy linii kolejowych BNSF.
  • Holding ma duże udziały w Coca-Coli, Moody’s czy American Express.
  • Od wielu lat szefem grupy jest legendarny inwestor Warren Buffett

Berkshire Hathaway: zysk netto o 82% w górę w III kw.

Berkshire Hathaway w sobotę ogłosiło, że w III kw. 2020 r. grupa osiągnęła aż 30,1 mld dol. zysku netto. To aż o 82% więcej niż 16,5 mld dol dol. w analogicznym okresie rok wcześniej.

Notowania Berkshire Hathaway - Holding Warrena Buffetta z olbrzymim wzrostem zysku netto w III kw. 2020 r.
Źródło: stooq.pl

Tak olbrzymi wzrost zysku netto w trudnym okresie pandemii, w którym zagrożone upadkiem jest wiele przedsiębiorstw jest w głównej mierze zasługą rewaluacji portfela inwestycyjnego Berkshire. Konglomerat kontrolowany przez samego Warrena Buffeta zwiększył zysk netto w aż tak dużym stopniu dzięki wzrostowi wartości posiadanych akcji o łącznie 24,8 mld dol. Berkshire posiada bowiem spore udziały m.in. w Apple Inc. czy Bank of America.

Buffett wielokrotnie podkreślał, że lepszym wskaźnikiem tego jak w danym kwartale radził sobie holding jest wynik zysku operacyjnego z uwagi na to, że nie uwzględnia on inwestycji w akcje, które cechują się sporą zmiennością.

Zysk operacyjny Berkshire spadł aż o 32% do zaledwie 5,49 mld dol. Rok temu holding wykazał 8,07 mld dol. w tej kategorii.

Przychody natomiast spadły o skromne 3% w III kw. do 63,02 mld dol. Zdaniem wielu analityków jest to bardzo dobra informacja biorąc pod uwagę trudne czasy dla amerykańskiej gospodarki.

Berkshire odkupiło także akcje własne o wartości ponad 9 mld dol. w III w. 2020 roku. To niemal dwa razy więcej niż poprzednia rekordowa wartość skupu w wysokości 5,1 mld dol. osiągnięta w II kw. 2020 r.

Grupa Warrena Buffetta nadal posiada olbrzymie ilości gotówki. Pod koniec III kw. 2020 r. było to aż ponad 145 mld dol.

Przemysław Tabor

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments